Ministerstvo spravedlnosti··5 min

Evropský soud pro lidská práva dnes vydal rozsudek a rozhodnutí ve třech věcech proti České republice

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva

Štrasburský soud shledal porušení Evropské úmluvy o lidských právech v případě týkajícím se trestního stíhání sexuálního násilí, zatímco stížnosti ohledně vlastnického práva a spravedlivého procesu odmítl.

Věc Y proti České republice se týkala nedostatečné reakce státu na tvrzené sexuální zneužívání stěžovatelky římskokatolickým knězem, k němuž mělo dojít v letech 2002–2014. Orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že jednání kněze nenaplňuje znaky žádného trestného činu, neboť stěžovatelka po dobu 12 let nikomu nic neřekla, fyzicky se skutkům nebránila a raději je strpěla výměnou za materiální zajištění sebe a své rodiny, což bylo její dobrovolné rozhodnutí. Dle štrasburského soudu nicméně příslušné orgány náležitě nezohlednily konkrétní skutkové okolnosti dané věci. Nevěnovaly pozornost tomu, jak se vztah mezi stěžovatelkou a knězem vyvíjel v čase, jelikož posuzovaly první sexuální akty mezi nimi, u nichž stěžovatelka dle svého tvrzení vyjádřila jasný nesouhlas, ve světle pozdějších aktů, kdy stěžovatelka na projev své vůle už rezignovala. Nezabývaly se otázkou, zda a do jaké míry se stěžovatelka mohla nacházet v situaci zvláštní zranitelnosti a odkázanosti na podezřelého. Nevzaly v potaz její psychický stav, pokusy o sebevraždu, hmotnou nouzi ani další relevantní okolnosti. V důsledku toho stát nenaplnil svůj pozitivní závazek účinně stíhat všechny nekonsenzuální sexuální akty plynoucí z článku 3 Úmluvy (zákaz špatného zacházení) a článku 8 Úmluvy (právo na respektování soukromého života).

Ve věci Dopravní rozvojové středisko ČR a.s. proti České republice se Soud zabýval omezením vlastnického práva povinností strpět bez náhrady veřejné užívání účelové komunikace na pozemku, který stěžovatelka nabyla ve veřejné dražbě. Podle Soudu rozhodnutími vnitrostátních orgánů o existenci účelové komunikace došlo k zásahu do práva stěžovatelky na pokojné užívání majetku dle článku 1 Protokolu č. 1 k Úmluvě. Jejími argumenty se zabývaly soudy na třech stupních soudní soustavy, včetně Ústavního soudu. Stěžovatelka tak měla přiměřenou příležitost hájit svou věc. Vnitrostátní soudy dospěly k závěrům, které nejsou svévolné ani zjevně nerozumné. Zásah do vlastnických práv stěžovatelky byl zákonným důsledkem aplikace příslušné zákonné úpravy a judikatury. Sledoval oprávněný veřejný zájem, a to ochranu vlastníků sousedních pozemků, kteří by jinak neměli přístup na své pozemky. Vnitrostátním orgánům se podařilo nastolit spravedlivou rovnováhu mezi v kolizi stojícími zájmy. Stěžovatelka koupila nemovitost pro podnikatelské účely v roce 2002. Účelová komunikace vedla přes pozemek od 70. let a původní vlastník ji toleroval. Jím udělený konkludentní souhlas přešel v dražbě na stěžovatelku. Ta měla před koupí nemovitosti prokázat zvláštní péči a zjistit si informace o charakteru komunikace (např. kontaktovat místní úřad). Bez významu není ani to, že pozemek zakoupila za zlomek jeho odhadní ceny. Také plocha, kterou komunikace na pozemku zabírá, je z hlediska jeho celkové plochy marginální. Stěžovatelka tedy nebyla nucena nést nadměrné nebo nepřiměřené břemeno, a proto Soud prohlásil její stížnost za zjevně neopodstatněnou.

A konečně ve věci Kadlec proti České republice stěžovatel namítal, že trestní řízení bylo nespravedlivé, protože mu nebylo umožněno nechat vyslechnout některé svědky, jejichž výpovědi soudy použily k odsouzení stěžovatele za daňový únik. Zejména tvrdil, že tento postup porušil jeho právo na spravedlivý proces podle čl. 6 odst. 3 písm. d) Úmluvy. Stěžovatel především poukazoval na to, že soudy použily jako důkaz facebookovou a e-mailovou komunikaci s potenciálním svědkem, aniž by ověřily jeho totožnost či ho předvolaly. Tento svědek se v době řízení nacházel v USA a za podání svědectví vyžadoval finanční kompenzaci. Dle štrasburského soudu je sice sporné, zda soudy vynaložily veškeré rozumné úsilí k zajištění přítomnosti svědka, avšak tento důkaz byl pouze podpůrný a v řízení měl jen omezený význam. Soud dospěl k závěru, že celková spravedlnost řízení byla zachována, protože se rozsudek opíral o jiné, silnější důkazy a stěžovatel měl možnost se řízení účinně účastnit, důkazy napadnout a předložit argumenty na svou obhajobu. I tuto stížnost proto Soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Rozsudek a rozhodnutí v originálním anglickém a francouzském znění naleznete zde.

