Ministerstvo průmyslu a obchodu··7 min

MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v rámci semináře Cirkulární audit představilo dvě nově certifikované metodiky – Cirkulární audit I. a II., které pomohou českým firmám přejít na oběhové hospodářství. Tyto nástroje, vyvinuté ve spolupráci s CIRA Advisory a podpořené Technologickou agenturou ČR, umožní firmám analyzovat jejich procesy a zavádět principy cirkulární ekonomiky do praxe. Jde o první certifikovaný nástroj svého druhu v Česku.

Záznam ze semináře je dostupný na stránkách www.optak.cz.

„Dlouhodobě usilujeme o podporu přechodu na oběhové hospodářství prostřednictvím inovativních nástrojů, ke kterým cirkulární audit bezpochyby patří,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Naším cílem je pomoci s transformací průmyslového a podnikatelského prostředí, zejména u malých a středních firem. V udržitelnosti vidíme příležitost pro konkurenceschopnou budoucnost české ekonomiky.“

Na dnešním semináři představilo MPO odborné i podnikatelské veřejnosti, hospodářským partnerům a žadatelům o podporu z OP TAK zcela novou metodiku rozdělená do dvou částí: Metodika pro analýzu provozu s návrhem opatření zaměřených na uplatňování principů oběhového hospodářství (tzv. Cirkulární audit I.) a Metodika pro posuzování projektů přihlášených do výzev v dotačních programech pro oblast oběhového hospodářství (tzv. Cirkulární audit II.).

První část metodiky umožní firmám získat detailní analýzu jejich procesů v oblasti cirkulární ekonomiky s cílem identifikovat slabiny podniku v konkrétních oblastech a navrhnout zlepšení. Zaměřuje se na čtyři klíčové oblasti – strategické řízení, materiálové toky, odpadové hospodářství a ekodesign. Firmy zde najdou i přehled moderních technologií a řešení, které firmám umožní optimalizovat provoz a přispět k lepší ochraně životního prostředí. Výstupy poskytují kvantifikovatelné údaje, například úsporu materiálů, energie či snížení emisí CO2.

„Certifikované metodiky představují konkrétní kroky k transformaci českého průmyslu na udržitelnější model. Tento přístup vychází z požadavků evropských nařízení, jako jsou povinné podíly recyklátů ve výrobcích nebo závazný ekodesign produktů. Tyto legislativní změny kladou důraz na environmentální odpovědnost firem a podporují konkurenceschopnost prostřednictvím udržitelných inovací,“ uvádí vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický a dodává:Cílem Cirkulárního auditu I., tedy Metodiky pro analýzu provozu s návrhem opatření zaměřených na uplatňování principů oběhového hospodářství je zjistit stav cirkularity podniku a navrhnout možnosti zlepšení, motivací by mohlo být kvantifikování materiálových či finančních úspor materiálu a úspor produkce CO2. Chceme, aby podnikatelé aktivně využívali cirkulární principy v českém průmyslu. Cílem Cirkulárního auditu II., tedy Metodiky pro posuzování projektů v dotačních programech pro oblast oběhového hospodářství je vytvoření nástroje pro posouzení projektů firem, které žádají o dotační podporu na opatření vedoucí k nízkouhlíkovému hospodářství.“

Certifikace cirkulárního auditu má také významný ekonomický přínos. Firmy mohou díky auditu získat lepší přístup k financování od bank či k dotacím v rámci programů na podporu nízkouhlíkového hospodářství.

„Pro budoucí požadavky na ekodesign výrobků, vyšší využívání druhotných surovin či podávání zpráv o udržitelnosti, stejně jako pro finanční úspory z implementace navržených opatření pro cirkulární ekonomiku v podnicích, budou uvedené metodiky důležitým podpůrným nástrojem,“ říká vrchní ředitel sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Petr Doškář a dodává: „V této souvislosti je klíčová 2. výzva Poradenství Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, která umožní nákup poradenských služeb pro malé a střední podniky zacílených na zpracování cirkulárního auditu podle dnes představené metodiky Cirkulární audit I. Výzva bude vyhlášena na začátku března tohoto roku, příjem žádostí je přitom plánován na začátek dubna 2025 a konec příjmu žádostí se očekává na konci toho roku.“

Metodiky jsou v souladu s aktuálními evropskými standardy, jako jsou Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD) nebo normy ISO pro cirkulární ekonomiku. Tyto metodiky byly certifikovány v loni v prosinci a jejich výsledky budou představeny také na letošním Světovém fóru cirkulární ekonomiky v brazilském São Paulu.

„Metodiky, které jsme zpracovali, vychází z naší dlouholeté praxe a zkušeností z výrobních podniků. Jejich hlavním cílem je poskytnout firmám ucelený přehled o aktuálním stavu podniku v oblasti cirkulární ekonomiky. Zároveň mají nabídnout konkrétní návrhy na zlepšení. Metodiky pomáhají podnikům identifikovat příležitosti pro snížení nákladů, zlepšení efektivity a využití inovativních technologií,“ upřesňuje CEO CIRA Advisory a hlavní projektová manažerka a koordinátorka celého projektu Laura Mitroliosová a dodává: „Pro firmy je to nejen nástroj k dosažení vyšší environmentální udržitelnosti, ale také klíč k získání konkurenční výhody na trhu. Je to první certifikovaný audit, který mohou firmy v oblasti cirkulární ekonomiky u nás získat,“

Seminář Cirkulární audit byl první akcí, kde byly metodiky oficiálně představeny. Ministerstvo v letošním roce plánuje organizovat další akce, včetně konferencí v regionech, kde bude mimo jiné představovat podnikatelské sféře nový Cirkulární audit a jeho přínosy pro firmy.

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu.

CIRA Advisory s. r. oje poradenská, konzultační a vzdělávací společnost, která se zaměřuje na podporu udržitelnosti, cirkulární ekonomiky a ESG strategií ve firmách napříč všemi ekonomickými sektory. Pomáhá firmám nejen implementovat udržitelné postupy, ale také dosáhnout ekonomických a environmentálních přínosů. Mezi hlavní aktivity patří konzultace a strategické poradenství, vzdělávací programy jako je Cirkulární akademie, a poradenství pro firmy v oblasti prevence greenwashingu a komunikace udržitelnosti. Díky silným referenčním projektům s českými firmami i nadnárodními společnostmi, představuje CIRA Advisory spolehlivého partnera při transformaci na oběhové hospodářství.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.