Lesy ČR··3 min

Lesy ČR investují do přírody: Nové tůně, mokřady a obnovený rybník v Jihočeském kraji

Lesy ČR

Lesy ČR

Lesy České republiky, s.p., (LČR) je státní podnik se sídlem v Hradci Králové založený 1. ledna 1992 ministerstvem zemědělství. Hlavní činností LČR je obhospodařování většiny lesů (1,17 milionu ha), které jsou v majetku státu. Dále má podnik na starost necelých 20 tisíc kilometrů drobných vodních toků.

Tisková zpráva

Dva vodohospodářské ekologické projekty dokončily Lesy ČR v Jihočeském kraji v rámci programu Vracíme vodu lesu. Mokřadní biotop s jedenácti tůněmi vznikl na Písecku při revitalizaci levostranného přítoku Jetětického potoka za 600 tisíc korun. Na Táborsku zase podnik obnovil v přírodní památce Stříbrná Huť lesní rybník zvaný Nadýmač a v rámci projektu za 1,1 milion korun se vyhloubily i čtyři tůně.

Nový mokřad vznikl uprostřed zemědělských pozemků mezi obcemi Stehlovice a Křenovice na Písecku díky revitalizaci levostranného přítoku Jetětického potoka. Vodohospodáři upravili kdysi uměle napřímené a betonem opevněné koryto toku a vrátili mu jeho původní podobu. „Odstranili jsme opevnění a rozvolnili trasu toku. Koryto je také mělčí, aby se voda snadno rozlila do okolí,“ řekl vltavský vedoucí správy toků z Lesů ČR Martin Poláček. Potoční pás oživilo na 1958 metrech čtverečních jedenáct zemních tůní. Opatření souvisí s adaptací krajiny na klimatickou změnu a prospívá vodomilným rostlinám i živočichům.

Na projektu spolupracovaly Lesy ČR s obcemi a místními zemědělskými společnostmi.

Díky lesníkům, vodohospodářům a zástupcům ochrany přírody se podařilo obnovit jedno z českých nejstarších maloplošných chráněných území. Přírodní památka Stříbrná Huť na Táborsku je domovem čolka horského a obecného, skokana hnědého a dalších druhů obojživelníků. Mokřadní rostlina ďáblík bahenní je tam chráněná už od roku 1946. Hlavním krajinným prvkem je rybník Nadýmač, který se postupně zanášel sedimentem. „Šetrně jsme ho vyčistili a rostliny následně přenesli do litorálního prostoru a dalších čtyř mělkých zemních tůní, které vznikly na 883 metrech čtverečních. Opravili jsme taky hráz a dva přelivné objekty,“ dodal Poláček s tím, že při obnově rybníka využili vodohospodáři opracované kameny z historického objektu nedávno rekonstruované vodní nádrže Voprava.

Oba projekty podpořila Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí. Lesy ČR při přípravě i realizaci spolupracovaly s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR i s Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Na snímcích: Porost ďáblíka bahenního a dalších mokřadních druhů rostlin v tůni a čolek horský; autor: D. Fischer, biologický dozor


Kontakt:
Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Další články

Další články od Lesy ČR

Most přes Úpu vítězem ankety. Lesy ČR preferují stavění ze dřeva

Most přes Úpu vítězem ankety. Lesy ČR preferují stavění ze dřeva

O NEJ dřevostavbě Lesů České republiky rozhodlo v letošní anketě 3828 hlasů. Veřejnost vybírala z devatenácti nejzajímavějších budov, mostů, přístřešků a rozhleden postavených Lesy České republiky po roce 2000. Hlasující mohli každé stavbě přidělit jednu až pět hvězdiček. Absolutním vítězem se stal Červený most v Babiččině údolí, jehož kompletní rekonstrukci podnik dokončil v roce 2023.
| Lesy ČR
Vodní nádrž obnovily u Nepomuku Lesy České republiky

Vodní nádrž obnovily u Nepomuku Lesy České republiky

Průtočnou vodní nádrž zvanou Dolní Silov obnovily Lesy ČR za bezmála 1,8 milionů korun bez DPH u Nepomuku na Plzeňsku. Nyní pojme víc vody, kterou zadržuje i nová tůň. Okolním lesům to prospívá a taky nedalekému sadu, založenému v 70. letech minulého století kvůli sběru kvalitních semen modřínu opadavého a borovice lesní.
| Lesy ČR
Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu

Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu

Rok 2024 byl pro Lesy ČR úspěšný. Hospodářský výsledek činil po zdanění 4,74 miliardy korun. Podařilo se zpracovat osm milionů metrů krychlových dřeva a obnovit sedmnáct tisíc hektarů lesa, z toho rekordních téměř 34 procent přirozeně.
| Lesy ČR
Lesní trasy pro hendikepované upravují a vyznačují Lesy ČR

Lesní trasy pro hendikepované upravují a vyznačují Lesy ČR

Vytipovat, upravit a speciálně označit vybrané lesní cesty v celé republice, po kterých mohou bez obav jezdit lidé na invalidním vozíku, imobilní senioři nebo rodiče s kočárky, je cílem Lesů ČR. Dnes podnik za účasti generálního ředitele Dalibora Šafaříka a ministrů zemědělství i životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka zahájil v Podkomorských lesích nad Brněnskou přehradou nový program LESY BEZ BARIÉR.
| Lesy ČR
Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Jarní předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek jsou nyní v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
| Lesy ČR
Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Veřejnost může od 29. dubna opět vstupovat do všech obor v České republice uzavřených koncem března v příhraničních regionech s Rakouskem a Slovenskem. Státní veterinární správa upravila mimořádná opatření související s možným přenosem slintavky a kulhavky na zvěř.
| Lesy ČR
Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit, meziročně významně klesá. Je to nejen díky průběhu počasí, ale také díky zásadním úpravám v postupech ochrany lesa. Na jejich vývoji se podílejí i odborníci z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR), kteří dlouhodobě spolupracují s Lesy České republiky a zpřesňují poznatky o chování kůrovců. Nové výzkumné výsledky se uplatňují v lesnické praxi jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.
| Lesy ČR
Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

V Praze dne 28. dubna 2025 – Lesy České republiky ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze podporují veřejné zdraví prostřednictvím moderních technologií. Aplikace Klíšťapka čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí – Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, Státního zdravotního ústavu, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a České lesnické společnosti. Výsledkem této spolupráce je nová verze mobilní aplikace Klíšťapka, která přináší uživatelům detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt “Klíšťata ve městě”, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.
| Lesy ČR
Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Ideální počasí pro zalesňování přinesl dnešní Den Země. Sazenice se v půdě provlhčené vydatným deštěm snáze ujmou. Lesy ČR letos počítají s obnovou 13 tisíc hektarů lesa, z toho 9,5 tisíc hektarů 52 miliony sazenic listnáčů a jehličnanů. Zbývají plochy obnoví semena ze stojících stromů.
| Lesy ČR
Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Volné dny a příjemné teploty o velikonočních svátcích se sluncem nad hlavou doslova zvou na výlet. Proč ne. Vzhledem k mimořádnému suchua lokálnímu větru je ale potřeba předcházet požárům a dodržovat lesní zákon. Takže neodhazovat v lese sirky a nedopalky cigaret, nerozdělávat tam oheň a nechat v batohu i přenosné vařiče. Nejčastější příčinou lesních požárů totiž bývá lidská nedbalost.
| Lesy ČR