Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se dnes zúčastnil online jednání ministrů obchodu členských států Evropské unie s eurokomisařem Marošem Šefčovičem o dopadech nově zavedených amerických cel na evropské zboží. Hlavním tématem jednání byla strategie, jakým způsobem na tato opatření reagovat.
Evropská unie zdůraznila, že jakákoliv reakce musí být především jednotná a koordinovaná. Evropská komise provádí společnou obchodní politiku EU na základě mandátu schváleného členskými státy a již avizovala, že je připravena v případě potřeby reagovat.
„Obchodní válka není v zájmu žádné strany, oslabuje všechny zúčastněné a nahrává našim rivalům ze třetích zemí. Nazval bych to lose-lose situací. USA a EU mají z hlediska vzájemného obchodu se zbožím, službami a investicemi největší obchodní vztah na světě, který na obou stranách Atlantiku zaměstnává kolem 10 milionů lidí. V roce 2023 byla hodnota vzájemného obchodu se zbožím a službami 1,54 bilionu EUR,“ připomíná ministr Lukáš Vlček. „Jak jsme již viděli na případě Kanady a Mexika, po eskalaci nastává fáze vyjednávání, i proto jsem prosazoval, aby Evropská unie jednala hned. Výhledově nelze vyloučit ani dílčí dohodu mezi EU a USA,“ dodává ministr s tím, že Česko bude v takovém případě hájit zájmy svých firem i obyvatel a aktivně je prosazovat na úrovni EU a v obchodních vztazích s USA.
Americká cla se mohou dotknout i českých exportérů, zejména v automobilovém průmyslu, výrobě oceli, hliníku a v leteckém průmyslu. Zvýšení cel na klíčové komodity může ovlivnit konkurenceschopnost českých firem nejen přímo na americkém trhu, ale i v rámci nepřímého vývozu přes ostatní členské státy EU. Rizikem je také zdražení dovážených surovin a materiálů nezbytných pro výrobu.
Sektorové zaměření případných protiopatření Evropské komise by mohlo cílit na sektory citlivé pro americké exportéry do EU. V roce 2018 dovozní cla ze strany EU cílila například na americké dovozy motocyklů, bourbonu nebo potravin jako brusinky či burákové máslo.
Evropská unie už v minulosti uplatnila ochranná opatření, včetně antidumpingových cel na čínskou ocel. Nadměrný dovoz čínských výrobků za dumpingové ceny by mohl destabilizovat evropský průmysl a ohrozit zaměstnanost v odvětví. Je třeba nalézt rovnováhu mezi ochranou evropských firem a cenovou dostupností vstupů pro jejich výrobu. Klíčové je, aby české firmy nebyly závislé na nestabilních dodavatelích a udržely si konkurenceschopnost v globálním měřítku.
„Na situaci jsme připraveni, proto nejen na ministerstvu, ale i na evropské úrovni ještě intenzivněji podporujeme diverzifikaci exportních trhů a expanzi českých firem do zahraničí, aktuálně stojíme před důležitou ratifikací obchodní dohody EU a Mercosuru,“ dodává Vlček.
Zdroj: mpo.gov.cz