Zlínský orchestr se představil ve vyhlášených koncertních sálech, konkrétně ve vídeňském Konzerthausu, v Tonhalle v Curychu a poprvé také v ikonické Labské filharmonii – Elbphilharmonii – v Hamburku.
Společně s orchestrem vystoupila světově uznávaná bulharská sopranistka Sonya Yoncheva, vítězka mezinárodní pěvecké soutěže Operalia pořádané Plácidem Domingem. Hudebního vedení se ujal renomovaný italský dirigent Francesco Ivan Ciampa, který pravidelně spolupracuje s předními evropskými symfonickými i operními soubory.
„Velmi děkuji filharmonikům, kteří úspěšně zakončili sezonu a postarali se o skvělou reprezentaci města v nejuznávanějších koncertních sálech před náročným publikem. Přeji všem příjemný letní odpočinek a načerpání sil do jubilejní 80. koncertní sezony,“ řekla náměstkyně primátora města Zlína pro kulturu a školství Martina Hladíková.
Program koncertů nabídl výběr z operní literatury, zazněla díla Wagnera, Verdiho, Pucciniho a dalších skladatelských velikánů. Všechna vystoupení se setkala s mimořádně vřelým přijetím publika a zakončena byla bouřlivými ovacemi. Tři koncerty zhlédlo dohromady více než pět tisíc nadšených posluchačů.
„Účast na koncertech v takto prestižních destinacích je pro nás velkým oceněním a potvrzením umělecké úrovně našeho orchestru. Filharmonie Bohuslava Martinů důstojně reprezentovala město Zlín, Zlínský kraj i celou českou hudební kulturu. Pořadatelé i publikum spontánně oceňovali vysokou kvalitu našeho výkonu,“ uvedl ředitel orchestru Tomáš Gregůrek.
Filharmonie Bohuslava Martinů se po návratu z úspěšného turné věnuje přípravám na další letní koncertní projekty, a zejména na zářijové slavnostní zahájení své jubilejní 80. sezony. Historie zlínské filharmonie se začala psát30. dubna 1946, kdy byl založen orchestr při obuvnické společnosti Baťa pod názvem Symfonický orchestr Národního podniku Baťa. Tehdy čítal 34 stálých členů.
Zdroj: www.zlin.eu