Ministerstvo spravedlnosti··3 min

Nový zaměstnanec na Ministerstvu spravedlnosti: Chatbot Justína

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva
Ilustrační obrázek

Ministerstvo spravedlnosti představilo výsledky využití komunikační asistentky Justína za prvních pět měsíců od jejího spuštění. Chatbot, navržený k usnadnění orientace ve službách ministerstva, pomohl již více než 57 058 uživatelům.

Modernizace systému ISVR a zavedení chatbota

Chatbot Justína byl spuštěn v srpnu 2024 jako součást probíhající modernizace informačního systému Veřejných rejstříků (ISVR). Tento projekt si klade za cíl zmodernizovat celý systém ISVR a přinést vyšší efektivitu při práci soudů a notářů, kteří jsou jeho hlavními uživateli.

Justína zajišťuje, že je systém plně přístupný veřejnosti, spolehlivý, moderní a dostupný odkudkoli.

Chatbot Justína zahrnuje odpovědi na nejčastější dotazy, které byly dříve kladeny pracovníkům soudů a ministerstva nebo zasílány na dodavatele systému. Nyní ministerstvo poskytuje občanům rychlé a přívětivé služby, díky nimž mohou získat odpovědi na běžné otázky během okamžiku.

Oblíbené dotazy a jejich využití

Chatbot zaznamenal různé dotazy - od technických problémů po specifické otázky související s procesy ministerstva. Nejčastěji uživatele zajímala povaha asistentky, zda jde o umělou inteligenci nebo člověka, a to v 24 % dotazů. Další pětina dotazů byla obecné povahy s vícero scénáři odpovědí. V 18 % dotazů pomohla Justína uživatelům s orientací a vyhledáváním ve veřejném registru. Přes 5 500 uživatelů hledalo informace o podání žádostí, přičemž necelá polovina požadavků směřovala k nalezení správného formuláře. Justína ovšem pomohla i s vyplňováním daných formulářů, a to hned 2 800 lidem. Přes 5 700 dotazů bylo zaměřeno na problémy s vyhledáváním, nejčastěji kvůli nenalezenému subjektu (35 %) a více než 4 300 dotazů souviselo se změnami a nahráváním dokumentů, přičemž dominantní otázkou bylo, jak postupovat při založení (38 %).

Budoucnost chatbota Justíny a nový kolega Otakar

Ministerstvo plánuje další rozvoj a rozšiřování funkcionalit Justíny, aby pokryla ještě více oblastí a potřeb veřejnosti. Spolu s modernizací ISVR tak Ministerstvo spravedlnosti pokračuje v zavádění inovativních a uživatelsky přívětivých řešení pro efektivnější komunikaci s občany. Pro agendu Znalců, znaleckých ústavů a tlumočníků přibude brzy Justíně nový kolega Otakar, který bude mít jako chatbot na starosti právě uvedenou problematiku.

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek spolu se svým náměstkem Radomírem Daňhelem dnes zavítali do Olomouce, aby se zúčastnili slavnostní kolaudace dokončené rekonstrukce historické budovy Okresního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

V minulém roce vstoupil v účinnost zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském soudním řízení (dále jen „z. h. ř.“), který do českého právního řádu zavedl institut tzv. hromadných žalob. Městský soud v Praze usnesením, které dnes nabylo právní moci, rozhodl o připuštění první takové žaloby, která byla podána v listopadu 2024 žalobcem OnlineADR.cz, z. ú. proti žalované Postýlkov s. r. o. V rámci tzv. certifikační fáze řízení, která předchází fázi věcného projednání, soud shledal, že podmínky přípustnosti hromadné žaloby byly v uvedeném případě naplněny.
| Ministerstvo spravedlnosti
Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Štrasburský soud jednomyslně shledal, že stěžovatel neutrpěl podstatnou újmu na právech, konkrétně právu na ústní slyšení a na ochraně dobré pověsti, v důsledku zproštění výkonu funkce insolvenčního správce v jedné konkrétní věci pro nerespektování pokynů insolvenčního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti nově využívá umělou inteligenci (AI) při plnění každodenních povinností. Tento nový nástroj pomáhá úředníkům s rutinními úkoly, analyzuje data, usnadňuje tvorbu prezentací a zjednodušuje komunikaci s občany. Jedná se o umělou inteligenci Copilot Chat. Copilot Chat je chatovací nástroj AI, který je součástí licence Microsoft 365.
| Ministerstvo spravedlnosti
Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Kancelář vládního zmocněnce udržela i v roce 2024 silnou bilanci před Evropským soudem pro lidská práva („ESLP“). V posledních třech letech se jí podařilo úspěšně odvrátit nároky ve výši 514 milionů korun a přispět k posílení práv dětí díky významným legislativním změnám.
Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Senátorky a senátoři ve středu 26. února 2025 schválili vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv.
Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

„Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěr, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo. Dojde také k vytvoření garančního fondu pro případné poškozené, aby bylo možné odškodnit oběti trestných činů spáchaných při advokátních úschovách “ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Senát dnes schválil vládní návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník. Dochází tak k zajištění lepší ochrany obětí sexuálního a domácího násilí.
Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

V týdnu od 17. 2. do 21. 2. 2025 proběhla ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project, financovaného z Fondu pro bilaterální spolupráci na programové úrovni (Programme Bilateral Ambitions) v rámci programu Spravedlnost, Norské fondy 2014–2021. Tato aktivita s názvem Workshop v České republice zahrnovala návštěvy dvou českých věznic – středně velké věznice Oráčov a malé věznice Hradec Králové – objekt Pouchov a navazující konference, jejichž předmětem bylo sdílení mezinárodních zkušeností. Výstupem projektu bude policy paper of reccomendations obsahující soubor odborných doporučení zahrnujících doporučení mezinárodních partnerů, kteří se aktivity v České republice účastnili – jednalo se konkrétně o expertku z Rady Evropy (Tanja Rakusic-Hadzic), experta na vězeňství a zároveň ředitele věznice z Belgie (Jurgen Van Poecke), norské experty na vězeňství v různých oblastech (Kim Ekhaugen, Roger Nilsen, Eirik Bergstedt) a expertku na tvorbu odborných doporučujících dokumentů z Irska (Liene Abrama).
Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

22. února si každoročně připomínáme Evropský den obětí trestných činů. „Nejsme bezmocní“ je motto, jež poukazuje na sílu a energii, kterou profesionálové pomáhají obětem trestných činů znovu najít a ve svém životě uplatnit. Pomoc obětem trestných činů je pro justici důležité téma a je nezbytné se v maximální možné míře na toto téma na poli trestní politiky zaměřit.