Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.

Pro Moravskoslezský kraj je strategická investice v Dolní Lutyni obrovskou příležitostí. Zároveň rozumím otázkám i obavám místních, zvláště s ohledem na zkušenosti z minulosti, kdy se region ne vždy dočkal férového přístupu ze strany státu. Proto jsme založili Státní investiční a rozvojovou společnost, která má na starosti přípravu území, aby se podobné chyby neopakovaly. Cílem je zajistit, že případná výstavba bude citlivě sladěna s okolním prostředím,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Právě proto jsem přijel do Dolní Lutyně, abychom s místními vedli otevřenou diskusi. Projekt musí být technicky řešen tak, aby minimalizoval negativní dopady, například v oblasti hluku, zeleně či dopravy, a zároveň je plánována podpora pro místní obyvatele.“ Další informace k jednání v Dolní Lutyni jsou v této TZ.

Strategický park má přinést tisíce kvalifikovaných pracovních míst a zahrnuje ekologická opatření, včetně rozsáhlé výsadby zeleně a opatření proti hluku a znečištění. Pokračují také jednání o vzniku výzkumně-vývojového centra pro bateriový hodnotový řetězec.

Ministr Vlček také navštívil heřmanickou haldu, kde sanace pokračuje podle plánu. Státní podnik DIAMO zahájil první etapu tvorby sarkofágu na základě schválených povolení a dokumentací, sarkofág zajistí dlouhodobou ochranu zdraví obyvatel a životního prostředí. Celkové náklady jsou odhadovány na 2-3 miliardy korun s dobou realizace deset let. „Je ostuda, že se tento problém předchozích 30 let neřešil a až my jsme ti, kteří se konečně do sanace heřmanické haldy pouští, jak jsme slíbili. Cílem je ochránit zdraví místních a zachovat kvalitu životního prostředí. Státní podnik DIAMO zintenzivnil práce a zahájili přípravné práce pro následnou realizaci sarkofágu, který pomůže minimalizovat rizika spojená s šířením termické aktivity. Děláme tedy všichni maximum pro to, aby sanace pokračovala bez zbytečných prodlev. Po jejím dokončení se bude jednat o bezpečné a dlouhodobě udržitelné řešení,“ řekl na místě ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

S vedením společnosti Hyundai v Nošovicích pak ministr Vlček navštívil výrobu a jednal o budoucích plánech včetně možného rozšiřování výroby. „Pokud by se Hyundai v budoucnu rozhodl rozšiřovat svou výrobu v Evropě, prezentoval jsem Česko jako ideální adresu. Těší mě, že vedení společnosti ocenilo naši aktivitu na evropské úrovni na podporu automobilového průmyslu. Co firmu trápí je především nedostatek kvalifikovaných pracovníků,“ shrnul ministr.

Vlček v úterý navštívil také Vítkovice Steel a Třinecké železárny. Ocelářský průmysl v EU a ČR čelí značným výzvám, včetně vysokých cen energií, tlaku na ekologizaci výroby a pokřivení světových trhů s ocelí způsobené nadměrnými výrobními kapacitami zejména v Číně. Výroba oceli v EU od roku 2017 klesla ze 160 na 126 milionů tun a v ČR v roce 2024 dosáhla historického minima 2,5 milionu tun v důsledku úpadku společnosti Liberty Ostrava. Situaci dále komplikuje globální obchodní opatření, jako jsou cla USA na dovoz oceli a hliníku, a s tím související potenciální přesměrování obchodních toků oceli a hliníku zejména z Číny, Indie a Turecka na trh EU. Proto Česká republika analyzuje evropský akční plán pro ocel a bude jednat s průmyslovými partnery o vhodné strategii podpory sektoru. Pro ocelářský sektor bude důležité, jak budou konkrétně naplňovány priority akčního plánu Evropské unie. Náš pohled na nutnost zastropování ceny emisní povolenky jsem kolegům ministrům prezentoval již minulý týden na Radě EU k energetice. Na řešení jsme připraveni s průmyslem i Evropskou komisí spolupracovat,“ dodává Vlček.

