Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.
„Pro Moravskoslezský kraj je strategická investice v Dolní Lutyni obrovskou příležitostí. Zároveň rozumím otázkám i obavám místních, zvláště s ohledem na zkušenosti z minulosti, kdy se region ne vždy dočkal férového přístupu ze strany státu. Proto jsme založili Státní investiční a rozvojovou společnost, která má na starosti přípravu území, aby se podobné chyby neopakovaly. Cílem je zajistit, že případná výstavba bude citlivě sladěna s okolním prostředím,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Právě proto jsem přijel do Dolní Lutyně, abychom s místními vedli otevřenou diskusi. Projekt musí být technicky řešen tak, aby minimalizoval negativní dopady, například v oblasti hluku, zeleně či dopravy, a zároveň je plánována podpora pro místní obyvatele.“ Další informace k jednání v Dolní Lutyni jsou v této TZ.
Strategický park má přinést tisíce kvalifikovaných pracovních míst a zahrnuje ekologická opatření, včetně rozsáhlé výsadby zeleně a opatření proti hluku a znečištění. Pokračují také jednání o vzniku výzkumně-vývojového centra pro bateriový hodnotový řetězec.
Ministr Vlček také navštívil heřmanickou haldu, kde sanace pokračuje podle plánu. Státní podnik DIAMO zahájil první etapu tvorby sarkofágu na základě schválených povolení a dokumentací, sarkofág zajistí dlouhodobou ochranu zdraví obyvatel a životního prostředí. Celkové náklady jsou odhadovány na 2-3 miliardy korun s dobou realizace deset let. „Je ostuda, že se tento problém předchozích 30 let neřešil a až my jsme ti, kteří se konečně do sanace heřmanické haldy pouští, jak jsme slíbili. Cílem je ochránit zdraví místních a zachovat kvalitu životního prostředí. Státní podnik DIAMO zintenzivnil práce a zahájili přípravné práce pro následnou realizaci sarkofágu, který pomůže minimalizovat rizika spojená s šířením termické aktivity. Děláme tedy všichni maximum pro to, aby sanace pokračovala bez zbytečných prodlev. Po jejím dokončení se bude jednat o bezpečné a dlouhodobě udržitelné řešení,“ řekl na místě ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
S vedením společnosti Hyundai v Nošovicích pak ministr Vlček navštívil výrobu a jednal o budoucích plánech včetně možného rozšiřování výroby. „Pokud by se Hyundai v budoucnu rozhodl rozšiřovat svou výrobu v Evropě, prezentoval jsem Česko jako ideální adresu. Těší mě, že vedení společnosti ocenilo naši aktivitu na evropské úrovni na podporu automobilového průmyslu. Co firmu trápí je především nedostatek kvalifikovaných pracovníků,“ shrnul ministr.
Vlček v úterý navštívil také Vítkovice Steel a Třinecké železárny. Ocelářský průmysl v EU a ČR čelí značným výzvám, včetně vysokých cen energií, tlaku na ekologizaci výroby a pokřivení světových trhů s ocelí způsobené nadměrnými výrobními kapacitami zejména v Číně. Výroba oceli v EU od roku 2017 klesla ze 160 na 126 milionů tun a v ČR v roce 2024 dosáhla historického minima 2,5 milionu tun v důsledku úpadku společnosti Liberty Ostrava. Situaci dále komplikuje globální obchodní opatření, jako jsou cla USA na dovoz oceli a hliníku, a s tím související potenciální přesměrování obchodních toků oceli a hliníku zejména z Číny, Indie a Turecka na trh EU. Proto Česká republika analyzuje evropský akční plán pro ocel a bude jednat s průmyslovými partnery o vhodné strategii podpory sektoru. „Pro ocelářský sektor bude důležité, jak budou konkrétně naplňovány priority akčního plánu Evropské unie. Náš pohled na nutnost zastropování ceny emisní povolenky jsem kolegům ministrům prezentoval již minulý týden na Radě EU k energetice. Na řešení jsme připraveni s průmyslem i Evropskou komisí spolupracovat,“ dodává Vlček.
Fotogalerie







Zdroj: mpo.gov.cz