Významné datum naší historie, 80 let od osvobození našeho města za druhé světové války, jsme si připomněli v sobotu 12. dubna. Vedení města Hodonína položilo již ráno květinové dary k hrobu padlých vojáků a památníku obětem obou válek na městském hřbitově. Uctili tak památku těch, kteří obětovali své životy. Současně Masarykovo muzeum v Hodoníně v tento den připravilo bohatý program v prostorách zámečku a přilehlé zahrady.
Na nádvoří i v zahradě muzea jsou k vidění stanoviště Rudé armády i wehrmachtu, polní pošta, opravna, prádelna či polní kuchyně. Nechybí ani stanoviště zdravotních sester a ukázka dobové výstroje a výzbroje sovětských, rumunských i německých vojáků. Zájemci mohou až do 18 hodin zhlédnout tematickou výstavu fotografií Druhá světová válka v Hodoníně a během ukázky ve 14 hodin bude slyšet také střelba. Současně jsou připraveny komentované prohlídky aktuální výstavy Cestou 1. čsl. armádního sboru.
Hodonín byl prvním městem na území Čech a Moravy osvobozeným Rudou armádou.Její součástí byli Rusové, Ukrajinci, Bělorusové i další národnosti tehdejšího Sovětského svazu. Nelze opomenout ani podíl Rumunské armády. Osvobození města Hodonína podrobně popisuje například kniha Hodonín ve válce a okupaci v letech 1939–1945, (str. 162/163, vyd. kolektivem autorů, 2005): „…. Ještě za tmy ve čtvrtek 12. dubna vyklidili Němci slovenské území a stáhli se za Starou Moravu. Po šesté hodině vyhodili nový jez s lávkou a Masarykův most. Tlaková vlna vyrazila v Rybářích okna. Po sedmé hodině začala dělostřelecká příprava ve směru na město a trvala až do desíti hodin. V 7.40 bylo slyšet palbu z Očovského lesa a letadla bombardovala dnešní Slunečnou ulici. V 8.45 postihl Hodonín 40ti minutový letecký nálet spojený s palbou z děl a kaťuší. Sovětská letadla nalétala po šesticích a bombardovala hlavně jihovýchodní část města, která byla v listopadu 1944 ušetřena amerického náletu.“
„… Během bojů vyhořelo reálné gymnázium, Paradeiserův dům, Panský dům, Hošův dům, Kočišův dům, Frankova koželužna, jižní trakt tabákové továrny, továrna na cukrovinky Maryša, komplex budov akciových cihelen a Holanovo skladiště na Horních Valech. Město ještě prožilo neklidnou noc….“
Při osvobození zahynulo 39 civilistů a přímo v bojích o Hodonín rovněž 53 sovětských a rumunských vojáků a 130 příslušníků německé armády. Zničeno bylo 143 budov, 121 objektů bylo těžce poškozeno, méně těžce 334 a menší škody utrpělo 1407 domů. Místem odpočinku většiny padlých je městský hřbitov, kde jsou pohřbení také Sověti z Hodonínska, celkem 1179 vojáků Rudé armády. Jejich jmenný seznam je dodnes dochován v archívu. Čest jejich památce.
Více informací najdete také v článku Mgr. Hany Sýkorové, věnovanému této události.
Zdroj: www.hodonin.eu