Finanční správa··4 min

Finanční správa eviduje už přes milion přiznání, 6 z 10 elektronicky

Finanční správa

Finanční správa

Finanční správa je správní orgán České republiky určený ke správě daní. Zastupuje ho Generální finanční ředitelství jako přímo řízená organizace Ministerstva financí.

Tisková zpráva

K 25. březnu bylo podáno zhruba 1,16 mil. přiznání k daním z příjmů, což je zhruba 41 % celkového odhadovaného počtu. Téměř 61 % přiznání bylo doručeno elektronicky datovou schránkou nebo prostřednictvím portálu MOJE daně. Finanční správa proto očekává, že podíl elektronických přiznání letos překročí hranici 70 % ve srovnání s 66 % v roce 2023 a 45 % v roce 2022.

Zatímco konec lhůty pro podání daňového přiznání v listinné (papírové) podobě je už v úterý 2. dubna, na elektronická podání zůstává čas o měsíc déle do 2. května. Povinně elektronicky přitom musí přiznání podat všichni, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Letos již není možné zopakovat plošnou toleranci listinných podání, kterou finanční správa mimořádně uplatnila v loňském roce z důvodu velkého množství osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka začátkem roku 2023, tedy právě v době podávání daňových přiznání. Rostoucí počet elektronických podání potvrzuje, že tato bezprostředně nastolená tolerance poskytla potřebný časový prostor a umožnila většině dotčených osob pochopit zákonné požadavky a přijmout trend digitalizace.

Data z finančních úřadů nicméně ukazují, že stále existuje určitá zranitelná skupina poplatníků, pro kterou z objektivních důvodů nebyly tyto dočasné úlevy dostačující. Finanční správa se proto rozhodla i letos uplatnit loňský přístup v případě OSVČ starších 70 let, kterým byla začátkem roku 2023 ze zákona zřízena datová schránka, ale dosud nekomunikovaly se správcem daně elektronicky. Správci daně zpracují listinná podání daňových přiznání těchto osob uskutečněná ve lhůtě do 2. dubna standardním způsobem, vyřízením podání se tak stanou vady ve způsobu podání bezpředmětnými, resp. budou odstraněny z moci úřední. Daný postup nevylučuje, že se správci daně pokusí poplatníka kontaktovat na základě svých kapacitních možností a při znalosti jeho poměrů s nabídkou pomoci při přechodu na digitální komunikaci, případně vyhoví žádosti poplatníka o praktickou pomoc se zvládnutím elektronického způsobu podání.

„Navržená mimořádná tolerance zachovává rovnováhu mezi podporou digitalizačního úsilí státu a objektivními možnostmi některých samostatně výdělečných osob, zejména příslušníků nejstarší generace. Z aktuálních statistik víme, že každý ze 14 finančních úřadů eviduje průměrně nižší stovky případů, kdy přes veškerou pomoc a osvětu občané starší 70 let podali své daňové přiznání v listinné podobě. Správa daní v elektronické podobě vůči této skupině občanů působí objektivní potíže, jelikož se o případné výzvě či jiné korespondenci ze strany finančního úřadu vůbec nedozví. Rovněž vynucování splnění povinnosti uložením pokuty ztrácí s ohledem na limity těchto lidí v oblasti elektronické komunikace na významu, jelikož nevede k dosažení cíle správy daní. Pro stát je přínosný každý ekonomicky aktivní zástupce této generace, a není tedy žádoucí nastolit stav, kdy by se o stanovení své daňové povinnosti dozvídal až z exekučních úkonů správce daně“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Navržená mimořádná tolerance zachovává rovnováhu mezi podporou digitalizačního úsilí státu a objektivními možnostmi některých samostatně výdělečných osob, zejména příslušníků nejstarší generace.
Simona Hornochová generální ředitelka Finanční správy

Také u ostatních poplatníků finanční úřady zachovají proklientský přístup. Odborní pracovníci na zřízených informačních linkách poradí s dotazy k daňovým přiznáním. Při vadném způsobu podání správci daně s ohledem na své kapacitní možnosti poplatníka neformálně kontaktují a vyzvou jej k nápravě bez rizika sankce. Nedojde-li k nápravě ani po doručení následné formální výzvy, ze zákona pak musí být uložena pokuta ve výši 1 000 Kč.

Zdroj: financnisprava.gov.cz

Další články

Další články od Finanční správa

Finanční správa uspěla v soutěži Úřednický čin roku 2024

Finanční správa uspěla v soutěži Úřednický čin roku 2024

Projekt předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí zvítězil v kategorii Digitální transformace.
| Finanční správa
Nezapomeňte na nová pravidla pro zdaňování příjmů ze sázení a loterie: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

Nezapomeňte na nová pravidla pro zdaňování příjmů ze sázení a loterie: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

Od roku 2024 se v zákoně o daních z příjmů změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Nově se stanovuje roční limit pro osvobození od daně ve výši 50 000 korun, a to u loterií a tombol za každou výhru a pro ostatní druhy her jako roční limit. Pokud tedy u jednotlivého druhu hazardní hry výhra nebo celkový rozdíl mezi vklady a výhrami za zdaňovací období přesáhly 50 000 korun, tento příjem podléhá dani.
| Finanční správa
Finanční úřady přijaly 1,6 milionu daňových přiznání: Elektronická podání vedou