Fotogalerie

Pracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice SPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice SPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice SPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice SPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice SPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice steelPracovní cesta ministra Vlčka po Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) aktivně reaguje na situaci spojenou s americkými cly, která se dotknou českého exportu. K již existujícím sektorovým clům na ocel, hliník a jejich deriváty, clům na automobily a k plánovaným clům na autodíly oznámil prezident Donald Trump 2. dubna zavedení tzv. recipročních cel. Prvním krokem by mělo být zavedení základního cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států, které vstoupí v platnost 5. dubna 2025 v 12:01 východního času (EDT). O čtyři dny později, 9. dubna 2025, se začnou uplatňovat vyšší individuální cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní deficit. Na Evropskou unii budou nově uvalena cla ve výši 20 % na veškerý dovoz, mimo sektorů, které již mají zvláštní cla.
MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

Podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří chtějí snížit náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost, mohou i nadále využít bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). Vzhledem k velkému zájmu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navyšuje alokaci programu o další miliardu korun na celkové tři miliardy. Cílem je podpořit co nejvíce firem v jejich úsilí o větší energetickou soběstačnost. Program umožňuje financovat instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily. Firmy tak mohou ušetřit až 30 % způsobilých výdajů na instalaci fotovoltaických systémů a až 50 % na systémy pro akumulaci energie.
Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Ministerstvo průmyslu a obchodu jako Řídící orgán Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) vydává čtvrtletník - Informační zpravodaj „tak“, který především podnikatele informuje o dění v programu. MPO se snaží informovat veřejnost zejména o nových příležitostech pro získání finančních prostředků, o záměrech Řídícího orgánu na poli podpory podnikání a přináší další aktuální zprávy týkající se dotační politiky.
Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Navzdory rostoucímu zájmu o ekologické a udržitelné bydlení se podíl dřevostaveb v České republice za posledních 20 let výrazně nezvýšil. Jejich podíl na nově postavených rodinných domech zatím jen dvakrát přesáhl hranici 15 %. U bytových domů představují nové stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí dokonce pouhé jednotky kusů ročně. Česká republika si však klade za cíl tento poměr v následujících deseti letech výrazně zvýšit – do podpory oboru se zapojila i pracovní skupina České rady pro šetrné budovy (CZGBC).
Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček společně s představiteli korejské společnosti KHNP a korejským velvyslancem v ČR slavnostně otevřeli lokalizační centrum KHNP v Praze. Centrum bude sloužit jako místo pro propojení českých firem s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a představuje další důležitý krok k podpoře zapojení českého průmyslu do tohoto strategického projektu.
Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.
Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí připravila aktualizaci Ekoauditu, jehož cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti environmentální legislativy. Materiál obsahuje návrhy na úpravu zákonů ke zjednodušení právní povinnosti firem, aniž by negativně ovlivnily ochranu životního prostředí. Od roku 2010 bylo v rámci Ekoauditů splněno přes 150 úkolů. Nejvíce se jich týkaly změny v zákoně o odpadech a v zákoně o ochraně ovzduší.
Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček v úterý navštívil haldu v Heřmanicích. Práce na sanaci odvalu pokračují podle předem stanoveného plánu. V polovině března státní podnik DIAMO zahájil první etapu tvorby sarkofágu na základě schválených povolení a dokumentací. Po zhotovení sarkofágu se bude jednat o dlouhodobé a udržitelné řešení, které ochrání zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí.
Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček jednal v Dolní Lutyni s vedením dotčených obcí Dolní Lutyně, Bohumín a Dětmarovice a zástupci spolku Zachovejme Poolší o přípravách strategického podnikatelského parku. Vyjednávání s potenciálním investorem nadále pokračují. Jeho zájem o umístění projektu v České republice stále trvá a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Setkání se zúčastnili také zástupci agentury CzechInvest a Státní investiční a rozvojové společnosti.
MPO zve na seminář k OP TAK v Hradci Králové

MPO zve na seminář k OP TAK v Hradci Králové

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na seminář zaměřený na Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). V rámci cílené kampaně v jednotlivých regionech vám stručně představíme aktuální informace a výzvy OP TAK pro rok 2025.