Kniha originálního moderního designu, na jejímž vzniku se po dobu pěti let podílelo přes třicet odborníků, postoupila do finále prestižní mezinárodní soutěže Fedrigoni Top Award 2025. Designerskou soutěž pravidelně pořádá renomovaný italský výrobce papíru.
„Velmi nás potěšila zpráva, že kniha Dějiny města Zlína obstála v konkurenci více než 400 přihlášených titulů z celého světa a byla zařazena na tzv. shortlist finalistů v kategorii Publishing, což znamená umístění na prvním až třetím místě, případně získání speciální ceny. Velké poděkování a gratulace patří všem, kdo se na tomto výjimečném díle o historii našeho města podíleli,“ uvedla náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková.
Jen z České republiky bylo do zmíněné kategorie přihlášeno 21 projektů.
Závěrečný ceremoniál s vyhlášením výsledků proběhne 4. června 2025 v Paříži.
O publikaci Dějiny města Zlína
Design svazků Dějiny města Zlína – “DmZ1 a DmZ2” – se snaží reflektovat nesmazatelnou stopu industriální kultury, produktivity, estetiky a sériové výroby, kterou město Zlín vepsalo do české historie. Materiály, členění, rytmizace obsahu a typografická úprava kombinují symboliku, výraznější hmatovou strukturu pro snazší orientaci v publikacích.
Pilířem návrhu je téma vrstev – předmět historického bádání. Každá z částí publikací je vytištěna na jiné tonalitě papíru. Knižní blok obepíná vazba s tvrdými deskami, které jsou ořízlé společně s knižním blokem a umocňují tak téma vrstvení. Zkratky “DmZ1” a “DmZ2” pak odkazují na estetiku sériového značení produktů a prototypů v industriální výrobě. O grafickou úpravu a sazbu se postarali autoři, společně tvořící pod názvem publikum.design.
„Grafické řešení publikace vzešlo z vyzvané soutěže, kterou město Zlín uspořádalo v roce 2022. Hlavním kritériem byla umělecká kvalita, hodnotila se výtvarná, typografická i technická úroveň návrhů. O vítězích rozhodovala odborná komise, jejíž součástí byli i externí specialisté z oblasti grafického designu. Studio publikum.design zaujalo svým promyšleným konceptem, který s respektem k obsahu a historickému kontextu knihy vytvořil výraznou, ale zároveň nadčasovou vizuální podobu,“ sdělila vedoucí Odboru kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína Eva Ryndová.
Dva svazky váží čtyři kilogramy, mají téměř 900 stran, 565 obrázků a na jejich vzniku se podílely tři desítky autorek a autorů. Hlavní text sleduje klasickou chronologickou linku, ale je doprovázen textovými rámečky, v nichž jsou představeni důležití aktéři, objasněny složitější pojmy a citovány dobře vybrané ukázky z dobových pramenů. První díl končí na prahu první světové války, kdy se symbolicky uzavírají dějiny Zlína, venkovského maloměsta. Ve druhém díle jsme svědky postupného, ale rychlého a dynamického růstu moderního průmyslového města. Oba svazky jsou doplněny několika exkurzy, které například podrobněji líčí regionální okolnosti tradičních politických mezníků, jakými jsou roky 1948, 1968 a 1989. Druhý díl se liší svou poslední kapitolou, v níž je na město ve 20. století nahlíženo jinou perspektivou. Její autoři se věnují proměnám městské krajiny a urbanismu města, vývoji vztahu k práci, volnému času nebo náboženskému životu. Zvláštní podkapitola se zabývá rozvojem médií a veřejných komunikací.
Dějiny města Zlína 1 Od počátků po úsvit nové éry, Dějiny města Zlína 2 Moderní město vydalo statutární město Zlín ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně, Státním okresním archivem Zlín v roce 2022.
Oba svazky jsou k zakoupení v Turistickém informačním centru Zlín v budově radnice.
Zdroj: www.zlin.eu