Ministerstvo průmyslu a obchodu··7 min

Meeting Point CzechTrade v Brně přilákal téměř 390 firem na konzultace o exportu do celého světa

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Největší proexportní událost v tuzemsku, Meeting Point CzechTrade, letos poprvé proběhla v Brně. Agentura CzechTrade tak chce být svými službami více dostupná firmám v regionech. Zájem zástupců regionálních firem o export dokazuje také účast této klíčové akce, na kterou se jich celkem přihlásilo 386. K dispozici firmám bylo všech 56 ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade z celého světa. Podpora exportních aktivit tuzemských firem je nadále prioritou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, což na akci zdůraznil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

„Pro český export je klíčové být neustále v pohybu – přirovnal jsem to sportovní terminologií k aktivnímu pohybu na hřišti. Nečekat na příležitosti, ale aktivně je vyhledávat, adaptovat se na nové podmínky a posilovat naši pozici na trhu. Diverzifikace exportu je za současné geopolitické situace stále důležitější, stejně jako schopnost reagovat na geopolitická a ekonomická rizika. My na Ministerstvu průmyslu a obchodu v tom i díky naší organizaci CzechTrade hrajeme nezastupitelnou roli – pomáháme firmám orientovat se v dynamickém prostředí světového obchodu, otevíráme jim dveře na nové trhy a poskytujeme oporu v klíčových momentech jejich expanze. Podporu exportu vnímám jako klíčovou, a chystáme se ji v rámci ministerstva posílit,“ řekl na tiskové konferenci k 23. ročníku Meeting Pointu CzechTrade 2025 ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodal: „Český export má obrovský potenciál a jeho budoucnost závisí na tom, jak dobře dokážeme hrát hru světového obchodu.“

Celkem 386 zástupců českých firem napříč obory se přihlásilo na Meeting Point CzechTrade 2025, aby se v průběhu dvou dnů potkalo se všemi 56 řediteli zahraničních kanceláří agentury CzechTrade s cílem projednat své exportní záměry. Ti jim během půlhodinových konzultací nabídli reálný pohled na rozvoj byznysu v zahraničí, posoudili možnosti expanze a doporučili optimální postup při vyjednávání na konkrétním trhu. „Meeting Point CzechTrade je největší proexportní událostí v Česku
a jedna z nejdůležitějších pravidelných akcí pro internacionalizaci českých firem. Zaplněnost sálu a zájem firem o akci potvrzuje, že CzechTrade je pro české firmy důležitým partnerem.
Také je zřejmé, že firmy si jsou vědomy toho, že pro jejich minimalizaci musí portfolio svých cílových trhů rozšiřovat,
o čemž svědčí vysoký počet konzultací na všech 66 trhů, kde CzechTrade působí,
vysvětlil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Tradičně jako každý rok se nejdříve zaplnila kapacita konzultací do evropských teritorií, především sousedních zemí, jako je Německo, Rakousko nebo Polsko, které dokonce musely navyšovat své konzultační kapacity. Brzy se zaplňovala kapacita také u mimoevropských zemí, například Kanady nebo Spojených arabských emirátů. Podle slov Radomila Doležala začíná docházet k postupné změně trendu – český export roste i mimo EU, čímž se přibližuje k diverzifikovanějším exportním modelům ostatních zemí. „Česká republika měla v rámci srovnání s ostatními státy EU za rok 2023 nejvyšší podíl vývozu do zemí EU, a to 81 %, celých 19 % pak mimo EU. Podíváme-li se na poslední tři roky, v minulém roce došlo ke snížení podílu exportu do zemí EU pod psychologickou hranici 80 %. Nárůst exportu do mimoevropských zemí ale neznamená úbytek exportu do EU, ale spíše lepší rovnováhu v geografickém rozložení českého vývozu. Zatímco Česká republika si udržuje svou pozici na evropském trhu, hlavní dynamika růstu se soustředí na mimoevropské trhy,“ dodává.

