Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v rámci pracovní cesty do Jižní Koreje v úterý setkal se zástupci společnosti KHNP a dalších korejských firem zapojených do projektu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Zahájil rovněž Česko-korejské energetické fórum, které poskytlo platformu pro posílení spolupráce v oblasti energetiky, inovací a moderních technologií. Ministr Vlček jednal s dalšími potenciálními korejskými investory v Česku, setkal se s úřadujícím korejským prezidentem i zástupci korejské opozice, kteří vyjádřili dukovanskému projektu plnou podporu.
Česko-korejské energetické fórum, které ministr v hlavním městě Jižní Koreje zahájil, navázalo na zářijové Česko-korejské fórum pro spolupráci v oblasti průmyslu a energetických technologií v Praze, během něhož bylo podepsáno více než deset memorand o porozumění. Ministr Vlček ocenil pokračující dialog mezi průmyslovými, akademickými a výzkumnými institucemi obou zemí.
Druhým dnem pak pokračovala jednání o lokalizaci v rozšířeném formátu s Team Korea, kde ministr spolu se skupinou ČEZ a zástupci českého průmyslu, kteří do Soulu dorazili v rámci podnikatelské mise vedené Svazem průmyslu a dopravy, zopakoval požadavky české strany na zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan. „Cíl zapojení českého průmyslu do dostavby ze 60 % jsme si s korejskými partnery na jednáních potvrdili. Přednesl jsem také požadavek na konkrétní zazávazkování zapojení českého průmyslu z přibližně 30 % ještě před samotným podpisem EPC kontraktu, a to například ve formě smluv o smlouvách budoucích,“ řekl ministr Vlček.
„Maximální pomoc zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan je pro mě osobně důležitým tématem a věřím, že se nám po řadě jednání v Koreji, kterých se zástupci českého průmyslu také účastnili, podařilo v tomto tématu výrazně posunout. S našimi korejskými partnery jsme se shodli na dalších krocích při naplňování našich požadavků. V jednáních budeme pokračovat hned v příštím týdnu, kdy zástupci jak KHNP a dalších firem, tak korejské vlády i opozice dorazí do Prahy. České firmy jsou připravené a schopné se do projektu zapojit, a dobře si uvědomují, že pro účast v dodavatelském řetězci musí splnit náročné požadavky na kvalifikaci a konkurenceschopnost, aby byla zajištěna včasnost a rozpočtová efektivita projektu,“ uvedl v Soulu Vlček.
Vlčkovu iniciativu na sociální síti X ocenil také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. „Některá jednání nejsou vůbec jednoduchá, zvlášť když jde o tendr století. Dnes musím ocenit ministra Vlčka za jednoznačnou a razantní podporu českého průmyslu na jednání v Soulu,“ uvedl Rafaj.
Během svého programu ministr jednal také s úřadujícím jihokorejským prezidentem. „S úřadujícím prezidentem a premiérem Jižní Koreje Čchoi Sang-mokem jsme řešili kromě dostavby Dukovan a zapojení českého průmyslu také další spolupráci mezi našimi zeměmi, a to nejen co se dalších investic a prohloubení obchodních vztahů týče, ale také například v oblasti výzkumu, vývoje a inovací,“ řekl ministr Lukáš Vlček v Soulu po setkání s úřadujícím prezidentem ve vládním komplexu Gwanghwamun.
V Národním shromáždění se pak ministr setkal se zástupci jihokorejské opozice. „Politická situace v Jižní Koreji u nás někdy vyvolávala obavy, jestli neohrozí jaderný tendr na Dukovany. I proto jsme se při návštěvě Koreje setkali nejen se zástupci vlády, ale i opoziční Demokratické strany, o které se někdy říká, že je proti jádru. A přesvědčili jsme se o opaku. Korejská opozice mi na jednání potvrdila, že projekt nových jaderných zdrojů plně podporuje a že jsou připraveni rozvíjet obchodní a kulturní vztahy mezi Českem a Jižní Koreou. Věřím, že k tomu přispěje i linka Soul–Praha posílená na sedm letů týdně,“ uvedl ministr.
„Výběr KHNP jako preferovaného dodavatele pro nové jaderné bloky v Dukovanech otevírá nové možnosti pro česko-korejskou ekonomickou a technologickou spolupráci. V Koreji jsme si potvrdili, že je naší prioritou zajistit, aby tato spolupráce přesáhla oblast jaderné energetiky a zahrnovala výzkum, vývoj, malé modulární reaktory, vodíkové technologie, elektromobilitu, bateriové systémy, polovodiče nebo vzdělávání,“ uzavřel ministr Vlček.
Zdroj: mpo.gov.cz