Ministerstvo zemědělství··5 min

Ministři a ministryně zemědělství schválili pozici ke společné zemědělské politice po roce 2027. Řešili také využití dronů k aplikaci pesticidů

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství České republiky (MZ) je ústředním orgánem státní správy České republiky pro oblast zemědělství, lesnictví, vodohospodářství, rybářství a potravinářství. Ministerstvo zemědělství je jedním z 14 ústředních orgánů státní správy České republiky.

Tisková zpráva

Tisková zprávaSpolečnou zemědělskou politiku (SZP) po roce 2027, budoucí možnosti bioekonomiky, dobré životní podmínky zvířat při přepravě, drony v zemědělství a genomické techniky řešili ministři a ministryně zemědělství EU na dvoudenním zasedání Rady AGRIFISH. Pro Českou republiku je zásadní do budoucna zachovat přímé platby a podporu citlivých sektorů. Většímu rozvoji bioekonomiky by podle členských států přispělo přijetí legislativního aktu o biotechnologiích a biovýrobě. Ohledně podmínek zvířat při přepravě pokračuje hledání kompromisu mezi zlepšením podmínek zvířat a zachováním konkurenceschopnosti.

„Jsem rád, že jsme s ministryněmi a ministry po říjnovém nezdaru konečně schválili jednotnou pozici k budoucí společné zemědělské politice. Je to důležitý signál jak k Evropské komisi, tak k veřejnosti. Budu opakovaně apelovat i na nového komisaře Christopha Hansena, aby se dařilo nacházet další způsoby, jak především pro zemědělce zemědělskou politiku zjednodušit, a to včetně sytému kontrol. Stávající administrativní zátěž je už neúnosná,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pro Českou republiku je zásadní v nové zemědělské politice zachování dvoupilířové struktury, tedy přímých plateb v prvním pilíři a dále podpora citlivých sektorů, mladých zemědělců nebo rozvoje venkova v druhém pilíři. „Věřím, že toto bude naplněno, což avizoval pan komisař i směrem k vizi rozvoje zemědělství a potravinářství v Evropské unii, kterou by měla komise představit už v průběhu února,“ uvedl ministr Výborný. Je podle něj také nutné, aby se legislativa k nové SZP zveřejnila co nejdříve, aby se podařilo nová pravidla připravit včas a byl i dostatek času pro zapracování pravidel do národní legislativy.

Ministři a ministryně také řešili bioekonomiku. Je nutné neustále pracovat na tom, aby se stále více udržitelně využívala biomasa, včetně bioodpadu, a rozvíjela cirkulární ekonomika. Shodli se, že je třeba podporovat posílení spolupráce v oblasti výzkumu a inovací. Vhodným nástrojem pro podporu tohoto konceptu na venkově je rozvoj venkova prostřednictvím Místních akčních skupin.

„Bioekonomika je téma, které má potenciál přilákat do zemědělství mladou generaci, současně zemědělcům nabízí možnost diverzifikace příjmů, kdy například vedle standardní zemědělské činnosti mohou provozovat bioplynovou stanici. Určitě je to téma, které by se mělo propsat i do budoucí společné zemědělské politiky,“ řekl ministr Výborný.

Dalším bodem jednání byla ochrana zvířat během přepravy. „Dlouhodobě podporuji zlepšování dobrých životních podmínek zvířat. V české legislativě jdeme v tomto ohledu často i nad rámec evropských pravidel. Vnímám teď jako hlavní nalézt vyvážený kompromis mezi dobrými podmínkami zvířat a zachováním konkurenceschopnosti našich chovatelů. Debata například o nejdelší možné době přepravy, o teplotních limitech nebo požadavcích na prostor musí tedy ještě pokračovat. V tomto kontextu jsem v rámci jednání opakovaně apeloval na to, aby ve všech zemích platily stejné podmínky, např. pokud jde o klecové chovy nosnic,“ uvedl ministr Výborný.

Rada ministrů řešila téma využívání dronů v zemědělství. Jejich využití při aplikaci pesticidů může minimalizovat dopad na životní prostředí a bezpečnost lidí, je ale nutné stanovit vhodné požadavky a předpisy. „Ve dronech pro zemědělství vidíme v České republice velký potenciál, proto budu rád, když se najdou jednotná evropská pravidla pro jejich snadné využití v praxi,“ řekl Výborný.

Rada se věnovala také přijetí legislativy k novým genomickým technikám (inovativním šlechtitelským technikám). „To je pro Česko i nadále prioritou. Nechceme, aby Evropa v této oblasti zaostávala za světovými velmocemi. Nové šlechtitelské techniky potřebujeme i pro zlepšení schopnosti zemědělství reagovat na klimatické změny a sucho. Jednání proto musí pokračovat i za polského předsednictví,“ uvedl dále ministr Výborný.

Ministr Marek Výborný v Bruselu jednal také s eurokomisařem pro mezinárodní partnerství Jozefem Síkelou, předsedkyní Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou a dalšími zástupci Evropského parlamentu a s nizozemským ministrem zemědělství Jeanem Rummenie.