Finanční úřady přijaly 1,6 milionu daňových přiznání: Elektronická podání vedou

Po úterním uplynutí lhůty pro podání přiznání k daním z příjmů eviduje finanční správa 1,635 milionu podaných daňových přiznání. Z toho je téměř 1,5 milionu od fyzických osob a 164 418 od osob právnických. Poslední den lhůty, tedy 1. dubna 2025, přijala finanční správa bezmála 82 tisíc daňových přiznání. Více než 60 % bylo podáno elektronicky, což potvrzuje rostoucí oblibu digitalizace při plnění daňových povinností. V případě využití elektronické formy je možné daňové přiznání podat až do pátku 2. května 2025. Finanční správa doporučuje využívat pro správu daní portál MOJE daně, který umožňuje bezpečné a pohodlné online podání i přístup k osobním daňovým informacím.
| Finanční správa
Přeplatky na daních z příjmů budou vypláceny po 1. dubnu 2025

Přeplatky na daních z příjmů budou vypláceny po 1. dubnu 2025

Finanční správa informuje daňové poplatníky, že zpracování a vyplácení přeplatků na daních z příjmů z daňových přiznání podaných do 1. dubna, ať už v listinné či elektronické podobě, bude zahájeno po skončení základní lhůty pro podání daňového přiznání, tedy po 1. dubnu 2025. Týká se to i poplatníků, kteří podali daňové přiznání v předstihu.
| Finanční správa
Akce Goldstein odhalila další daňové úniky při dovozu zlatých šperků

Akce Goldstein odhalila další daňové úniky při dovozu zlatých šperků

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně zrealizoval kontrolně-exekuční akci Goldstein. Akce odhalila další dva rizikové subjekty, které v průběhu roku 2024 realizovaly dovozy zlata a zlatých šperků z Turecka za více než třicet čtyři milionů korun, aniž by řádně přiznaly DPH. Díky společné aktivitě obou úřadů došlo k zabavení finanční hotovostí 30.000 EUR a 11 zlatých slitků o váze převyšující 5 kg.
| Finanční správa
Blíží se konec lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 v listinné podobě! Na co si dát pozor a jak využít podporu finanční správy?

Blíží se konec lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 v listinné podobě! Na co si dát pozor a jak využít podporu finanční správy?

Pokud podáváte daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě, je potřeba jej podat nejpozději do 1. dubna 2025. Elektronicky lze daňové přiznání podat o měsíc později až do 2. května 2025. Poplatníci, za které daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní závěrky, podávají daňové přiznání k dani z příjmů do 1. července 2025. Ve stejných lhůtách je třeba stanovenou daň i uhradit. S cílem usnadnit občanům plnění jejich daňových povinností nabízí finanční správa rozšířenou podporu, i letos aktivuje konzultační telefonní linky a vyjede s mobilními pracovišti do mnoha obcí. Elektronické podání usnadní portál MOJE daně. Zároveň finanční správa přináší praktický přehled nejčastějších chyb při vyplňování daňového přiznání zjištěný z praxe finančních úřadů.
| Finanční správa
Vyplňujete daňové přiznání? Dejte si pozor na změny platné od roku 2024

Vyplňujete daňové přiznání? Dejte si pozor na změny platné od roku 2024

Blíží se konec lhůt pro podání daňového přiznání k daním z příjmů za rok 2024 a Finanční správa ČR nabízí poplatníkům rozšířenou podporu, která jim usnadní vyplnění a odevzdání daňového přiznání. Od ledna 2024 je účinná řada změn, které se dotýkají jak zaměstnanců, tak podnikatelů a dalších poplatníků. Mezi klíčové novinky patří úpravy slev na dani, změny v osvobození výher z hazardních her či snížení hranice pro vyšší daňovou sazbu.
| Finanční správa
Finanční správa zasáhla proti daňovým únikům v rámci akce Blitz

Finanční správa zasáhla proti daňovým únikům v rámci akce Blitz

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem pro hlavní město Prahu a Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj provedl koncem minulého týdne kontrolně-exekuční akci s krycím názvem Blitz, zaměřenou na odhalování podvodných daňových praktik. Jednalo se o obdobný záchyt jako v loňském roce při akci Socka, přičemž se ukázalo, že ve vyšetřovaném případě figuroval stejný okruh osob.
| Finanční správa
Finanční správa opět vyjíždí do obcí: usnadníme podání daňového přiznání a poskytneme odbornou pomoc

Finanční správa opět vyjíždí do obcí: usnadníme podání daňového přiznání a poskytneme odbornou pomoc

Finanční správa ČR i v roce 2025 poskytne podporu poplatníkům při podávání daňových přiznání. V nadcházejících týdnech finanční úřady vyšlou své specialisty do více než 130 obcí, kde nabídnou osobní konzultace a pomoc s vyplněním formulářů. Kromě toho budou k dispozici konzultační telefonní linky a prodloužené úřední hodiny na podatelnách finančních úřadů.
| Finanční správa
Daňové echo pokračuje: První výsledky potvrzují efektivitu, finanční správa spouští další projekt

Daňové echo pokračuje: První výsledky potvrzují efektivitu, finanční správa spouští další projekt

Generální finanční ředitelství (GFŘ) vyhodnotilo první etapu projektu Daňové echo, jehož cílem je podpořit dobrovolné plnění daňových povinností, zvýšit efektivitu a snížit časovou i administrativní náročnost správy daní z pohledu poplatníků i úřadů. Po pozitivních výsledcích první pilotní etapy nyní finanční správa zahajuje druhý projekt v rámci využití tohoto moderního nástroje.
| Finanční správa