Ministerstvo průmyslu a obchodu··7 min

Dopady nové obchodní politiky USA. Kulatého stolu na MPO se účastnili zástupci státní správy, české firmy i američtí investoři

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uspořádalo kulatý stůl, který se věnoval potenciálním dopadům nové obchodní politiky USA po nástupu Donalda Trumpa a jeho administrativy do Bílého domu. O situaci diskutovali zástupci státní správy, sektorových asociací, českých firem i amerických investorů v ČR. MPO vývoj v USA sleduje a diskutuje jak na národní, tak evropské úrovni. Česká republika je připravena na možné změny reagovat.

Spojené státy zůstávají klíčovým partnerem České republiky a Evropské unie. I přes avizovanou změnu obchodní politiky USA věříme, že dlouhodobé ekonomické vazby a strategické partnerství mezi našimi zeměmi se nezmění. V současnosti intenzivně spolupracujeme s firmami a dalšími partnery na analýze možných dopadů a na přípravě opatření, která české exportéry a investory podpoří, i proto jsme uspořádali dnešní jednání s nejvýznamnějšími českými firmami na americkém trhu a zástupci průmyslu v Česku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává:„Donald Trump zatím nepřijal žádná konkrétní opatření, která by měla na náš průmysl přímý dopad. Nová administrativa je zároveň příležitostí pro jednání o sektorových obchodních dohodách a dalšímu prohlubování vztahů s USA. Na tom teď aktivně pracujeme.“

„Receptem na obchodní politiku USA je silná Evropská unie. Státy EU musí jednat s USA společně jako jednotný blok a nenechat se vmanévrovat do individuálních jednání jednotlivých členských států. Pak bude naše pozice silná a budeme mít co nabídnout. V případě zavedení dodatečných cel na evropský dovoz by EU měla adekvátně hájit své ekonomické zájmy – protiopatření ze strany EU by měla být zákonná, proporcionální a zacílená. Primárním cílem EU by mělo být vyjednání takového řešení, které bude směřovat k eliminaci cel a většímu vzájemnému přístupu na trh,” říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Mezi diskutovaná témata patřily překážky obchodu a konkurenceschopnosti evropských firem, včetně avizovaných amerických cel. Očekává se, že ta by mohla dosahovat 10–20 % na vybrané evropské produkty, což by mohlo ovlivnit klíčové české exportní sektory, jako jsou letecký, zbrojní a optický průmysl. „Takové navýšení na straně nákladů se nemůže nedotknout exportéra, ať již jde o velkou či malou firmu. Popravdě si nedokážu představit mnoho výrobců, kteří by takové celní zatížení zvládli bez razantních opatření, které by je však stály opět nemalé prostředky. Receptem, kterým v zájmu svých exportérů může Česko i Evropa reagovat, je zvýšení jejich konkurenceschopnosti – nejlépe odbouráním regulatorní a byrokratické zátěže v jejich domovské destinaci, protože to se dnes vedle ceny energií a nedostatku kvalifikované pracovní síly stalo největší brzdou rozvoje evropského hospodářství. Bez odvážné regulatorní a byrokratické reformy nám spíš vlak bude ještě rychleji ujíždět,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Evropské firmy také mohou čelit omezením v přístupu k americkým technologiím, zejména v citlivých oblastech, jako jsou AI a mikročipy. Podle nových amerických pravidel pro kontrolu vývozu pokročilých AI čipů, modelů a přístupu k těmto technologiím je Česká republika zařazena v kategorii II. Tato pravidla však dosud nevstoupila oficiálně v platnost a probíhají k nim veřejné konzultace. V současné době Česko využívá jednotky vyspělých čipů pro umělou inteligenci z USA. Statistika v ČR neexistuje, protože procento čipů, které podléhají omezení, mají na českém trhu zanedbatelné až nízké zastoupení. Reálné dopady na český průmysl tedy nejsou aktuálně významné. „Prioritou je dostat Česko do kategorie 1, to jsem přinesl také na vládu. Zajištění přístupu k nejnovějším technologiím a AI modelům pro výzkum a vývoj v Česku je pro nás zásadní,“ říká ministr Vlček s tím, MPO připravuje spolu s dalšími kolegy reakci v rámci veřejné konzultace. „Ve světle těchto události se ukazuje, že naše Národní polovodičová strategie je správným a důležitým krokem směrem k posílení evropské soběstačnosti v oblasti polovodičových technologií. Díky ní můžeme snižovat závislost na dodávkách z jiných regionů a zajišťovat dlouhodobou stabilitu i konkurenceschopnost evropského průmyslu,“ dodává ministr Vlček.

„Trumpova avizovaná politika America First by mohla urychlit přesun části výroby zpět do USA, to by ovlivnilo dodavatelské řetězce i investiční prostředí. Případné dopady není v tuto chvíli možné přesně analyzovat a reagovat, dokud nebudou známé konkrétní návrhy, nicméně podněty českých společností jsou pro nás v tomto směru zásadní,“ říká David Müller, vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu.

Jedním z dalších dopadů již přijatých rozhodnutí, která se týkají USA, je maximalizace těžby ropy a zemního plynu. „Zde bych osobně očekával tlak na snížení cen na globálních trzích,“ dodává ministr Vlček s tím, že sektor obnovitelných zdrojů nebo čistých technologií obecně je i dle expertů ve Spojených státech rozvinutý do té míry, že se ani jeho zásadní propad neočekává.

USA a EU mají z hlediska vzájemného obchodu se zbožím, službami a investicemi největší obchodní vztah na světě, který na obou stranách Atlantiku zaměstnává kolem 10 milionu lidí. V roce 2023 byla hodnota vzájemného obchodu se zbožím a službami 1.54 bilionu EUR. Pro ČR jsou Spojené státy důležitým obchodním partnerem a zároveň největším vývozním trhem mimo Evropu (až do Brexitu i největším vně EU). Mezi všemi exportními odbytišti se USA v roce 2023 umístily na 11. místě s hodnotou vývozu zboží přes 5 mld. USD (112 mld. Kč), celkový obrat vzájemného obchodu se pohybuje kolem 10, 7 mld. USD. Význam USA jako vývozní destinace pro české podniky je dán několika faktory; jde o velký, bohatý, velmi progresivní a inovativní trh a export do USA se vyznačuje také vyšší mírou přidané hodnoty.

Cílem kulatého stolu bylo poskytnout prostor pro diskuzi na téma nové obchodní politiky Spojených států amerických po návratu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu a zhodnotit potenciální dopady jím avizovaných opatření, včetně celní politiky. Kulatý stůl vytvořil platformu pro dialog mezi soukromým sektorem a zástupci státní správy, která slouží nejen k výměně zkušeností, ale také k prohloubení vzájemného porozumění. To může přispět k efektivnějšímu zvládání měnících se mezinárodních ekonomických vztahů a k posílení obchodních vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.