Anotace a překlady rozsudku a rozhodnutí budou k dispozici v české databázi judikatury Evropského soudu pro lidská práva.

Kancelář vládního zmocněnce

12. prosince 2024

Pomohla Vám tato stránka?

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

V Ostravě vznikne nový justiční areál

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ministr financí Zbyněk Stanjura a primátor Ostravy Jan Dohnal dnes společně představili projekt výstavby nového justičního areálu v Ostravě. Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.
Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Dva nominanti Ministerstva spravedlnosti získali prestižní ocenění Úřednický čin roku. V kategorii Naděje veřejné správy pro talentované jednotlivce do 35 let uspěla Apolena Kretschmerová z odboru dohledu a kárné agendy za zpracování složité stížnosti pro porušení zákona v závažné trestní kauze Anička, se kterou ministr spravedlnosti u Nejvyššího soudu uspěl. Kancelář vládního zmocněnce získala tuto cenu v kategorii Analytická práce za svůj unikátní webový portál mezisoudy.cz. Ten pomáhá soudům, úřadům i jednotlivcům se snadno zorientovat v mezinárodním právu lidských práv.
Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Ministerstvo spravedlnosti, odbor soudních znalců a tlumočníků, ve spolupráci s předsedou Okresního soudu ve Vsetíně JUDr. Pavlem Kotradym a legislativní specialistkou Mgr. Barborou Brozovou Rittichovou připravilo materiál s názvem Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti.
Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a další experti Ministerstva spravedlnosti ČR dnes jednali s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu. Mezi projednávanými agendami byla na prvním místě digitalizace, včetně elektronizace vnitrostátních soudních a právních systémů či přeshraniční justiční spolupráce. Vietnamskou stranu dále zajímalo řešení výkonu soudních rozhodnutí v České republice, neboť sami zvažují změnu stávajícího režimu a zavedení exekutorů do svého právního řádu. V neposlední řadě vyjádřila vietnamská delegace přání v dohledné době uzavřít memorandum o porozumění mezi oběma úřady, a navázat tak na strategické partnerství, které bylo nedávno sjednáno a uzavřeno mezi premiéry obou zemí. Viz:
Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

V úterý 8. dubna se v Kaňkově paláci, sídle České advokátní komory, uskutečnilo jednání ministra spravedlnosti Pavla Blažka, jeho náměstků Radomíra Daňhela, Viléma Anzenbachera a Karla Dvořáka s vedením Komory v čele s předsedou Robertem Němcem.
Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo nový datový sklad (Data Warehouse – DWH), který bude sloužit jako centrální zdroj reportů, statistik i otevřených dat pro celý resort justice. Tento klíčový krok znamená zásadní posun směrem k efektivnějšímu využívání dat v rámci celého resortu.
Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku konstatoval porušení práva na respektování soukromého života u osoby, které byla v nemocnici provedena krevní transfuze, byť tento postup odmítla ve svém dříve vysloveném přání. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.
Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Dne 1. dubna 2025 došlo k převzetí zdravotnických středisek vězeňské služby pod správu příspěvkové organizace Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti (ZZMS). Tento krok představuje významný posun v poskytování zdravotní péče v rámci resortu spravedlnosti a přináší efektivnější řízení, větší možnosti v náboru a udržení kvalifikovaných zaměstnanců.
Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

S účinností od 1. dubna 2025 nastupují do funkce dvě významné osobnosti české justice. Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou a Gabrielu Slovákovou do funkce ředitelky Probační a mediační služby.
Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Dne 27. 3. 2025 se sešli zástupci Ministerstva spravedlnosti a České národní banky s insolvenčními správci se zvláštním povolením, kteří řeší úpadek ekonomicky významných dlužníků, jako jsou velké podniky s více než 100 zaměstnanci, případně obratem vyšším než 100 mil. Kč a finanční instituce, včetně bank, aby s nimi projednali novou koncepci jejich vzdělávání.
| Ministerstvo spravedlnosti