Ministerstvo zemědělství··5 min

Ministři a ministryně zemědělství schválili pozici ke společné zemědělské politice po roce 2027. Řešili také využití dronů k aplikaci pesticidů

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství České republiky (MZ) je ústředním orgánem státní správy České republiky pro oblast zemědělství, lesnictví, vodohospodářství, rybářství a potravinářství. Ministerstvo zemědělství je jedním z 14 ústředních orgánů státní správy České republiky.

Tisková zpráva

Tisková zprávaSpolečnou zemědělskou politiku (SZP) po roce 2027, budoucí možnosti bioekonomiky, dobré životní podmínky zvířat při přepravě, drony v zemědělství a genomické techniky řešili ministři a ministryně zemědělství EU na dvoudenním zasedání Rady AGRIFISH. Pro Českou republiku je zásadní do budoucna zachovat přímé platby a podporu citlivých sektorů. Většímu rozvoji bioekonomiky by podle členských států přispělo přijetí legislativního aktu o biotechnologiích a biovýrobě. Ohledně podmínek zvířat při přepravě pokračuje hledání kompromisu mezi zlepšením podmínek zvířat a zachováním konkurenceschopnosti.

„Jsem rád, že jsme s ministryněmi a ministry po říjnovém nezdaru konečně schválili jednotnou pozici k budoucí společné zemědělské politice. Je to důležitý signál jak k Evropské komisi, tak k veřejnosti. Budu opakovaně apelovat i na nového komisaře Christopha Hansena, aby se dařilo nacházet další způsoby, jak především pro zemědělce zemědělskou politiku zjednodušit, a to včetně sytému kontrol. Stávající administrativní zátěž je už neúnosná,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pro Českou republiku je zásadní v nové zemědělské politice zachování dvoupilířové struktury, tedy přímých plateb v prvním pilíři a dále podpora citlivých sektorů, mladých zemědělců nebo rozvoje venkova v druhém pilíři. „Věřím, že toto bude naplněno, což avizoval pan komisař i směrem k vizi rozvoje zemědělství a potravinářství v Evropské unii, kterou by měla komise představit už v průběhu února,“ uvedl ministr Výborný. Je podle něj také nutné, aby se legislativa k nové SZP zveřejnila co nejdříve, aby se podařilo nová pravidla připravit včas a byl i dostatek času pro zapracování pravidel do národní legislativy.

Ministři a ministryně také řešili bioekonomiku. Je nutné neustále pracovat na tom, aby se stále více udržitelně využívala biomasa, včetně bioodpadu, a rozvíjela cirkulární ekonomika. Shodli se, že je třeba podporovat posílení spolupráce v oblasti výzkumu a inovací. Vhodným nástrojem pro podporu tohoto konceptu na venkově je rozvoj venkova prostřednictvím Místních akčních skupin.

„Bioekonomika je téma, které má potenciál přilákat do zemědělství mladou generaci, současně zemědělcům nabízí možnost diverzifikace příjmů, kdy například vedle standardní zemědělské činnosti mohou provozovat bioplynovou stanici. Určitě je to téma, které by se mělo propsat i do budoucí společné zemědělské politiky,“ řekl ministr Výborný.

Dalším bodem jednání byla ochrana zvířat během přepravy. „Dlouhodobě podporuji zlepšování dobrých životních podmínek zvířat. V české legislativě jdeme v tomto ohledu často i nad rámec evropských pravidel. Vnímám teď jako hlavní nalézt vyvážený kompromis mezi dobrými podmínkami zvířat a zachováním konkurenceschopnosti našich chovatelů. Debata například o nejdelší možné době přepravy, o teplotních limitech nebo požadavcích na prostor musí tedy ještě pokračovat. V tomto kontextu jsem v rámci jednání opakovaně apeloval na to, aby ve všech zemích platily stejné podmínky, např. pokud jde o klecové chovy nosnic,“ uvedl ministr Výborný.

