ESET··9 min

ESET aktualizuje platformu ESET PROTECT, nová funkce pomůže s obnovou po útoku ransomwarem

ESET

ESET

ESET spol. s r.o. je slovenská softwarová firma, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. ESET vyvíjí a poskytuje bezpečnostní software ve více než 200 zemích světa. Společnost vznikla formálně v roce 1992 v Bratislavě v Československu, nicméně první antivirový program vyvinuli její později spoluzakladatelé Miroslav Trnka a Peter Paško již v roce 1987. V současnosti je ESET pravidelně oceňován jako nejúspěšnější slovenská firma roku.

Tisková zpráva
  • Společnost ESET přidává v rámci nejnovější aktualizace nabídky pro firemní zákazníky funkci Obnova po útoku ransomwarem do platformy ESET PROTECT. Funkce bude pro stávající zákazníky bezplatně dostupná v řešeních ESET PROTECT Advanced a vyšších.
  • Nástroj pro obnovu po útoku ransomwarem doplňuje stávající funkcionalitu Ochrana proti ransomware, která umožňuje monitorovat a blokovat pokročilé útoky.
  • Funkce Obnova po útoku ransomwarem vytváří dočasné šifrované zálohy důležitých dat, a to vše v chráněném odděleném prostředí, které je nedostupné pro nedůvěryhodné aplikace a procesy.
  • Společnost ESET také aktualizuje řešení ESET Cloud Office Security a přidává ochranu proti spoofingu a útokům využívajícím tzv. homoglyfy, čímž výrazně zvyšuje zabezpečení e-mailové komunikace. Tato aktualizace je pro stávající zákazníky bezplatně dostupná v rámci ESET PROTECT Complete a vyšších verzích.
  • V nové aktualizaci nabídky pro firemní zákazníky byla dále vylepšena stabilita a výkon asistenta ESET AI Advisor. Nyní může pracovat s incidenty, které nahlásí uživatelé prostřednictvím řešení ESET Inspect a Služby spravované detekce a reakce (MDR).

Společnost ESET, přední světový poskytovatel řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou platformu ESET PROTECT, která je součástí nabídky pro zákazníky z řad firem, organizací a institucí. Aktualizovaná nabídka nově obsahuje funkci Obnova po útoku ransomwarem. ESET tak svým zákazníkům poskytne nový způsob řešení této globální kybernetické hrozby. Mimo to aktualizace obsahuje také nové funkcionality pro řešení ESET Cloud Office Security s cílem posílit zabezpečení e-mailové komunikace – ochranu proti spoofingu (technika, při které se útočníci vydávají za jinou osobu nebo zařízení) a před útoky využívajícími tzv. homoglyfy (znaky, které pochází z jiných abeced, ale jsou zaměnitelné s latinským písmem). Aktualizace přináší vylepšení stability a výkonu také pro AI asistenta ESET AI Advisor.

„Společnost ESET má bohatou historii s bojem proti ransomwaru. Týká se to nejen naší platformy pro zabezpečení koncových zařízení či našich služeb, jako je ESET MDR, ale i naší účasti v iniciativě No More Ransom. S funkcí Obnova po útoku ransomwarem bychom chtěli zdůraznit, že k ochraně před sofistikovanými ransomwarovými útoky firmy nepotřebují celou armádu zaměstnanců. Stačí jednoduché řešení a pár kliknutí — zbytek nechte na ESET,“ říká Michal Jankech, viceprezident pro segment Enterprise & SMB/MSP ve společnosti ESET.

Před touto aktualizací pracovala vícevrstvá technologie ESET LiveSense na proaktivní prevenci před ransomwarem a dalšími sofistikovanými útoky prostřednictvím funkcionalit Ochrana proti ransomware, Ochrana proti síťovým útokům či Host-Based Intrusion Prevention System (HIPS). Konkrétně funkcionalita Ochrana proti ransomware, která monitoruje a vyhodnocuje všechny spuštěné aplikace na základě jejich chování a reputace, je navržena tak, aby detekovala a blokovala procesy, které se podobají chování ransomwaru. Novou aktualizací se inciativa přesouvá od útočníků do rukou samotných firem. ESET vylepšuje ochranu o funkci Obnova po útoku ransomwarem, vlastní řešení zálohování, které je vytvořené k ochraně proti zašifrování.

