Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) aktivně reaguje na situaci spojenou s americkými cly, která se dotknou českého exportu. K již existujícím sektorovým clům na ocel, hliník a jejich deriváty, clům na automobily a k plánovaným clům na autodíly oznámil prezident Donald Trump 2. dubna zavedení tzv. recipročních cel. Prvním krokem by mělo být zavedení základního cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států, které vstoupí v platnost 5. dubna 2025 v 12:01 východního času (EDT). O čtyři dny později, 9. dubna 2025, se začnou uplatňovat vyšší individuální cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní deficit. Na Evropskou unii budou nově uvalena cla ve výši 20 % na veškerý dovoz, mimo sektorů, které již mají zvláštní cla.

Evropská unie připravila první balíček protiopatření v hodnotě přes 20 miliard eur, který by měl být aktivován v polovině dubna. MPO se v rámci veřejné konzultace podílelo na jeho přípravě a ve spolupráci se sektorovými asociacemi a firmami zohlednilo také specifické české zájmy. „Obchodní vztah mezi EU a USA je největším na světě, celní války nikomu nepomohu a posilují naše společné rivaly. Že Donald Trump cla zavedl před jednáním s Evropou, proto považuji za velkou chybu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody. K aktuální situaci se také v pondělí sejde mimořádná Rada ministrů EU. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu už několik měsíců také aktivně pracujeme na tom, jak posílit expanzi českých firem na nové trhy.“

Český export do USA dosahuje necelých 200 miliard korun, přičemž nová cla mohou znamenat výrazné ztráty v desítkách miliard korun. Dopady se navíc projeví nejen na českých firmách, ale i na ekonomice dalších evropských zemí, zejména Německa, Irska a Itálie.

Silné hospodářské vazby mezi Spojenými státy a Evropskou unií, které se budovaly po desetiletí, byly vytvořeny především na základě příznivých podmínek pro obchod na obou stranách a na zájmu amerických i evropských společností je rozvíjet. „Jednoznačně odmítáme to, že jde o „reciproční“ cla, která by odrážela bariéry na evropské straně. Průměrné vzájemné celní zatížení EU a USA je srovnatelné. V obchodě se službami mají Spojené státy vůči EU výrazný přebytek. USA míří na tzv. netarifní bariéry, jejichž odstranění by v některých případech znamenalo zásah do našich vlastních pravidel,“ říká Vlček.

MPO v rámci opatření proti dopadům cel spolupracuje s Ministerstvem financí na posílení exportní podpory, zejména prostřednictvím návratných finančních nástrojů. „S ohledem na možné dopady amerických cel na českou ekonomiku aktivně hledáme způsoby, jak ještě více posílit podporu exportu a konkurenceschopnost našich firem v zahraničí,“ říká vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller s tím, že součástí podpory je také rozšíření aktivit agentury CzechTrade v USA, konkrétně otevření pobočky v San Franciscu, která se zaměří na inovativní startupy a malé a střední podniky.

Další prioritou MPO je rozšíření exportních trhů mimo USA. Česká republika se zaměřuje na dokončení dohody s Mercosurem a posílení obchodních vztahů s Asií a Blízkým východem. „Musíme diverzifikovat export a snižovat naše závislosti. Pokud by jednání s USA nevedla k dohodě, budeme hledat způsoby, jak pomoci jinde, například prostřednictvím zvýšené podpory exportu do Asie, Latinské Ameriky, ale i tradičních trhů jako Kanady, Mexika a dalších zemí,“ uzavírá Vlček.

Příští týden bude situaci řešit mimořádná Rada ministrů odpovědných za obchod v Lucemburku, kde Českou republiku zastoupí náměstek ministra Štěpán Hofman. O výsledcích jednání a dalších krocích na podporu českých exportérů bude MPO průběžně informovat.

Podle dostupných dat dosáhl vývoz zboží z České republiky do USA v loňském roce 186 miliard korun a dovoz z USA do Česka činil 149 miliard korun. Existují přitom jak české, tak americké statistiky zahraničního obchodu, které se mohou lišit – ať už kvůli metodice, načasování nebo započítání reexportů přes třetí země. Nejvíce vypovídající je použití kombinace obou zdrojů. U vývozu zboží z Česka lze tedy vycházet z dat americké US International Trade Commission, která eviduje, co reálně dorazilo na americký trh (včetně reexportů), a u dovozu do Česka pak vycházet z údajů českých celních statistik. Tento postup nejlépe odpovídá skutečnému toku zboží a služeb mezi oběma zeměmi.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.