Rada ministrů řešila téma využívání dronů v zemědělství. Jejich využití při aplikaci pesticidů může minimalizovat dopad na životní prostředí a bezpečnost lidí, je ale nutné stanovit vhodné požadavky a předpisy. „Ve dronech pro zemědělství vidíme v České republice velký potenciál, proto budu rád, když se najdou jednotná evropská pravidla pro jejich snadné využití v praxi,“ řekl Výborný.

Rada se věnovala také přijetí legislativy k novým genomickým technikám (inovativním šlechtitelským technikám). „To je pro Česko i nadále prioritou. Nechceme, aby Evropa v této oblasti zaostávala za světovými velmocemi. Nové šlechtitelské techniky potřebujeme i pro zlepšení schopnosti zemědělství reagovat na klimatické změny a sucho. Jednání proto musí pokračovat i za polského předsednictví,“ uvedl dále ministr Výborný.

Ministr Marek Výborný v Bruselu jednal také s eurokomisařem pro mezinárodní partnerství Jozefem Síkelou, předsedkyní Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou a dalšími zástupci Evropského parlamentu a s nizozemským ministrem zemědělství Jeanem Rummenie.

Zdroj: mze.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo zemědělství

Ministr Výborný: Zemědělské školství se proměňuje, nová generace zemědělců musí umět využívat moderní technologie v praxi

Ministr Výborný: Zemědělské školství se proměňuje, nová generace zemědělců musí umět využívat moderní technologie v praxi

Tisková zpráva — Česko má dlouhodobě zhruba 3500 absolventů zemědělských oborů středních zemědělských škol ročně, po dokončení studia ale v oboru zůstává jen polovina z nich. Důležitá je proto podpora zemědělského školství, aby studenti již ve výuce měli možnost pracovat s moderní technikou. O proměnách oboru a pohledu budoucích farmářů dnes diskutoval ministr Marek Výborný se studenty Střední zemědělské školy v Čáslavi. Seznámil se i s moderní technikou, kterou studenti využívají ve výuce.
Ministr Výborný: Naplňujeme programové prohlášení vlády, snižujeme byrokratickou zátěž zemědělců

Ministr Výborný: Naplňujeme programové prohlášení vlády, snižujeme byrokratickou zátěž zemědělců

Tisková zpráva — Poslanci dnes ve třetím čtení projednali antibyrokratický balíček, který zemědělcům značně zjednoduší administrativu. Jde o zjednodušení procesů, digitalizaci a podporu udržitelného rozvoje. Antibyrokratický balíček obsahuje celkem 35 změn, které zemědělcům zjednoduší jejich práci. Ministerstvo zemědělství při těchto procesech bere v potaz podněty odborné veřejnosti i zemědělských organizací.
Vepřové z ČR i celé EU se opět může vyvážet na Ukrajinu. Diplomatická a odborná jednání s ukrajinskou stranou slaví úspěch

Vepřové z ČR i celé EU se opět může vyvážet na Ukrajinu. Diplomatická a odborná jednání s ukrajinskou stranou slaví úspěch

Tisková zpráva — Zástupcům České republiky a Evropské unie se podařilo s Ukrajinou dojednat zrušení zákazu vývozu vepřového na Ukrajinu. Ten ukrajinská strana zavedla v roce 2022 kvůli nákaze afrického moru prasat v EU. Po několika jednáních je nyní možné od ledna opět vyvážet prasata a výrobky z něj na Ukrajinu.
Vyšší dotace pro ekologické zemědělství, méně papírování a dostupná zdravá výživa pro školáky: ministerstvo zemědělství připravilo novou legislativu

Vyšší dotace pro ekologické zemědělství, méně papírování a dostupná zdravá výživa pro školáky: ministerstvo zemědělství připravilo novou legislativu

Tisková zpráva — Na některé způsoby ekologického hospodaření půjdou vyšší sazby dotací. Dodávky ovoce, zeleniny a mléka do škol budou distribuovány kratší cestou. Digitalizace záznamů o používání přípravků na ochranu rostlin se zjednoduší. Ministerstvo zemědělství (MZe) přichystalo novou legislativu, kterou dnes projednala vláda.
Memorandum urychlí protipovodňové úpravy v Krnově. Město ochrání před stoletou vodou, u řeky vzniknou i relaxační zóny