„Útoky ransomwarem se stávají stále sofistikovanějšími. Útočníci se snaží narušit každý aspekt bezpečnostní stability, kterou firma má. Klíčovým prvkem těchto útoků je zašifrování, které zablokuje firmě přístup k jejím podnikovým systémům, naruší její procesy s významnými dopady do jejích nákladů, a nakonec ji nutí zaplatit za dešifrování jejích systémů. V loňském roce útočníci dokonce poprvé požadovali za zpřístupnění dat rekordní částku 100 milionů dolarů. Útočníci jdou tak daleko, že cílí i na zálohy systémů, které mažou nebo poškozují. Běžnou součástí útoků ransomwarem jsou i škodlivé kódy, které se snaží vypnout bezpečnostní řešení. Nenechávají nic náhodě. Obnova je pak často nemožná a náklady na odstranění následků útoku se zvyšují. S tím, jaký vývoj v případě ransomwaru sledujeme, je tak stále reálnější hrozbou pro firmy a organizace bez ohledu na jejich velikost. Alarmujícím trendem roku 2024 byl například celosvětový rapidní růst útoků na sektor zdravotnictví a je bohužel možné, že tento trend bude pokračovat i letos,” říká Jakub Souček, vedoucí pražského výzkumného týmu společnosti ESET.

Ransomware nemůže chráněné soubory upravit, poškodit ani smazat

Funkce Obnova po útoku ransomwarem funguje ve spolupráci se stávající technologií Ochrana proti ransomware. Ta novou funkci instruuje k vytvoření záloh, jakmile detekuje podezřelou aktivitu. Funkce bude takto pracovat až do té doby, dokud Ochrana proti ransomware nerozhodne, že proces je v pořádku. V tom okamžiku je zálohování zrušeno. Pokud se jedná o škodlivý proces, funkce činnost ransomwaru ukončí a obnoví soubory ze zálohy.

„Na rozdíl od jiných řešení, která jsou založena na službě Windows Volume Shadow Copy, nemohou být zálohy, které nová funkce Obnova po útoku ransomwarem vytvoří, zneužity útočníky. Funkce má vlastní chráněné úložiště, kde útočníci nemohou soubory modifikovat, poškodit ani smazat. Tím se aktivně řeší jeden z nejčastějších nedostatků běžných záloh během útoku ransomwarem,“ vysvětluje Martin Skýpala, produktový specialista z pražské pobočky společnosti ESET.

Jediným skutečným omezením funkce je velikost disku a limit velikosti jednoho souboru do 30 MB. Administrátoři, kteří s platformou ESET PROTECT pracují, by proto měli určit, které typy souborů přidat do filtru funkce, aby je zahrnula během své činnosti do vytvoření zálohy.

Funkce Obnova po útoku ransomwarem je zahrnuta jako bezplatný doplněk v řešení ESET PROTECT Advanced a vyšších řešeních. Je dostupná pouze pro systémy založené na operačním systému Windows. Ke správnému fungování této funkce je nezbytné, aby byla povolena Ochrana proti ransomware. Zákazníci jsou nicméně chráněni od samého začátku, protože ochrana je aktivována už ve výchozím nastavení.

Vylepšená ochrana e-mailové komunikace

Kromě výše zmíněné funkce je součástí aktualizace také nová ochrana proti spoofingu a útokům využívajícím homoglyfy. Nově je součástí stávajícího řešení ESET Cloud Office Security (ECOS). Útočníkům brání v tom, aby se vydávali za důvěryhodné zdroje či osoby a rozpozná, pokud chtějí maskovat škodlivé domény nebo URL adresy záměnou písmen z jiných abeced. ESET Cloud Office Security navíc nyní také obsahuje funkci zpětného stažení e‑mailů, která umožňuje rychle odvolat a umístit do karantény jakékoli doručené e-maily, které vyhodnotí jako podezřelé. To vše je možné sledovat v rámci nových dashboardů, které nabízejí plně přizpůsobitelné záložky a komponenty. Díky vizuálnímu vylepšení a novým prvkům tak odpovídají specifickým potřebám uživatelů a uživatelek.

ESET AI Advisor prošel dále vylepšením stability a výkonu a nyní může pracovat s incidenty, které jsou automaticky vytvořeny prostřednictvím řešení ESET Inspect nebo které se generují v rámci služby Spravované detekce a reakce (MDR). S větším množstvím dat ke zpracování může ESET AI Advisor nabídnout ještě lepší poradenství SOC týmům a poskytnout bezpečnostním analytikům vylepšení pracovních postupů. ESET AI Advisor je nyní také dostupný jako doplněk k úrovním ESET PROTECT Enterprise, ESET PROTECT Elite a ESET PROTECT MDR. Zdarma je potom součástí ESET PROTECT MDR Ultimate.

Více informací

Více informací o platformě ESET PROTECT najdete na našich webových stránkách. Více informací o útocích a o aktuálním dění na ransomwarové scéně můžete najít mezi našimi tiskovými zprávami anebo na stránkách magazínu o kybernetické bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide.

Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete dále na stránkách Slovníku ESET, v podcastu TruePositive a na našich sociálních sítích Facebook, Instagram, LinkedIn a X.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio řešení od ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři výzkumná a vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Zdroj: www.eset.com

Další články

Další články od ESET

ESET odhalil nové vazby mezi konkurenčními ransomwarovými gangy, snaží se vypnout obranné technologie

ESET odhalil nové vazby mezi konkurenčními ransomwarovými gangy, snaží se vypnout obranné technologie

Bezpečnostní experti ze společnosti ESET vydali novou, podrobnou analýzu o významných změnách v ekosystému ransomwarových gangů. Analýza se zaměřuje na nově vzniklý a aktuálně dominantní gang RansomHub, který funguje v modelu ransomware-as-a-service (RaaS). Experti v nové analýze sdílí zatím nepublikované informace o organizační struktuře partnerů tohoto gangu. Odkrývají také dosud nezdokumentované spojení mezi tímto gangem a dalšími, již zavedenými ransomwarovými skupinami Play, Medusa a BianLian. Analýza dále nabízí nový pohled na škodlivý kód EDRKillShifter. Jedná se o vlastní nástroj útočníků určený k vypnutí EDR (Detekce a reakce na hrozby pro koncová zařízení). Jak experti zdůrazňují, hrozby v podobě těchto nástrojů jsou v současnosti na vzestupu.
| ESET
ESET aktualizuje platformu ESET PROTECT, nová funkce pomůže s obnovou po útoku ransomwarem

ESET aktualizuje platformu ESET PROTECT, nová funkce pomůže s obnovou po útoku ransomwarem

Společnost ESET, přední světový poskytovatel řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou platformu ESET PROTECT, která je součástí nabídky pro zákazníky z řad firem, organizací a institucí. Aktualizovaná nabídka nově obsahuje funkci Obnova po útoku ransomwarem. ESET tak svým zákazníkům poskytne nový způsob řešení této globální kybernetické hrozby. Mimo to aktualizace obsahuje také nové funkcionality pro řešení ESET Cloud Office Security s cílem posílit zabezpečení e-mailové komunikace – ochranu proti spoofingu (technika, při které se útočníci vydávají za jinou osobu nebo zařízení) a před útoky využívajícími tzv. homoglyfy (znaky, které pochází z jiných abeced, ale jsou zaměnitelné s latinským písmem). Aktualizace přináší vylepšení stability a výkonu také pro AI asistenta ESET AI Advisor.
| ESET
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify

Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify

Také únorová statistika kybernetických hrozeb potvrdila, že adware Andreed má zatím dobře nakročeno stát se i letos hlavním kybernetickým rizikem pro platformu Android. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro tuto platformu v zemích EU od společnosti ESET. Skladba a pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů se zatím nemění, útočníci se však v případě trojského koně Agent.GKE rozhodli vyzkoušet novou strategii. Škodlivý kód v únoru maskovali za falešnou modifikaci k získání placené služby Spotify Premium. Desetina všech zachycených případů v Evropě se týkala také České republiky. Bezpečnostní experti varují, že s tím, jak uživatelé a uživatelky hledají cesty k úspoře svých peněz a poohlížejí se po možnostech jak obcházet standardní poplatky u aplikací, může počet případů škodlivého kódu dále růst.
| ESET
ESET: Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v únoru keylogger, zaznamenává stisky kláves na klávesnici

ESET: Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v únoru keylogger, zaznamenává stisky kláves na klávesnici

Nejčastějším škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku byl v únoru infostealer Agent.AES. Bezpečnostní experti jej detekovali ve čtvrtině všech zachycených případů. V bezpečnostní komunitě je tento malware známý také jako Snake Keylogger, který zaznamenává stisky kláves na klávesnici napadeného počítače. Jak však bezpečnostní experti varují, Snake Keylogger dokáže také odcizit přihlašovací údaje, hesla a uživatelská data stejně jako řada dalších infostealerů. Posilování tohoto škodlivého kódu potvrzuje očekávání expertů, kteří jej označují za jednoho z možných nástupců slábnoucího spywaru Agent Tesla. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice od společnosti ESET.
| ESET
Hrozby pro Android: Zdrojem škodlivého kódu byly v lednu verze populárních her a falešná VPN

Hrozby pro Android: Zdrojem škodlivého kódu byly v lednu verze populárních her a falešná VPN

Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu Android zůstal v lednu adware Andreed. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v zemích EU od společnosti ESET. Stejným rizikem jako pro Českou republiku je také pro uživatele a uživatelky v Německu nebo ve Švédsku. V lednu jej útočníci nejvíce šířili prostřednictvím nebezpečných verzí her Vector, Spider Solitaire či Bike Race Pro. Kromě škodlivého kódu Agent.GKE, který se vydával například za Spotify, Minecraft či aplikaci Flightradar, na sebe v lednu upozornil i trojský kůň Agent.EQD. Útočníci jej šířili jako falešnou VPN aplikaci a jeho úkolem bylo zapojit napadené uživatele do DDoS útoku.
| ESET
ESET: Severokorejští útočníci se zaměřili na IT vývojáře, nabízejí falešné pracovní nabídky a cílí na kryptoměny