Podpora startupů i zavedených firem

CzechTrade se v rámci konzultací vedle tradičních odvětví zaměřuje také na podporu startupů a vysoce inovativních firem, což potvrdili také ředitelé zahraničních kanceláří. Téměř 54 % z nich uvedlo, že ve stejném poměru ke konzultacím přišly jak zavedené firmy, tak i startupy a mladé firmy. Co se služeb CzechTrade týče, všichni ředitelé uvedli, že 100 % firem projevilo zájem o službu Ověření zájmu o produkt či službu. Dále exportéry zajímají služby, jako Dlouhodobá exportní asistence, Market Entry, také Oborové mise a Prezentace veletrhů v zahraničí. Zajímavá je také struktura firem z pohledu oborů, které na Meeting Point CzechTrade konzultovaly. Nejčastěji to jsou firmy ze strojírenství, potravinářství, IT a nových technologií, spotřebního zboží nebo stavitelství.

Celkem letos proběhlo 1 693 konzultací, přičemž každá firma se mohla zúčastnit maximálně pěti. Na místě bylo ke konzultacím připraveno 63 stolků, z toho 60 teritoriálních včetně Business Club Ukrajina. Dále měly firmy možnost diskutovat také o možnostech, které nabízí zástupci z Klientského centra pro export nebo Design Centra CzechTrade či specialisté na projekty NOVUMM 2 a NOVUMM2KET. Kapacita těchto konzultací se také zcela naplnila.

Český design v srdci Londýna

Firmy zajímala také unikátní novinka Design Centra CzechTrade – připravovaný Atelier Bohemia | Design Hub v Londýně, který bude otevřen v květnu během akce Clerkenwell Design Week. Tento projekt nabídne českým firmám prostor showroomu pro prezentace jejich produktů, včetně využití kancelářského prostoru a zázemí. Je primárně určen pro české firmy z oblasti interiérového designu, které systematicky inovují své produkty včetně jejich designu a chtějí rozvíjet své podnikání přímo z teritoria. Další cílovou skupinou jsou technologické firmy, orientující se například na oblast integrace chytrých technologií do interiérového designu.

„Atelier Bohemia | Design Hub bude umístěn v londýnské stylové čtvrti Clerkenwell, proslulé koncentrací kreativních firem a architektů, což z něj dělá skutečně jedno z nejdůležitějších designových center na světě. Interiér hubu bude kompletně vybaven produkty českých firem, klientů CzechTrade, čímž se celý hub stane prezentačním prostorem české produkce s vysokou přidanou hodnotou. V Londýně se navíc uzavírají kontrakty do celého světa, především na Blízký a Střední Východ a do jihovýchodní Asie,“ říká Zuzana Sedmerová, vedoucí Design Centra CzechTrade a dodává, že prostřednictvím londýnského hubu budou mít firmy příležitost exportovat i za hranice Velké Británie také do dalších teritorií.

Blíže firmám v regionech

Letošní ročník proběhl v Brně s cílem přiblížit služby CzechTrade firmám napříč republikou. Z dat vyplývá, že 65 % klientů CzechTrade má sídlo v Čechách, zatímco Morava tvoří 35 %. Výběr města Brna pro organizaci této proexportní akce reflektovalo jeho pozici druhého největšího města republiky, jeho mezinárodně veletržní tradice i regionálně vysoké koncentrace inovativních firem. Důležitou roli hraje také přítomnost regionální kanceláře, která zde dlouhodobě poskytuje odborný servis. „Meeting Point CzechTrade každoročně probíhal v Praze, nicméně rozvrstvení klientů mezi Čechami a Moravou ukazuje, že regionální zaměření je logickým krokem k podpoře firem po celé České republice. Rozhodnutí uspořádat letošní Meeting Point v Brně je výsledkem snahy být s touto nejdůležitější proexportní akcí blíže firmám i v dalších regionech mimo Prahu a oslovit také ty, které naše služby dosud nevyužily,“ vysvětluje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade a dodává: „To se nám povedlo, o čemž opět svědčí vysoká účast firem.“

Fotogalerie

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.