
Fakultní nemocnice Brno nominovala do soutěže Sestra roku Mgr. Hedviku Borýskovou. Devatenáct let pracovala na Neurochirurgické klinice, převážně jako staniční sestra, následně se stala asistentkou náměstkyně pro nelékařské zdravotnické pracovníky, odkud se vrátila opět do praxe, tentokrát na Všeobecnou interní kliniku. Přes dvacet let se věnuje konceptu bazální stimulace. Patří mezi čtyři certifikované lektory tohoto konceptu v ČR a od roku 2015 jej vyučuje také v naší nemocnici. „Moje práce je zároveň můj koníček, často vidím u pacientů obrovské zlepšení. Mozek je neuroplastický, je proto důležité, aby dostával impulzy, díky kterým se stav pacienta může zlepšit,“ upřesňuje s nadšením.
Co pro Vás znamená nominace do soutěže Sestra roku?
Je to pro mě velká čest a děkuji paní náměstkyni pro nelékařské zdravotnické pracovníky Mgr. Renátě Grossové Klementové, která mě nominovala, za důvěru.
Co pro Vás práce zdravotní sestry znamená?
Práce zdravotní sestry je především poslání, které mě stále naplňuje a baví. Ráda pomáhám druhým lidem. V posledních deseti letech se také intenzivně věnuji výuce konceptu bazální stimulace.
Jaké bylo Vaše první setkání s tímto konceptem?
Bylo to v roce 2005, kdy jsem absolvovala základní a nástavbový kurz bazální stimulace. Díky tomu jsem si uvědomila, jaké přínosy pro pacienty přináší. Vyzkoušela jsem si například, jak se cítí nehybný ležící pacient a šokovalo mě, že už po 20 minutách jsem necítila část svého těla. Od té doby jsem se snažila uplatňovat prvky bazální stimulace na Neurochirurgické klinice, kde jsem tehdy pracovala jako staniční sestra. V tomto úsilí mi pomáhal celý tým nelékařských zdravotnických pracovníků JIP B.
Čím Vaši ošetřovatelskou praxi tento koncept posouvá?
Díky konceptu bazální stimulace jsem se naučila řadu technik, které můžu pacientům v těžkém stavu nabízet a tím jim dávám možnost, aby sami sebe lépe vnímali a díky tomu lépe komunikovali s okolím. Koncept obsahuje řadu prvků – doteků, masáží, koupelí. Provádíme také polohování např. za pomoci speciálních kuličkových vaků a polštářů, vibrační stimulace a techniky podporující vnímání svého těla v pohybu. Důležitou součástí je rovněž stimulace všech smyslů pacienta, a to pomocí známých podnětů, např. fotografií z domova, různých zvuků, pachů a vůní, oblíbených nápojů atd.
Pro jaké pacienty je bazální stimulace určena a co jim přináší?
Tento koncept se nejvíce uplatňuje u pacientů ve vážném stavu, trvale upoutaných na lůžko, v bezvědomí na ARU, u pacientů s demencí, neklidných nebo dezorientovaných. Bazální stimulace může pomoci také pacientům s bolestí, úzkostnými stavy nebo zmateným, agresivním, uzavřeným a nekomunikujícím pacientům. Využívá se pro všechny věkové kategorie.
Pacientům umožňujeme vnímat obraz svého těla, které si každý z nás pamatuje už od osmého týdne těhotenství. Díky tomu, že sami sebe lépe vnímají, můžou navázat komunikaci, mluvené slovo, eventuálně pohyb, dochází ke stimulaci smyslů. Je potřeba, aby každý pacient cítil hranice svého těla, protože když se nehýbe, tak svoje tělo „ztratí“, tedy přestane ho vnímat, už za cca 10 minut. Proto jsou pro něj doteky tak důležité.
Co Vás vedlo k tomu, že jste se začala věnovat také výuce konceptu bazální stimulace?
Po absolvování prvního kurzu v roce 2005 jsem věděla, že bazální stimulace je mojí cestou a přála jsem si prohloubit své vzdělání v této oblasti. Přihlásila jsem se proto do kurzu bazální stimulace v rakouském městě Neukirchen, který jsem v roce 2013 dokončila, a stala jsem se tak certifikovanou lektorkou. Můžu tedy koncept vyučovat a udělovat certifikáty s mezinárodní platností. Od roku 2015 jsem se stala lektorkou a garantem celého kurzu bazální stimulace ve FN Brno. Mojí motivací je zpřístupnit co nejvíce nelékařským zdravotnickým pracovníkům tento koncept tak, aby věděli, jaké má výhody a mohli jej co nejvíce uplatňovat v praxi. Zkrátka baví mě učit a předávat mé zkušenosti dál.
Kolik kurzů do roka uspořádáte a na jakých klinikách?
Momentálně je to 5 až 6 kurzů, každý trvá 7 dní. Kurzy mají tři úrovně – tedy základní, nástavbový a prohlubující – tematický kurz, na konci kurzu obdrží jeho uchazeči certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR a Mezinárodní certifikát Bazální stimulace. Mezi tzv. výuková pracoviště patří např. Neurochirurgická klinika, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Klinika dětské anesteziologie a resuscitace. Součástí edukace personálu je také to, aby dokázali v konceptu proškolit rodinné příslušníky, protože ti pak mohou v této péči pokračovat v domácím prostředí.
Jaké jsou nejsilnější příběhy z Vaší mnohaleté praxe?
Příběhů je spousta, ale vzpomínám si např. na jednoho pacienta, který ležel na JIP Neurochirurgické kliniky po operaci aneurysmatu. Měsíc se neprobíral, byl vigilantní, spastický, když otevřel oči, díval se pouze na jedno místo. Položila jsem kolem něj narolovanou přikrývku, abych ohraničila jeho tělo, potom jsem ho umývala speciálními tahy a dále stimulovala doteky, kterými umožňujete pacientovi vnímat hranice svého těla, následovaly masáže v obličeji podporující tvorbu slin. Postupně se tento pacient měnil, objevilo se uvolnění těla, měl mimiku v obličeji, začal hýbat prsty, otvírat pusu a pátý den už artikuloval. Po aplikování prvků bazální stimulace byl u něj patrný velký pokrok. Velice dojemné bylo i to, že jeho rodinní příslušníci pokračovali v konceptu bazální stimulace i v domácím prostředí a byli za tuto možnost velice vděční.
Profesní dráha
- Od roku 1993 do roku 2012 pracovala na Neurochirurgické klinice FN Brno a LF MU, od roku 1997 jako staniční sestra JIP B.
- Následně se stala asistentkou náměstkyně pro NLZP FN Brno.
- V roce 2005 absolvovala základní a nástavbový kurz bazální stimulace.
- V roce 2013 dokončila kurz bazální stimulace (Praxisbegleiter für basale stimulation) v rakouském městě Neukirchen a stala se certifikovanou lektorkou, může tedy koncept vyučovat a udělovat certifikáty s mezinárodní platností. Patří mezi 4 takto certifikované lektory v České republice.
- Od roku 2015 vyučuje koncept bazální stimulace ve FN Brno i v jiných nemocnicích a sociálních zařízeních, kurzy jsou akreditované MZ ČR a MPSV ČR.
- V současnosti působí na Všeobecné interní klinice FN Brno a LF MU jako zdravotní sestra a snaží se i tam podpořit šíření konceptu bazální stimulace.
- Absolvovala kurzy kinestetiky, paliativní péče, neurorehabilitace a neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelské praxi, vědomosti z těchto kurzů propojuje s konceptem bazální stimulace.
Zdroj: www.fnbrno.cz