Tisková zpráva — Až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou pomůže veterinářům Státní veterinární správy (SVS) s kontrolami na hranicích. Nařízení, které dnes schválila vláda, má přispět k tomu, aby se zabránilo zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) do ČR. Vláda dnes projednala aktuální situaci ohledně nákazy. Krizový stav, v době, kdy nákaza není na území ČR, vyhlásit nemůže. Státy střední Evropy také plánují zajistit celounijní koordinaci v boji proti dalšímu šíření nákazy. Ministr zemědělství bude zítra také jednat s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) a s Ředitelstvím silnic a dálnic o technologických možnostech v posílení dezinfekce na hranicích. V České republice se nákaza nevyskytuje, ani není podezření na její výskyt.

V reakci na aktuální situaci kolem slintavky a kulhavky (SLAK) přijímá Česká republika důležitá opatření k ochraně svého území a chovů hospodářských zvířat. Vláda dnes schválila nasazení vojenských veterinářů, kteří budou pomáhat veterinářům SVS s kontrolami na hranicích. Až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou by mělo začít s výpomocí již od čtvrtka 3. dubna nebo pátku 4. dubna 2025.
„Děkuji vojenským veterinářům, že pomůžou našim veterinárním pracovníkům na hranicích. Ochrana našich chovatelů a celého zemědělství je pro mě prioritou, spolupráce s armádou nám v tomto ohledu výrazně pomůže,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Státy střední Evropy také plánují společný postup vůči Evropské komisi s cílem zajistit celounijní koordinaci v boji proti dalšímu šíření nákazy. Členské státy V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) spolu s Rakouskem a Německem budou jednat o iniciování jednotného postupu a o podpoře zemí usilujících o zamezení šíření této nebezpečné choroby.
Ministr zemědělství dnes informoval vládu o dalších dvou potvrzených ohniscích nákazy v Maďarsku. V České republice se nákaza nevyskytuje, ani není podezření na její výskyt. Přesto jsou zaváděna přísná preventivní opatření, která mají zabránit možnému zavlečení SLAK na naše území. Státní veterinární správa proto včera 1. dubna 2025 zahájila vyšetřování vzorků mléka od chovatelů v Jihomoravském kraji. Celkem jde o 57 chovů, které mají více než sto dojnic a dodávají mléko do deseti mlékáren ve čtyřech krajích – Jihomoravském, Olomouckém, Kraji Vysočina a Pardubickém kraji. Bude testován každý chov na přítomnost viru SLAK v mléce dvakrát týdně až do odvolání. Odběry probíhají ve spolupráci s mlékárnami a laboratorní vyšetření zajišťují Státní veterinární ústavy. První testované vzorky mléka byly negativní. „Dnes napíšu ministru zemědělství Slovenska Robertu Takáčovi, aby také zvážil testování mléka, může to totiž značně pomoci při včasném odhalení nákazy, a tím pádem i rychlejšímu a efektivnějšímu zamezení šíření nákazy,“ uvedl ministr Výborný.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění postihující sudokopytníky, jako jsou skot, ovce, kozy, prasata a další druhy volně žijící zvěře. Nemoc se šíří přímým kontaktem mezi zvířaty i nepřímo – například větrem, potravinami, či na automobilech a oděvech lidí, kteří přišli do styku s nakaženými zvířaty. Přestože není přenosná na člověka, lidé mohou nákazu nevědomě šířit mezi chovy.
Souhrnné informace o nákaze a mimořádných veterinárních opatřeních naleznete zde.
Karla Mráčková
zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Zdroj: mze.gov.cz