
Hlavní město Praha pokračuje ve zvyšování transparentnosti a efektivity spolupráce s investory. Zastupitelstvo hlavního města schválilo, že Praha začne využívat veřejnoprávní plánovací smlouvy dle nového stavebního zákona. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie města, která od roku 2022 staví na jasně daných pravidlech pro spolupráci s investory podle schválené Metodiky spoluúčasti investorů.
Nově uzavírané plánovací smlouvy jsou závazkem vzájemné součinnosti mezi městem a investory při realizaci stavebních projektů, především v případech, kdy záměr investora vyžaduje změnu územního plánu, která navyšuje hodnotu jeho pozemků. Využívání plánovacích smluv přináší vyšší legitimitu i právní stabilitu dohod v území a zároveň vede k efektivnějšímu povolovacímu procesu a rychlejší výstavbě.
„Developery vnímáme jako partnery, se kterými je třeba vést konstruktivní dialog. Nové veřejnoprávní plánovací smlouvy umožní jasné vymezení práv a povinností obou stran, čímž se posiluje předvídatelnost a transparentnost vzájemné spolupráce. Naším společným cílem je, aby na konci vznikla kvalitní výstavba zasazená do prostředí s veškerou nezbytnou dopravní infrastrukturou a občanskou vybaveností,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček.
Hlavní výhody veřejnoprávních plánovacích smluv:
- Výslovné právní zakotvení v novém stavebním zákoně (§ 130 a násl.), což zvyšuje jejich legitimitu.
- Posílení právní stability a předvídatelnosti pro investory i město.
- Možnost přezkumu smluv a řešení případných sporů ve správním řízení.
- Soulad s veřejným zájmem a strategickým rozvojem města.
„Budeme zároveň i nadále pokračovat v podpoře městských částí hlavního města Prahy, kterým poskytneme vzorové varianty plánovacích smluv, aby existovala platforma pro co nejrychlejší dohodu v území. Aktuálně je v úrovni hlavního města v přípravě asi deset plánovacích smluv, díky kterým bude moci vzniknout dalších několik desítek tisíc bytů v Praze,“ přibližuje Filip Foglar ředitel odboru územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy, který zajišťuje metodický a právní servis při přípravě těchto smluv.
Na přípravě Metodiky spoluúčasti investorů i vzorů nových plánovacích smluv se podílela advokátní kancelář Frank Bold Advokáti. „Nový stavební zákon umožňuje využití veřejnoprávních plánovacích smluv, které přinášejí vyšší legitimitu a transparentnost do spolupráce mezi městy a investory. Tento krok Prahy je dalším důležitým signálem směrem k předvídatelnějšímu a efektivnějšímu rozvoji města,“ uvedl vedoucí advokát Tomasz Heczko.
Hlavní město v souvislosti s přípravou Metodiky spoluúčasti investorů a vzorových plánovacích smluv spolupracuje také s česko-slovenskou advokátní kanceláří Havel & Partners. „Oceňujeme aktivitu hlavního města Prahy v oblasti spolupráce s investory, která může být vhodnou inspirací pro další města a obce v České republice. Věříme, že uzavírání plánovacích smluv významně přispěje k realizaci tolik potřebné bytové výstavby v Praze,“ dodal Tomáš Kalenský, advokát a vedoucí kontribučního týmu Havel & Partners.
Usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy bylo potvrzeno, že plánovací smlouvy budou nadále uzavírány dle principů Metodiky spoluúčasti investorů, přičemž jejich forma a obsah budou přizpůsobeny požadavkům nového stavebního zákona. Praha tak pokračuje v modernizaci svých procesů a posiluje spolupráci mezi veřejnou správou a soukromým sektorem s cílem urychlit rozvoj udržitelný města.
Zdroj: praha.eu