Vlastimil Válek v rámci cesty, které se zúčastnili i zástupci společností sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), jednal s viceprezidentkou Angoly, prezidentem Zambie, vedením ministerstev zdravotnictví obou zemí a navštívil tamní nemocnice. V Zambii také podepsal Memorandum o porozumění, které posílí česko-zambijskou spolupráci ve zdravotnické oblasti. Do Zambie také v rámci programu MEDEVAC dopravil na již druhou misi zdravotnický tým Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole a materiál pro zdravotnickou misi ORL, která na tu současnou naváže.
Během cesty došlo k jednáním, jejichž výsledkem je posílení vzájemných obchodních vztahů a pozic českých společností dodávajících zdravotnické prostředky. Za AVDZP se cesty a řady jednání zúčastnili zástupci společností Linet, TSE, MZ Liberec, Principal Telemedicine, Royax, Profil Nábytek, COMEDEQ a Zihos i zástupce Czech Health Technology Institute. Pro úspěch českých firem na africkém kontinentu je politická podpora naprosto klíčová, proto proběhla i jednání na nejvyšší úrovni, a to s ministry zdravotnictví obou zemí, viceprezidentkou Angoly a prezidentem Zambie. A právě na podporu českých společností a posílení kontaktů proběhlo i velmi úspěšné podnikatelské setkání s jejich angolskými a zambijskými partnery.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek rovněž navštívil angolské a zambijské nemocnice, včetně nemocnice National Heart Hospital, kde v rámci programu MEDEVAC působí český zdravotnický kardiochirurgický tým, a nemocnice University Teaching Hospital, kde byl předán materiál pro českou zdravotnickou misi ORL, která proběhne v posledních dvou květnových týdnech. Tyto a další nemocnice již nyní spolupracují s českými společnostmi, a tato spolupráce má díky návštěvě a proběhlým jednáním do budoucna velký potenciál k rozšíření.
Ministryni zdravotnictví Angoly byla také předána konkrétní nabídka spolupráce, kterou angolská strana nyní analyzuje. Memorandum o porozumění, které bylo podepsáno mezi českým a zambijským ministrem zdravotnictví, pak česko-zambijskou spolupráci v oblasti zdravotnictví formalizovalo.
„Naše cesta byla úspěšná po zdravotnické, obchodní i diplomatické stránce. Lékaři z FN Motol zachránili řadu dětských životů, podařilo se posílit obchodní vztahy českých firem s jejich angolskými/zambijskými partnery a jednání s vedením obou státu posílilo velmi dobré vztahy, které naše země pojí. Kontrakty, které české zdravotnické firmy díky naší cestě získají, přinesou díky daním, které tyto firmy odvádějí do státního rozpočtu, benefit i našim občanům,“ uvedl místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
„Představitelé Angoly i Zambie, stejně jako tamní podnikatelé, dali během našich jednání jasně najevo, že české společnosti sdružené v AVDZP jsou i díky politické podpoře ze strany českých představitelů spolehlivým partnerem. To nám ve chvíli, kdy se například v Angole staví desítky nemocnic, otevírá mnoho možností. Memorandum o porozumění, které ministři zdravotnictví podepsali v Zambii, pozici firem sdruženým v AVDZP, posune na zcela novou úroveň a je to pro nás velká pomoc. Podpora, kterou ministr Válek českým zdravotnickým společnostem na této cestě poskytl a dlouhodobě poskytuje, je velmi cenná a děkujeme za ni,“ uvedl člen představenstva AVDZP pro podporu exportu Jiří Plecitý.
Další Informace
Czech Health Technology Institute, jehož členy je AVZDP i ČVUT, je dlouhodobě v kontaktu s českou vládou i Evropskou komisí (DG INTPA) ohledně možností realizace investičně laděných rozvojových projektů v Zambii s cílem umístit česká řešení v primární péči a v péči o matku a dítě do regionu. Projekt počítá s kombinací prostředků ve formě garancí Evropské investiční banky, investičního grantu Evropské komise, ale i mobilizace kapitálu partnerských zemí ve formě zvýhodněných půjček a financí Světové banky. Celkový objem investic v Zambii může dosáhnout výše přes 60 milionů EUR a bude kromě dodávek na klíč zahrnovat také vzdělávací programy českých expertů v oblasti biomedicinského inženýrství a zdravotního personálu. Memorandum o porozumění, které bylo podepsáno v rámci cesty, tyto snahy dále podpoří.
Program MEDEVAC aktuálně působí ve třech zambijských nemocnicích, a to ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol a Fakultní nemocnicí Olomouc. Čeští zdravotníci nejen, že poskytují zdravotní péči tamním vybraným pacientům, ale též školí místní zdravotnický personál a předávají mu své zkušenosti a doporučení. Dosud bylo v Zambii v rámci programu MEDEVAC odoperováno 163 pacientů a prostřednictvím stáží v ČR a školení na místě vyškoleno 52 zdravotníků.
V rámci této mise programu MEDEVAC, zaměřené na dětskou kardiochirurgii, vyrazil do Zambie sedmičlenný tým Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole. V neděli 11. 5. proběhl screening pacientů a od pondělí 12. 5. probíhají operace i na předávání know-how zambijským zdravotníkům.
Vládním speciálem byl také dopraven lékařský materiál nezbytný k realizaci mise ORL, která bude navazovat na misi dětské kardiochirurgie a proběhne v termínu 20. – 31. 5. 2025 za účasti sedmičlenného týmu z FN Motol pod vedením prof. MUDr. Zdeňka Čady, Ph.D. Zásilka obsahuje zejména spotřební lékařský materiál jako rouškování, operační oděvy, obvazy, náplasti, jehly a další.
Zdroj: mzd.gov.cz