Ministerstvo průmyslu a obchodu··3 min

MPO a CzechInvest posilují mezinárodní konkurenceschopnost startupů

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo I. výzvu aktivity Poradenství – CzechInvest z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva je určena na podporu projektu Akcelerace startupů OP TAK agentury CzechInvest. Na výzvu je alokováno 120 milionů korun.

Cílem výzvy je zvýšit podíl startupů a jejich úspěšné adaptace do podnikání, zlepšení manažerských dovedností podnikatelů, prohloubit znalosti z mezinárodního prostředí a přenést know-how do Česka. Výzva by také měla pomoci zvýšit motivaci startupů k dalšímu vývoji produktů, získávání obchodních partnerů, zákazníků či investorů a také usnadnit přístup k alternativním zdrojům financování.

„Inovace, růst a globální expanze startupů jsou klíčem k posílení naší ekonomiky a konkurenceschopnosti. Naším cílem je, aby měly české startupy přístup k mezinárodnímu know-how, rozvíjely klíčové manažerské dovednosti a otevíraly se jim díky tomu možnosti na světových trzích. Proto jsme spustili novou výzvu z OP TAK, která startupy nakopne a pomůže jim s jejich rozvojem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Agentura CzechInvest plánuje v rámci výzvy předložit projektový záměr, kterým naváže na úspěšný projekt Podpora startupů realizovaný v letech 2016–2022.V rámci projektu budou realizovány tří klíčové aktivity: účast malých a středních podniků (MSP) na mezinárodních startupových akcích, akcelerační program v zahraničí a poradenství pro rozvoj inovativních MSP vedených ženami.

„Jedná se o nový, navazující program agentury CzechInvest podporující propojování českých startupů se zahraničními aktéry a jejich expanzi do zahraničí. To je pro startupy klíčové jak z pohledu vyhledávání nových klientů, tak z hlediska zvyšování možností inovovat a dostat se k patřičnému know-how či k dalším potenciálním investorům,“dodává generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.

Podpora je poskytována malým a středním podnikům formou zvýhodněných služeb a maximální výše podpory pro konečného žadatele je 3,5 milionu korun. Výše se liší podle jednotlivých klíčových aktivit a nemůže být překročena ani v případě, že bude jeden příjemce podpory vybrán do účasti ve více aktivitách. Míra podpory je stanovena v rozdílné míře od 75 % do 100 % způsobilých nákladů.

Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu CzechInvest, která pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Detailní informace k výzvě Poradenství – CzechInvest – výzva I. jsou k dispozici na tomto odkazu.

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr Vlček v Lucemburku: Trump sjednocuje Evropu

Ministr Vlček v Lucemburku: Trump sjednocuje Evropu

Strategická debata o budoucnosti obchodních vztahů mezi EU a USA v souvislosti s novými americkými cly dominovala mimořádnému jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu obchod v Lucemburku. Českou republiku zastupoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Podpůrné programy a poradenství jako hlavní nástroj úspor energií a renovací. Experti pracují na implementaci evropské směrnice

Podpůrné programy a poradenství jako hlavní nástroj úspor energií a renovací. Experti pracují na implementaci evropské směrnice

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pokračuje v přípravě implementace Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Materiál obsahuje povinnosti napříč budovami, ať už se jedná o dobíjecí infrastrukturu pro udržitelnou mobilitu (elektromobilita), požadavky na nový standard výstavby a renovace budovy, stanovení renovačního pasu, instalace solární technologie na střechy, nebo zpracování Strategie renovací budov. Cílem je nastavit takové parametry, které berou v potaz národní podmínky a odpovídají fondu budov v Česku. Pracují na tom expertní skupiny složené z odborníků z MPO a dalších resortů, specialistů z praxe, včetně hospodářských a sociálních partnerů a energetických specialistů. V tuto chvíli na MPO také probíhá analýza, jejímž cílem je zajistit detailní informace o stavu fondu budov v Česku.
Živnostenské úřady zkontrolovaly restaurace s plynovými topidly a odhalily stovky přestupků

Živnostenské úřady zkontrolovaly restaurace s plynovými topidly a odhalily stovky přestupků

Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci na tragickou událost v restauračním zařízení v Mostě nařídilo živnostenským úřadům provést kontroly v restauracích, kde se zpravidla využívají mobilní plynová topidla. V období od 16. ledna do 14. března 2025 proběhlo celkem 948 kontrol, přičemž ve 527 případech bylo zjištěno podezření na spáchání přestupku v oblasti živnostenských předpisů a jiných právních předpisů vztahujících se na živnostenské podnikání.
MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) aktivně reaguje na situaci spojenou s americkými cly, která se dotknou českého exportu. K již existujícím sektorovým clům na ocel, hliník a jejich deriváty, clům na automobily a k plánovaným clům na autodíly oznámil prezident Donald Trump 2. dubna zavedení tzv. recipročních cel. Prvním krokem by mělo být zavedení základního cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států, které vstoupí v platnost 5. dubna 2025 v 12:01 východního času (EDT). O čtyři dny později, 9. dubna 2025, se začnou uplatňovat vyšší individuální cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní deficit. Na Evropskou unii budou nově uvalena cla ve výši 20 % na veškerý dovoz, mimo sektorů, které již mají zvláštní cla.
MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

Podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří chtějí snížit náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost, mohou i nadále využít bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). Vzhledem k velkému zájmu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navyšuje alokaci programu o další miliardu korun na celkové tři miliardy. Cílem je podpořit co nejvíce firem v jejich úsilí o větší energetickou soběstačnost. Program umožňuje financovat instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily. Firmy tak mohou ušetřit až 30 % způsobilých výdajů na instalaci fotovoltaických systémů a až 50 % na systémy pro akumulaci energie.
Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Navzdory rostoucímu zájmu o ekologické a udržitelné bydlení se podíl dřevostaveb v České republice za posledních 20 let výrazně nezvýšil. Jejich podíl na nově postavených rodinných domech zatím jen dvakrát přesáhl hranici 15 %. U bytových domů představují nové stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí dokonce pouhé jednotky kusů ročně. Česká republika si však klade za cíl tento poměr v následujících deseti letech výrazně zvýšit – do podpory oboru se zapojila i pracovní skupina České rady pro šetrné budovy (CZGBC).
Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Ministerstvo průmyslu a obchodu jako Řídící orgán Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) vydává čtvrtletník - Informační zpravodaj „tak“, který především podnikatele informuje o dění v programu. MPO se snaží informovat veřejnost zejména o nových příležitostech pro získání finančních prostředků, o záměrech Řídícího orgánu na poli podpory podnikání a přináší další aktuální zprávy týkající se dotační politiky.
Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček společně s představiteli korejské společnosti KHNP a korejským velvyslancem v ČR slavnostně otevřeli lokalizační centrum KHNP v Praze. Centrum bude sloužit jako místo pro propojení českých firem s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a představuje další důležitý krok k podpoře zapojení českého průmyslu do tohoto strategického projektu.
Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.
Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí připravila aktualizaci Ekoauditu, jehož cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti environmentální legislativy. Materiál obsahuje návrhy na úpravu zákonů ke zjednodušení právní povinnosti firem, aniž by negativně ovlivnily ochranu životního prostředí. Od roku 2010 bylo v rámci Ekoauditů splněno přes 150 úkolů. Nejvíce se jich týkaly změny v zákoně o odpadech a v zákoně o ochraně ovzduší.