Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Ministr Vlček navštívil s podnikateli USA, zúčastnil se i prestižního festivalu SXSW

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ve dnech 7.–12. března byl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na pracovní cestě ve Spojených státech amerických, kde ho doprovázela podnikatelská delegace organizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou CzechTrade. Jednalo se o první velkou podnikatelskou delegaci do USA po nástupu nové administrativy a zároveň o historicky největší českou účast na prestižním festivalu South by Southwest (SXSW) v texaském Austinu.

Spojené státy jsou klíčovým partnerem pro Českou republiku, a proto jsme chtěli posílit vzájemnou spolupráci nejen v oblasti obchodu, ale i investic a inovací. Účast na SXSW nám poskytla skvělou příležitost prezentovat více než čtyřicet českých startupů a inovativních firem na mezinárodní scéně a pomoci jim navázat nové obchodní kontakty. Je skvělé, že od nich už teď dostávám zpětnou vazbu, že už se podařilo uzavřít první byznysové spolupráce,“ říká ministr Vlček.

Hlavním cílem pracovní cesty bylo prohloubení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy, navázání kontaktů s novou administrativou a podpora českých firem. Ve Washingtonu ministr Vlček jednal se členem kabinetu Trumpovy administrativy Jamiesonem Greerem odpovědným za obchod. V Austinu se setkal s vedením společnosti onsemi a jednal s guvernérem Texasu Gregem Abbottem o LNG, obranném průmyslu a spolupráci mezi ČR a Texasem, který je pro ČR klíčovým partnerem mezi americkými státy.

Česká delegace se rovněž zapojila do aktivit v rámci Českého domu na festivalu SXSW, který pořádalo MPO ve spolupráci s agenturou CzechTrade, českým velvyslanectvím ve Washingtonu, CzechInvestem a CzechTourismem. SXSW je jedním z nejvýznamnějších globálních festivalů propojujících startupy, technologie, hudbu, film a média. V rámci programu Global Tech Expo se prezentoval český stánek a vůbec poprvé byl zorganizován tzv. Český dům, jehož program nabídl panelové diskuse, workshopy a prezentace inovativních projektů. Mezi hlavní témata patřil technologický rozvoj a obchodní a investiční příležitosti v ČR, ale také propagace Česka jako turistické destinace a české kultury. Už při prvním ročníku se soutěž českých startupů a největší networkingová akce dočkaly velkého zájmu a Český dům se tak dostal za možnosti kapacity vítat další návštěvníky při prvním večeru.

Český dům na SXSW představil unikátní formát a příležitost, jak podpořit Českou republiku, její firmy, osobnosti, inovace a technologie ve světovém měřítku. Pod vedením MPO se ve spolupráci s dalšími státními institucemi podařilo zorganizovat misi téměř 50 českých firem a posílit jejich globální ambice, což je jedním z hlavních cílů Exportní strategie ČR,“ říká Alžběta Rücklová, vedoucí oddělení Amerik na MPO.

„Účast na festivalu SXSW a otevření prvního Českého domu na této prestižní akci je dalším milníkem v rozvoji česko-americké spolupráce. Po vzoru dalších technologicky vyspělých států jsme zde vytvořili platformu, která posílila vnímání České republiky jako země s vyspělým inovačním ekosystémem. Tato mise ukázala, že společným úsilím státních institucí, podnikatelského sektoru a krajských inovačních center můžeme efektivně podporovat český export, přitahovat investice a budovat silnější obchodní vazby mezi Českou republikou a Spojenými státy,” uvedl velvyslanec ČR ve Washingtonu Miloslav Stašek.

Festival South by Southwest každoročně promění Austin v globální centrum technologických inovací a networkingu. Letos zde nechyběly ani české firmy, které pod heslem Innovation Meets Tradition prezentovaly svá řešení a navazovaly strategická partnerství. Některé firmy již zahájily pokročilejší jednání s potenciálními klienty nebo americkými investory,“ říká Levan Bokeria, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade USA v Austinu, a dodává: „Austin je významným technologickým centrem nejen Texasu, ale celých Spojených států. České firmy zde mají otevřené dveře a reálnou šanci uspět. CzechTrade v Austinu firmám usnadňuje vstup na tento trh a je podporou na cestě k novým obchodním příležitostem.“

„Účast českých startupů na SXSW je důležitým krokem pro jejich expanzi na globální trhy. Díky této platformě mohou navázat klíčové kontakty, inspirovat se od světových lídrů a prezentovat své inovace před investory i strategickými partnery. CzechInvest zde pomáhá startupům získat nejen důležité kontakty, ale i praktické know-how potřebné k mezinárodní expanzi,“ říkáJan Michal, generální ředitel CzechInvestu.

Pracovní cesta ministra do USA představovala důležitý krok k posílení obchodních vazeb mezi Českou republikou a Spojenými státy a podpoře vstupu českých firem na americký trh. Jednání se kromě týmu ministerstva účastnili také hejtmani Zlínského, Jihomoravského a Středočeského kraje. Mise se konala za podpory Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, zahraniční kanceláře CzechTrade v Austinu a zahraniční kanceláře CzechInvest v USA.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.