Finanční správa··5 min

Daňové odpočty na výzkum a vývoj budou předvídatelnější. Věcnou stránku budou hodnotit experti TAČR

Finanční správa

Finanční správa

Finanční správa je správní orgán České republiky určený ke správě daní. Zastupuje ho Generální finanční ředitelství jako přímo řízená organizace Ministerstva financí.

Tisková zpráva

Daňové odpočty na výzkum a vývoj (VaV) jsou klíčovým nástrojem podpory výzkumných a vývojových aktivit v podnikovém sektoru, a to včetně spolupráce s univerzitami a dalšími výzkumnými organizacemi. V poslední době jsou však daňové odpočty považovány ze strany firem za nejisté a formálně a administrativně nepřívětivé. Průběžným výsledkem jednání pracovní skupiny svolané ministryní pro vědu, výzkum a inovace je spuštění pilotního projektu v oblasti posuzování výzkumné a vývojové činnosti, jejíž přidaná hodnota je důležitým prostředkem k hospodářskému růstu a zvyšování produktivity české ekonomiky.

V rámci pilotního projektu bude testováno posuzování výzkumné a vývojové činnosti odborníky z příslušného oboru prostřednictvím technické karty – dotazníku, který by měl pomoci s posouzením mezinárodně platných kritérií pro aktivity ve výzkumu a vývoji. Na přípravě dotazníku i následném vyhodnocování pilotního projektu spolupracuje Finanční správa ČR s experty z Technologické agentury ČR (TAČR) a z Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Zapojení technických odborníků zvýší právní jistotu a motivaci firem investovat do VaV a zefektivní průběh daňových řízení. Na to cílí rovněž úprava zákona o daních z příjmů, která s účinností od 1. 1. 2024 výslovně zakotvila možnost prokazování povinných náležitostí obsažených v projektové dokumentaci VaV dalšími důkazními prostředky.

S ohledem na povinnost mlčenlivosti bude možné expertní posouzení činnosti deklarované jako VaV provést pouze se souhlasem příslušného daňového poplatníka. Finanční správa ČR vytipovala několik probíhajících daňových řízení, při nichž správci daně ověřují uplatněný odpočet nákladů na VaV a mohla by proto posloužit jako pilotní projekt využití nezávislého expertního posouzení. Pokud se poplatník rozhodne této možnosti využít, jeho odborní pracovníci popíší v technické kartě základní informace o projektu a správce daně požádá TAČR o nalezení odborníka pro příslušnou oblast. Ten následně vypracuje protokol hodnocení obsahující posouzení věcné povahy činnosti, který bude důkazním prostředkem v daňovém řízení.

„Cílem tohoto pilotního projektu je umožnit firmám uplatňujícím odpočet využít nezávislé posouzení odborníkem, a to na základě technických informací, které sama firma pro tento účel vyplní. V tuto chvíli se jedná o posouzení během probíhající kontroly. Na základě vyhodnocení tohoto pilotního projektu bude zvážena možnost posouzení ex ante, které by firmě dalo jistotu, že projekt bude splňovat věcná kritéria pro odpočet, pokud se neodchýlí od záměru. Cílem úprav je posílení předvídatelnosti pro firmy,“ říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Posílení daňových odpočtů na VaV je mimo jiné jedním z opatření nedávno představené reformy transferu znalostí (transfer.gov.cz). Její součástí je i zavedení dalších nástrojů nepřímé podpory výzkumu a vývoje v podnicích.

