Ministerstvo průmyslu a obchodu··4 min

Ministr Vlček v Bruselu: Akční plán pro dostupnou energii je obecný a málo ambiciózní

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Bezpečnost dodávek plynu, cenová dostupnost energií a strategický rozvoj evropské energetiky. V Bruselu jednala Rada EU pro energetiku. Hlavními body programu byly Akční plán pro dostupné ceny energie, kdy ministři mluvili o opatřeních ke snížení cen. Dalším tématem pak byla energetická situace na Ukrajině a diskutována byla také ochrana kritické infrastruktury EU.

„Vysoké ceny energií trápí nejen české, ale i evropské domácnosti a průmysl. Vítám každou iniciativu, která má za cíl dostupnější ceny energií, ale u Akčního plánu pro dostupnou energii jsem vyjádřil obavu, že je velmi nekonkrétní a málo ambiciózní. Zmínil jsem potřeby vyšších celoevropských investic do energetické infrastruktury a posílení přeshraničních kapacit. Budoucnost energetiky vidíme v mixu jádra a obnovitelných zdrojů a v tomto ohledu je správně, že se Komise plánuje zaměřit na licenční postupy pro výstavbu malých modulárních reaktorů a na aktualizaci plánu mapujícího investiční potřeby pro další rozvoj jaderné energetiky, říká ministr Vlček s tím, žepro Česko bude klíčová revize pravidel veřejné podpory, především jejich zjednodušení, které by Komise měla zveřejnit do konce tohoto pololetí. „Usilujeme o to, aby došlo ke změně v přístupu k jaderné energetice a ke zjednodušení procesu notifikací veřejné podpory,“ dodává Vlček, který na jednání mezi českými prioritami zmínil také zajištění energetické bezpečnosti kontinentu a podporu větší transparentnosti na trhu s energiemi.

Dalším tématem jednání byla architektura energetické bezpečnosti EU, kde rozprava směřovala na bezpečnost dodávek zemního plynu a připravenost elektroenergetiky na krizové scénáře. Evropská komise informovala o opatřeních k zajištění dostatečných dodávek energií pro nadcházející zimní období 2025/2026. „V tuto chvíli můžeme říct, že nejhorší období nejistoty na trhu, které jsme zažili v roce 2022, je za námi a do Evropské unie proudí dostatečné množství plynu. Vysoké cíle a striktní termíny pro plnění zásobníků přispívají k tlaku na cenu plynu. Proto bychom měli pro plnění zásobníků zajistit dostatečnou flexibilitu, abychom se vyvarovali riziku spekulativního jednání na trhu, které by vedlo ke zvyšování cen zemního plynu,“ říká Vlček k nařízení EU k uskladňování zemského plynu.

Energetickou Radu EU osobně navštívil také ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko, který referoval o energetické situaci na Ukrajině. Ukrajinský energetický systém je od počátku ruské agrese v únoru 2022 cílem ruských útoků, které v posledních měsících zesílily. Ukrajina přišla od začátku agrese o 80 až 90 % výrobních kapacity tepelných a vodních elektráren a stupeň poškození ukrajinské energetické struktury představuje vážnou hrozbu pro zajištění dodávek elektřiny, vytápění i komunikačních služeb. Pokračující útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, ale také ruská okupace jaderné elektrárny Záporožská představuje každodenní riziko jaderné havárie.

Česko jednoznačně podporuje rozvoj energetické bezpečnosti Ukrajiny a obnovu a decentralizaci ukrajinského energetického systému, podílí se také na dodávkách a zakázkách souvisejících s údržbou a péčí o ukrajinské jaderné elektrárny a síťová zařízení, čímž zajišťuje jejich stabilní a dlouhodobý provoz.

Na program Rady bylo na žádost České republiky zařazeno téma pravidel pro výrobu obnovitelného vodíku a rozvoje vodíkového hospodářství. „Posunutí platnosti opatření z delegovaného aktu k obnovitelnému RFNBO vodíku do doby, než budeme mít funkční trh s vodíkem, umožní snadnější rozvoj výroby vodíku, zajistí, že tento vodík bude plně obnovitelný, a umožní snížení výrobní ceny o 2 až 4 eura za kilogram,“ představil ministr Vlček. Výhrady a obavy České republiky podpořily i další členské státy, které vidí v obnovitelném, ale také nízkoemisním vodíku jednu z cest k zajištění konkurenceschopnosti průmyslu v podmínkách dekarbonizace.