ESET: Severokorejští útočníci se zaměřili na IT vývojáře, nabízejí falešné pracovní nabídky a cílí na kryptoměny

Výzkumní analytici kyberbezpečnostní společnosti ESET nově popsali aktivity skupiny útočníků, kterou nazvali DeceptiveDevelopment. Útočníci se v těchto případech vydávají za náboráře a své oběti z řad vývojářů softwaru lákají na falešné pracovní nabídky. Obětem se snaží „podstrčit“ soubory s projektem k vypracování v rámci domnělého výběrového řízení, ty ale obsahují škodlivé kódy určené ke krádežím informací a kyberšpionáži. Cílem útočníků je finanční zisk, a to konkrétně získání přístupových údajů do kryptoměnových peněženek obětí. Aktivity skupiny se po technické stránce podobají operacím, za kterými stojí útočné skupiny napojené na Severní Koreu, v tuto chvíli však nejsou připisovány žádné známé skupině útočníků. Své oběti si útočníci vybírají globálně s účelem okrást co nejvíce lidí. Odhalené aktivity pozorovali experti z ESETu také v Česku.
| ESET
ESET: Více než polovina lednových útoků na Česko měla za cíl naše přihlašovací údaje

ESET: Více než polovina lednových útoků na Česko měla za cíl naše přihlašovací údaje

Na základě lednové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku opět stoupla aktivita škodlivých kódů Formbook a Agent.AES. Oba jsou přitom v posledních měsících v bezpečnostní komunitě skloňovány jako pokračovatelé a nástupci spywaru Agent Tesla, jehož detekční čísla nadále klesají. V lednu se v Česku objevovaly spíše globálně cílené kampaně a české překlady názvů nebezpečných e-mailových příloh byly spíše výjimkou. Vyplývá to z detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti kromě profesionální ochrany v podobě moderního bezpečnostního řešení doporučují pečlivě kontrolovat přípony názvů příloh v e-mailové komunikaci. Uživatele mohou upozornit na to, že otevírají nějaký spustitelný soubor, a ne dokument ve formátu PDF či soubor programu MS Word nebo Excel.
| ESET
Průzkum ESET: Třetina Čechů nemá přehled o obsahu smartphonu, pětina si není jistá jeho zabezpečením

Průzkum ESET: Třetina Čechů nemá přehled o obsahu smartphonu, pětina si není jistá jeho zabezpečením

Třetina českých uživatelů a uživatelek nemá přehled o nainstalovaných aplikacích ve svém chytrém telefonu a pětina z nich nijak neomezuje jejich oprávnění. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti ESET. Bezpečnostní řešení pro ochranu svých dat využívá necelá polovina dotázaných. Pětina přitom vůbec netuší, zda je takový program v jejich mobilních telefonech nainstalovaný. Nejčastěji se při stahování aplikací setkáváme s jejich nefunkčností a s příliš velkým množstvím reklam. I škodlivá reklama přitom může podle kyberbezpečnostních expertů představovat rizika pro naše soukromí a data.
| ESET
Michal Červenka marketingovým ředitelem české pobočky ESET

Michal Červenka marketingovým ředitelem české pobočky ESET

Novým ředitelem marketingu v české pobočce společnosti ESET, předního poskytovatele kyberbezpečnostních řešení pro firmy a domácnosti, se stal Michal Červenka. Ze své pozice bude zodpovědný za marketingovou komunikaci, podporu online i offline prodejních kanálů či Public Relations a vedení jednotlivých týmů marketingového oddělení společnosti ESET v Praze.
| ESET
Hrozby pro Android: Útočníci ví, že se chceme bavit – koncem roku vsadili na falešné Spotify a Amazon Prime Video

Hrozby pro Android: Útočníci ví, že se chceme bavit – koncem roku vsadili na falešné Spotify a Amazon Prime Video

Prosincová statistika nejčastějších kybernetických hrozeb nepřinesla žádné větší zvraty a s největším počtem detekcí bezpečnostní experti opět zachytili adware Andreed. Od listopadu pak mírně posílil trojský kůň Agent.GKE a do třetice se v Česku nejvíce vyskytoval škodlivý kód FakeApp.AHS. Škodlivé kódy tentokrát nejvíce šířily hry doplněné falešnou aplikací Spotify a Amazon Prime Video. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v České republice od společnosti ESET.
| ESET