„Chci poděkovat expertům z TAČR, kteří se s námi podělili o své praktické zkušenosti a pomohli nám technickou kartu připravit. Klíčovou výhodou tohoto nástroje je, že se diskuse ohledně povahy prověřovaných činností povede mezi dvěma odborníky na danou oblast. Díky této spolupráci může být lépe naplňován základní cíl daňové podpory nákladů na výzkum a vývoj. Věřím, že poplatníci i pracovníci správců daně ocení expertní podporu při vedení daňových řízení, jelikož posuzování povahy činností v širokém spektru odborností bývá pro laiky složité,“ říká generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová a dodává: „Ke zvýšení právní jistoty firem přispěje rovněž nově výslovně upravená možnost prokazování povinných náležitostí projektové dokumentace VaV. Ta nemá suplovat jejich absenci, ale umožní je doplnit, rozvést či vyjasnit a eliminovat tak riziko zamítnutí odpočtu z formálních důvodů.“

Technická karta je rozdělena na dva oddíly: oznámení o záměru odpočtu a technický popis činnosti. Ve druhém oddíle firma popíše cíle uvedené v projektové dokumentaci, etapy realizace projektů a zhodnotí výsledky své činnosti. Technická karta a provedené expertní hodnocení má pomoci v rámci daňových řízení odlišit VaV od ostatních příbuzných činností, k čemuž slouží standardní mezinárodně platná kritéria, jako například tzv. ocenitelný prvek novosti či výzkumná nejistota.

Zdroj: financnisprava.gov.cz

Další články

Další články od Finanční správa

Finanční správa uspěla v soutěži Úřednický čin roku 2024

Finanční správa uspěla v soutěži Úřednický čin roku 2024

Projekt předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí zvítězil v kategorii Digitální transformace.
| Finanční správa
Nezapomeňte na nová pravidla pro zdaňování příjmů ze sázení a loterie: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

Nezapomeňte na nová pravidla pro zdaňování příjmů ze sázení a loterie: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

Od roku 2024 se v zákoně o daních z příjmů změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Nově se stanovuje roční limit pro osvobození od daně ve výši 50 000 korun, a to u loterií a tombol za každou výhru a pro ostatní druhy her jako roční limit. Pokud tedy u jednotlivého druhu hazardní hry výhra nebo celkový rozdíl mezi vklady a výhrami za zdaňovací období přesáhly 50 000 korun, tento příjem podléhá dani.
| Finanční správa
Finanční úřady přijaly 1,6 milionu daňových přiznání: Elektronická podání vedou

Finanční úřady přijaly 1,6 milionu daňových přiznání: Elektronická podání vedou

Po úterním uplynutí lhůty pro podání přiznání k daním z příjmů eviduje finanční správa 1,635 milionu podaných daňových přiznání. Z toho je téměř 1,5 milionu od fyzických osob a 164 418 od osob právnických. Poslední den lhůty, tedy 1. dubna 2025, přijala finanční správa bezmála 82 tisíc daňových přiznání. Více než 60 % bylo podáno elektronicky, což potvrzuje rostoucí oblibu digitalizace při plnění daňových povinností. V případě využití elektronické formy je možné daňové přiznání podat až do pátku 2. května 2025. Finanční správa doporučuje využívat pro správu daní portál MOJE daně, který umožňuje bezpečné a pohodlné online podání i přístup k osobním daňovým informacím.
| Finanční správa
Přeplatky na daních z příjmů budou vypláceny po 1. dubnu 2025

Přeplatky na daních z příjmů budou vypláceny po 1. dubnu 2025

Finanční správa informuje daňové poplatníky, že zpracování a vyplácení přeplatků na daních z příjmů z daňových přiznání podaných do 1. dubna, ať už v listinné či elektronické podobě, bude zahájeno po skončení základní lhůty pro podání daňového přiznání, tedy po 1. dubnu 2025. Týká se to i poplatníků, kteří podali daňové přiznání v předstihu.
| Finanční správa
Akce Goldstein odhalila další daňové úniky při dovozu zlatých šperků

Akce Goldstein odhalila další daňové úniky při dovozu zlatých šperků

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně zrealizoval kontrolně-exekuční akci Goldstein. Akce odhalila další dva rizikové subjekty, které v průběhu roku 2024 realizovaly dovozy zlata a zlatých šperků z Turecka za více než třicet čtyři milionů korun, aniž by řádně přiznaly DPH. Díky společné aktivitě obou úřadů došlo k zabavení finanční hotovostí 30.000 EUR a 11 zlatých slitků o váze převyšující 5 kg.
| Finanční správa
Blíží se konec lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 v listinné podobě! Na co si dát pozor a jak využít podporu finanční správy?

