Vlastimil Válek spolu se zástupci společností působících ve zdravotnictví navštívil Ukrajinu. V rámci cesty jednal s ministrem zdravotnictví, gubernátory Kyjevské, Rivenské a Lvovské oblasti, oficiálně otevřel Český zdravotní hub, navštívil několik zdravotnických zařízení v Kyjevě, Lvově a Vynnykách. Zahájil také Česko-ukrajinské fórum o zdravotní péči, jednal s vedením Kyjevského polytechnického institutu o spolupráci akademických sektorů obou zemí a v Kyjevě i Lvově uctil vojáky padlé při obraně Ukrajiny před ruskou invazí.
„Z Ukrajiny se vracím s velkým obdivem k našim ukrajinským přátelům, kteří tváří v tvář každodenní realitě ruské invaze odvádějí neuvěřitelnou práci, ať už jde o zdravotníky, akademiky či veřejné činitele, s jejichž mnoha zástupci jsem jednal. Pracovní a podnikatelská jednání, která proběhla, byla navíc velmi prospěšná pro obě strany a posílila už tak velmi dobrou spolupráci mezi českými a ukrajinskými firmami,“ uvedl Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví ČR.
V rámci cesty ministr zahájil Česko-ukrajinské fórum o zdravotní péči a proběhla také panelová diskuse na téma: „Moderní lékařské technologie a jejich využití na Ukrajině.“ Ve Lvově také ministr zdravotnictví oficiálně zahájil provoz Českého zdravotního hubu, kde je vybudováno zázemí pro české firmy působící na Ukrajině v oblasti zdravotních technologií. V současné chvíli také firmy společně budují servisní a technologické zázemí.
„Děkujeme panu ministrovi a jeho týmu za podporu, kterou věnuje podpoře českých podnikatelů ve zdravotnictví. Díky osobnímu kontaktu se nám podařilo posílit vztahy s našimi ukrajinskými partnery. Celá mise byla velmi úspěšná a zástupci společností odjíždí s velmi dobrou perspektivou dalšího vývoje,“ uvedl Jiří Plecitý, zástupce Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.
Významnou součástí pracovní cesty byla právě jednání v nemocnicích, které byly zařazeny do evropského programu UA Facility, v rámci kteréhož obdrží šest ukrajinských nemocnic 98 milionů EUR formou grantů a úvěrů na rekonstrukci, modernizaci a implementaci standardů EU. Tento projekt otevírá dveře i českým dodavatelům k projektům za 3,5 miliardy korun. Tímto programem se ČR řadí mezi přední podporovatele ukrajinského zdravotnictví, jelikož je prvním členským státem, který v rámci Nástroje pro Ukrajinu (UA Facility) předložil projekt zaměřený na zdravotnictví. Jde o tyto nemocnice: Regionální nemocnice v Rivne, Regionální nemocnice v Lucku, Regionální nemocnice pro válečné veterány ve Vynnykách u Lvova, Kyjevská regionální dětská nemocnice, Nemocnice č. 16 v Dnipru a Nemocnice č. 5 v Kryvém Rihu.
„Tento program upevňuje pozici České republiky jako velkého spojence Ukrajiny a naším cílem je, aby pokračovala dalšími fázemi. Celá pracovní cesta byla velmi přínosná nejen pro nás, ale i pro zástupce podnikatelů, kteří měli možnost jednat se svými partnery napřímo. Děkuji všem, kteří se na organizaci cesty podíleli a zajistili její hladký průběh po všech stránkách,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
Zároveň proběhla jednání k finalizaci dvoudenní mezinárodní konference a výstavy „GLOBAL HEALTHCARE INITIATIVE FOR UKRAINE“ konané v termínu 5. – 6. května 2025 v Kongresovém centru Praha. Ta se bude věnovat podpoře ukrajinského zdravotnictví se zaměřením se na obnovu infrastruktury, rozvoj nemocnic a posílení lékařské péče. Cílem akce je propojit potřeby ukrajinského zdravotnictví s nabídkou mezinárodních zdravotnických řešení a zúčastní se jí první dámy, ministři zdravotnictví i zástupci podnikatelských sektorů obou zemí.
Ministr se též setkal s pacienty nemocnice ve Vynnykách, které operovali lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v rámci programu MEDEVAC.
Zdroj: mzd.gov.cz