Memorandum urychlí protipovodňové úpravy v Krnově. Město ochrání před stoletou vodou, u řeky vzniknou i relaxační zóny

Tisková zpráva — Třístrannou dohodu týkající se protipovodňových opatření na ochranu města Krnov dnes podepsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), krnovský starosta Tomáš Hradil a generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč. Memorandum o pokračování spolupráce mezi Povodím Odry a městem Krnov obsahuje rámcový harmonogram postupných kroků. Zároveň řeší rozdělení úkolů a kompetencí tak, aby se realizace staveb na území Krnova dostala do souladu s obdobím realizace Vodního díla Nové Heřminovy.
Ministr zemědělství: Na horní Opavě vzniká soubor protipovodňových opatření, zahrnuje suché poldry, ochranné hráze, přehradu i změny v krajině

Ministr zemědělství: Na horní Opavě vzniká soubor protipovodňových opatření, zahrnuje suché poldry, ochranné hráze, přehradu i změny v krajině

Tisková zpráva — Komplexní protipovodňová ochrana horního toku řeky Opavy zajistí ochranu pro tisíce domácností v několika městech a obcích. S jejich zástupci dnes v Krnově jednal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a vedením Povodí Odry. Cílem je vybudovat funkční protipovodňovou ochranu bez zbytečných průtahů.
Ministr Výborný: Sjednocení dozoru a převedení kompetencí ke kontrole na SZPI odstraňuje dříve mnohdy nelogické rozdělení působnosti

Ministr Výborný: Sjednocení dozoru a převedení kompetencí ke kontrole na SZPI odstraňuje dříve mnohdy nelogické rozdělení působnosti

Tisková zpráva — Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroluje provozovny společného stravování (restaurace, bary, pivnice, vinárny, rychlá občerstvení, cukrárny, stravování na čerpacích stanicích apod.) společně s dalšími orgány dozoru od roku 2015. Od letošního 1. ledna se dozor nad požadavky potravinového práva v provozovnách společného stravování otevřeného typu sjednotil pod Ministerstvo zemědělství.
Využití genetiky v praxi podpoří nová Meziresortní rada pro genetiku a genomiku

Využití genetiky v praxi podpoří nová Meziresortní rada pro genetiku a genomiku

Tisková zpráva — Ještě letos založí ministerstva zdravotnictví a zemědělství Meziresortní radu pro genetiku a genomiku. Jejím účelem bude koordinovat a podporovat výzkum a vývoj ve vědních oblastech, které mají zásadní dopad na zdravotní stav obyvatelstva a udržitelnost zemědělské produkce. Materiál s návrhem na založení Rady dnes projednala vláda.
Ministerstvo zemědělství rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o nové téma Metody precizního zemědělství v živočišné výrobě

Ministerstvo zemědělství rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o nové téma Metody precizního zemědělství v živočišné výrobě

Tisková zpráva — Až 19 milionů korun plánuje Ministerstvo zemědělství vyplatit v letošním roce farmám, které budou ostatním zemědělcům sloužit jako ukázkové. Letos se nově mohou zapojit i farmy, které předvedou, jak využívají precizní zemědělství v živočišné výrobě. Každá z vybraných demonstračních farem bude moci žádat až o milion korun ročně. Peníze poslouží například na individuální a skupinové konzultace či pořádání dnů otevřených dveří.
Ministerstvo zemědělství otevírá výzvu pro dotace na modernizaci odborného zemědělského vzdělávání

Ministerstvo zemědělství otevírá výzvu pro dotace na modernizaci odborného zemědělského vzdělávání

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) dnes vyhlásilo výzvu k podání žádostí o dotace z programu Centra odborné přípravy (COP) 2024–2028 pro rok 2025. Cílem programu je podpora středních a vyšších odborných škol zaměřených na zemědělství, lesnictví, potravinářství a veterinářství, a to pořízením moderních učebních pomůcek. Program umožní žákům a studentům pracovat s nejnovějšími technologiemi, včetně precizního zemědělství, digitalizace a robotizace. V letech 2024-2028 přispěje MZe školám celkovou částkou 350 milionů korun.