Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 18 mateřských škol, z nichž bylo 8 ze Zlína a 7 z okolních obcí. Přijely například děti z mateřských škol z vesnic Hošťálková nebo Velký Ořechov. V tomto ročníku předvedlo své umění celkem 400 dětí. Mezi vystupující hosty se již podruhé zařadily i děti z polského partnerského města Chorzów. Ze tří mateřských škol to bylo 32 dětí, o které se při jejich pobytu postaralo město Zlín. Zajistilo ubytování, stravu a doprovodný program, ve kterém nechyběla návštěva zlínské ZOO. Během pobytu v našem městě se polské děti také zapojily do společných výtvarných a pohybových aktivit, které připravila hostitelská škola MŠ Zlín, Slovenská 1808.
„Je obdivuhodné, jak aktivně udržuje Mateřská škola Zlín, Slovenská 1808 s mateřskými školkami z polského Chorzówa přátelství. Zlínský Škrpálek je jen jednou z akcí, kde se všichni potkávají. Pedagogičtí pracovníci školek se vzájemně navštěvují a rozvíjí s dětmi společné edukační programy a aktivity. Mimo to se školy na dálku propojují online, zejména u příležitosti národních svátků a lidových tradic, a děti tak mají příležitost se obohatit o kulturu jiného národa,“ uvedla náměstkyně primátora města Zlína pro školství a kulturu Martina Hladíková, která se ujala na Zlínském škrpálku úvodního slova.
Výměnu kulturních zkušeností mezi dětmi ze Zlína a dětmi ze zahraničí má posílit i další plán zlínské mateřské školy, díky němuž by na zlínskou přehlídku aktivit mohly dorazit i děti z dalších partnerských měst.
„Pro příští ročník, bychom rádi rozšířili spolupráci i s dalšími partnerskými městy, a to s Trenčínem na Slovensku a Romans-sur-Isére ve Francii,“ prozradila Jana Moučková a dodala:
„Velké poděkování patří všem učitelkám za jejich obětavou práci a trpělivost, se kterou rozvíjí v dětech talenty. Výkony dětí byly naprosto úžasné. Vystoupit na pódium v kongresovém centru před přeplněným sálem a zvládnout téměř tříminutové vystoupení – to vyžaduje obrovskou odvahu. Všechny děti bych označila jako vítěze přehlídky, protože všechny byly úžasné.“
V nabitém programu předvedli naši nejmenší folklorní či pěvecká vystoupení, hudebně-pohybové činnosti, dramatizaci pohádek, hru na hudební nástroj, cvičení a další. Součástí přehlídky byla jako každý rok i výstava výtvarných prací dětí mateřských škol umístěná ve vestibulu kongresového centra.
Akci spolufinancovala Evropská unie v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Zlín IV.
Zdroj: www.zlin.eu