Fotogalerie

Ministr Vlček v Bruselu: Akční plán pro dostupnou energii je obecný a málo ambiciózníMinistr Vlček v Bruselu: Akční plán pro dostupnou energii je obecný a málo ambiciózní

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Živnostenské úřady zkontrolovaly restaurace s plynovými topidly a odhalily stovky přestupků

Živnostenské úřady zkontrolovaly restaurace s plynovými topidly a odhalily stovky přestupků

Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci na tragickou událost v restauračním zařízení v Mostě nařídilo živnostenským úřadům provést kontroly v restauracích, kde se zpravidla využívají mobilní plynová topidla. V období od 16. ledna do 14. března 2025 proběhlo celkem 948 kontrol, přičemž ve 527 případech bylo zjištěno podezření na spáchání přestupku v oblasti živnostenských předpisů a jiných právních předpisů vztahujících se na živnostenské podnikání.
MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) aktivně reaguje na situaci spojenou s americkými cly, která se dotknou českého exportu. K již existujícím sektorovým clům na ocel, hliník a jejich deriváty, clům na automobily a k plánovaným clům na autodíly oznámil prezident Donald Trump 2. dubna zavedení tzv. recipročních cel. Prvním krokem by mělo být zavedení základního cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států, které vstoupí v platnost 5. dubna 2025 v 12:01 východního času (EDT). O čtyři dny později, 9. dubna 2025, se začnou uplatňovat vyšší individuální cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní deficit. Na Evropskou unii budou nově uvalena cla ve výši 20 % na veškerý dovoz, mimo sektorů, které již mají zvláštní cla.
MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

Podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří chtějí snížit náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost, mohou i nadále využít bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). Vzhledem k velkému zájmu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navyšuje alokaci programu o další miliardu korun na celkové tři miliardy. Cílem je podpořit co nejvíce firem v jejich úsilí o větší energetickou soběstačnost. Program umožňuje financovat instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily. Firmy tak mohou ušetřit až 30 % způsobilých výdajů na instalaci fotovoltaických systémů a až 50 % na systémy pro akumulaci energie.
Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Ministerstvo průmyslu a obchodu jako Řídící orgán Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) vydává čtvrtletník - Informační zpravodaj „tak“, který především podnikatele informuje o dění v programu. MPO se snaží informovat veřejnost zejména o nových příležitostech pro získání finančních prostředků, o záměrech Řídícího orgánu na poli podpory podnikání a přináší další aktuální zprávy týkající se dotační politiky.
Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Navzdory rostoucímu zájmu o ekologické a udržitelné bydlení se podíl dřevostaveb v České republice za posledních 20 let výrazně nezvýšil. Jejich podíl na nově postavených rodinných domech zatím jen dvakrát přesáhl hranici 15 %. U bytových domů představují nové stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí dokonce pouhé jednotky kusů ročně. Česká republika si však klade za cíl tento poměr v následujících deseti letech výrazně zvýšit – do podpory oboru se zapojila i pracovní skupina České rady pro šetrné budovy (CZGBC).
Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček společně s představiteli korejské společnosti KHNP a korejským velvyslancem v ČR slavnostně otevřeli lokalizační centrum KHNP v Praze. Centrum bude sloužit jako místo pro propojení českých firem s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a představuje další důležitý krok k podpoře zapojení českého průmyslu do tohoto strategického projektu.
Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.
Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí připravila aktualizaci Ekoauditu, jehož cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti environmentální legislativy. Materiál obsahuje návrhy na úpravu zákonů ke zjednodušení právní povinnosti firem, aniž by negativně ovlivnily ochranu životního prostředí. Od roku 2010 bylo v rámci Ekoauditů splněno přes 150 úkolů. Nejvíce se jich týkaly změny v zákoně o odpadech a v zákoně o ochraně ovzduší.
Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček v úterý navštívil haldu v Heřmanicích. Práce na sanaci odvalu pokračují podle předem stanoveného plánu. V polovině března státní podnik DIAMO zahájil první etapu tvorby sarkofágu na základě schválených povolení a dokumentací. Po zhotovení sarkofágu se bude jednat o dlouhodobé a udržitelné řešení, které ochrání zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí.
Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček jednal v Dolní Lutyni s vedením dotčených obcí Dolní Lutyně, Bohumín a Dětmarovice a zástupci spolku Zachovejme Poolší o přípravách strategického podnikatelského parku. Vyjednávání s potenciálním investorem nadále pokračují. Jeho zájem o umístění projektu v České republice stále trvá a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Setkání se zúčastnili také zástupci agentury CzechInvest a Státní investiční a rozvojové společnosti.