Zdroj: mze.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo zemědělství

Zemědělci dostanou 185 milionů korun jako kompenzaci za škody při loňských povodních. Mimořádnou podporu se podařilo vyjednat s Evropskou komisí

Zemědělci dostanou 185 milionů korun jako kompenzaci za škody při loňských povodních. Mimořádnou podporu se podařilo vyjednat s Evropskou komisí

Tisková zpráva — Mimořádnou podporu ve výši 185 milionů korun získají zemědělci v České republice jako částečnou náhradu za škody, které jim způsobila povodeň v září 2024. Příspěvek schválila Evropská komise, peníze půjdou z evropské zemědělské rezervy.
| Ministerstvo zemědělství
Úprava mimořádných veterinárních opatření kvůli slintavce a kulhavce, ukončení kontrol na hranici se Slovenskem

Úprava mimořádných veterinárních opatření kvůli slintavce a kulhavce, ukončení kontrol na hranici se Slovenskem

Tisková zpráva — Státní veterinární správa (SVS) a Ministerstvo zemědělství od zítřka upravují mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku. Od půlnoci končí kontroly přepravců prováděných s Policií ČR na hranicích se Slovenskem. Vozidla nad 3,5 tuny jedoucí ze Slovenska budou moci pro vjezd do ČR použít opět libovolný hraniční přechod bez nutnosti dezinfekce. I nadále budou prováděny namátkové silniční kontroly ve vnitrozemí. V platnosti zůstávají opatření cílená na zvýšení biologické bezpečnosti v chovech. Dále poběží také preventivní vyšetřování mléka a zvěřiny v příhraničních regionech.
| Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun

Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun

Tisková zpráva — Ministr zemědělství Marek Výborný se dnes setkal s primátorem statutárního města Jihlava Petrem Ryškou. Hlavním tématem jednání bylo posílení vodovodní infrastruktury v krajském městě, které hraje klíčovou roli v zajištění spolehlivých dodávek pitné vody pro obyvatele regionu.
| Ministerstvo zemědělství
Nacistická okupace těžce dopadla i na české zemědělství a potravinovou soběstačnost

Nacistická okupace těžce dopadla i na české zemědělství a potravinovou soběstačnost

Tisková zpráva — 8. května si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války. Tento den je symbolem konce jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin, ale také varováním, že svoboda – včetně té hospodařit na vlastní půdě – není samozřejmostí. Osvobození od útrap a tvrdých následků nacistického režimu přineslo lidem úlevu a naději, ale trvalo jen několik málo let, než zemědělci opět pocítili ztrátu svobody — tentokrát v podobě čtyřicetiletého komunistického útlaku. Mnozí tak za svůj život zažili dvě tváře totality, které je připravily nejen o půdu, ale i o právo rozhodovat o vlastní práci a životě.
| Ministerstvo zemědělství
Zelená pro přehradu v Nových Heřminovech: Soud definitivně zamítl žalobu, přípravy mohou pokračovat

Zelená pro přehradu v Nových Heřminovech: Soud definitivně zamítl žalobu, přípravy mohou pokračovat

Tisková zpráva — Krajský soud v Ostravě dnes pravomocně zamítl žalobu spolku Děti Země, který napadl územní rozhodnutí ke stavbě vodního díla v Nových Heřminovech. Rozhodnutí umožňuje zahájit závěrečné kroky směřující k podání žádosti o vydání stavebního povolení, jehož vydání se očekává v roce 2026.
| Ministerstvo zemědělství
Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Tisková zpráva — Státní veterinární správa (SVS) od zítřka upravuje mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku. Kontroly a dezinfekce vozidel na slovenských hranicích poběží i nadále. Platný zůstává také zákaz dovozu živých zvířat vnímavých na SLAK, sena, slámy a zelené píce ze Slovenska i Maďarska. Naopak končí kontroly na hranicích s Rakouskem a ruší se zákaz vstupu do obor v příhraničních regionech. SVS rozšíří testování mléka z Jihomoravského kraje také na další regiony.
Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů

Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů

Tisková zpráva — Poslanci ve třetím čtení projednali dvě důležité novely zákonů, které připravilo Ministerstvo zemědělství, a to novelu zákona o lesích a novelu zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh. Oba návrhy reflektují aktuální výzvy v oblasti lesního hospodářství i mezinárodní závazky České republiky v boji proti odlesňování. Novela lesního zákona má za cíl motivovat vlastníky lesů k šetrnému hospodaření, zvýšit druhovou rozmanitost lesů a usnadnit jejich adaptaci na klimatickou změnu. Novela zákona o uvádění dřeva na trh provádí nařízení EU proti odlesňování a přináší potřebné úpravy dozoru a kontrolních mechanismů.
Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu

Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) vyhlašuje letošní veřejnou soutěž Programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II. O dotace v celkové výši 1,25 miliardy korun se mohou ucházet výzkumné organizace, vysoké školy i zemědělské podniky. Vědecké projekty mohou trvat pět let a MZe na ně poskytne podporu až ve výši 100 %. V rámci program ZEMĚ II jde už o třetí výzvu o dotace od roku 2023.
Ministerstva zemědělství a školství a Státní veterinární správa doporučují školám přísnější opatření při žákovských praxích v chovech

Ministerstva zemědělství a školství a Státní veterinární správa doporučují školám přísnější opatření při žákovských praxích v chovech

Tisková zpráva — V souvislosti s šířením slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku doporučují Ministerstvo zemědělství (MZe), Státní veterinární správa (SVS) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zemědělským a veterinárním školám zpřísnění hygienických pravidel při praktickém vyučování v chovech. Doporučení přichází v době, kdy se školy připravují na praktickou maturitní zkoušku.
Ministerstvo zemědělství letos poskytne na uchování, šlechtění a výzkum genetických zdrojů 85 milionů korun

Ministerstvo zemědělství letos poskytne na uchování, šlechtění a výzkum genetických zdrojů 85 milionů korun

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) rozdělí v tomto roce 85 milionů korun mezi veřejné instituce a soukromé společnosti, které uchovávají genetické zdroje rostlin, zvířat a mikroorganismů a také je poskytují dalším uživatelům pro účely šlechtění, ochrany, výzkumu, vzdělávání a pro posilování udržitelnosti a inovací v zemědělství a potravinářství. Letošní novinkou programu je ulehčení administrativní zátěže při dokládání některých dokumentů.