Blíží se konec lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 v listinné podobě! Na co si dát pozor a jak využít podporu finanční správy?

Pokud podáváte daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě, je potřeba jej podat nejpozději do 1. dubna 2025. Elektronicky lze daňové přiznání podat o měsíc později až do 2. května 2025. Poplatníci, za které daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní závěrky, podávají daňové přiznání k dani z příjmů do 1. července 2025. Ve stejných lhůtách je třeba stanovenou daň i uhradit. S cílem usnadnit občanům plnění jejich daňových povinností nabízí finanční správa rozšířenou podporu, i letos aktivuje konzultační telefonní linky a vyjede s mobilními pracovišti do mnoha obcí. Elektronické podání usnadní portál MOJE daně. Zároveň finanční správa přináší praktický přehled nejčastějších chyb při vyplňování daňového přiznání zjištěný z praxe finančních úřadů.
| Finanční správa
Vyplňujete daňové přiznání? Dejte si pozor na změny platné od roku 2024

Vyplňujete daňové přiznání? Dejte si pozor na změny platné od roku 2024

Blíží se konec lhůt pro podání daňového přiznání k daním z příjmů za rok 2024 a Finanční správa ČR nabízí poplatníkům rozšířenou podporu, která jim usnadní vyplnění a odevzdání daňového přiznání. Od ledna 2024 je účinná řada změn, které se dotýkají jak zaměstnanců, tak podnikatelů a dalších poplatníků. Mezi klíčové novinky patří úpravy slev na dani, změny v osvobození výher z hazardních her či snížení hranice pro vyšší daňovou sazbu.
| Finanční správa
Finanční správa zasáhla proti daňovým únikům v rámci akce Blitz

Finanční správa zasáhla proti daňovým únikům v rámci akce Blitz

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem pro hlavní město Prahu a Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj provedl koncem minulého týdne kontrolně-exekuční akci s krycím názvem Blitz, zaměřenou na odhalování podvodných daňových praktik. Jednalo se o obdobný záchyt jako v loňském roce při akci Socka, přičemž se ukázalo, že ve vyšetřovaném případě figuroval stejný okruh osob.
| Finanční správa
Finanční správa opět vyjíždí do obcí: usnadníme podání daňového přiznání a poskytneme odbornou pomoc

Finanční správa opět vyjíždí do obcí: usnadníme podání daňového přiznání a poskytneme odbornou pomoc

Finanční správa ČR i v roce 2025 poskytne podporu poplatníkům při podávání daňových přiznání. V nadcházejících týdnech finanční úřady vyšlou své specialisty do více než 130 obcí, kde nabídnou osobní konzultace a pomoc s vyplněním formulářů. Kromě toho budou k dispozici konzultační telefonní linky a prodloužené úřední hodiny na podatelnách finančních úřadů.
| Finanční správa
Daňové echo pokračuje: První výsledky potvrzují efektivitu, finanční správa spouští další projekt

Daňové echo pokračuje: První výsledky potvrzují efektivitu, finanční správa spouští další projekt

Generální finanční ředitelství (GFŘ) vyhodnotilo první etapu projektu Daňové echo, jehož cílem je podpořit dobrovolné plnění daňových povinností, zvýšit efektivitu a snížit časovou i administrativní náročnost správy daní z pohledu poplatníků i úřadů. Po pozitivních výsledcích první pilotní etapy nyní finanční správa zahajuje druhý projekt v rámci využití tohoto moderního nástroje.
| Finanční správa