Národní muzeum··6 min

Czech Press Photo v Národním muzeu

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Od dnešního dne hostí Historická budova Národního muzea již potřetí výstavu fotografií Czech Press Photo. Do 28. ročníku soutěže se přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska, kteří zaslali více než šest tisíc prací. Vítězové a partnerské ceny letošního ročníku byli vyhlášeni na slavnostním večeru v Národním muzeu. Fotografií roku se stal snímek Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Výstava Czech Press Photo 2022 bude v Národním muzeu k vidění do 31. července 2023.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 234 fotografek a fotografů, kteří zaslali přes šest tisíc snímků. Příspěvky byly přihlašovány elektronicky v průběhu celého měsíce září. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 13. až 15. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty – šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

„Jsem velmi rád, že jsme společně s Czech Press Photo založili tuto pěknou tradici a výstava nejlepších fotografických snímků se i letos koná v Historické budově Národního muzea. Je to velmi symbolické spojení, a je logické, že fotografie zachycující mnohdy některé ze zásadních okamžiků dějin, jsou vystaveny v instituci, která již 205 let dokumentuje a také prezentuje naší historii,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Na velkoformátových fotografiích si mohou návštěvníci prohlédnout nejen vítězné snímky, ale už druhým rokem také práce mladých nadějných fotografek a fotografů ze základních a středních škol, kteří v rámci Czech Press Photo Junior soutěžili ve třech kategoriích.

Zároveň s výstavou bude probíhat bohatý doprovodný program: přednášky, komentované prohlídky, autorské prezentace či dny s firmou Canon a Samsung.

Výstava je otevřena stejně jako Muzejní komplex Národního muzea každý den od 10 do 18 hodin. Cena běžné vstupenky je 200 korun, snížené vstupné činí 120 korun.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2022

AKTUALITA

  1. místo: Vojtěch Dárvík Máca / volný fotograf / Masakr v Irpini a Buči
  2. místo: Jan Zátorský, Mafra / Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou II. 1926–2022
  3. místo: Gabriel Kuchta / Deník N / Buča

REPORTÁŽ

  1. místo: Milan Bureš / Respekt / Čekání na vlak do bezpečí
  2. místo: Petr Topič / Mafra / Běženci z Ukrajiny na hlavním nádraží
  3. místo: Lenka Klicperová / volná fotografka / Russkij mir – utrpení na Ukrajině

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

  1. místo: Jarmila Štuková / volná fotografka / Operace 18měsíční Yulie z Ukrajiny
  2. místo: Petr Topič / Mafra / 22. 2. 2022, 22, 22.22
  3. místo: Jiří Šneider / volný fotograf / Těžce pracující

PORTRÉT

  1. místo: Petr David Josek / AP / Poslední pohled na rakev s královnou Alžbětou II.
  2. místo: Michael Tomeš / volný fotograf / Martina Viktorie Kopecká je jednou z nejviditelnějších propagátorek křesťanské víry u nás.
  3. místo: Jana Mensatorová, volná fotografka / Až tohle skončí. Příběh Terezy Vytlačilové pro web Bez frází.

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

  1. místo: Roman Vondrouš / ČTK / Jmenování premiéra
  2. místo: Milan Jaroš / Respekt / Kampaň Andreje Babiše
  3. místo: Ondřej Deml / ČTK / Německá ministryně zahraničí v Lidicích

UMĚNÍ A KULTURA

  1. místo: Lukáš Bíba / Economia / Azyl 78
  2. místo: Lukáš Kaboň / Deník / Colours of Ostrava 2022
  3. místo: David Taneček / ČTK / Akustická zkouška

SPORT

  1. místo: Michal Červený / volný fotograf / Světový pohár horských kol 2022
  2. místo: Petr David Josek / AP / Mistrovství světa v plavání Budapešť
  3. místo: Vladimír Rys / volný fotograf / Ohňostroj mezi životem a smrtí

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

  1. místo: Michal Fanta / HZS ČR / Lesní požár v Českém Švýcarsku
  2. místo: Martin Veselý / Mafra / Plechová abstrakce
  3. místo: Igor Mikula / volný fotograf / České Švýcarsko – požár

CZECH PHOTO JUNIOR

KATEGORIE MLADŠÍ ŽÁCI

  1. místo: Anežka Veselá / Masopust
  2. místo: Tomáš Mareš / Přehlídka flyboardingu na Nepomuckém rybníku
  3. místo: Martin Havel / Tudy projel

KATEGORIE STARŠÍ ŽÁCI

  1. místo: Lukáš Polanský / Bohoslužba v katedrále sv. Víta a Václava
  2. místo: Štěpánka Nová / Déšť
  3. místo: Cailin Čech / Je tu někdo?

KATEGORIE STUDENTI STŘEDNÍCH ŠKOL

  1. místo: Klára Mia Krečmerová / Dokumentace romského pohřbu
  2. místo: Sára Burešová / Ze života chrtaře
  3. místo: Hugo Kollar / Petržalka

Speciální cena Czech Photo Tadeáš Kučera/ následky raketového útoku, Lvov

Partnerské ceny

V každoročním hlasování na webu magazínu Lidé a Země letos bodoval Michal Fanta se svým snímkem hořícího Hřenska a získal cenu čtenářů Lidé a Země. Canon Junior Award pro mladého autora získala Nikol Macoszková za sérii Kult těla. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ocenil sérii snímků Tomáše Řechtáčka, která dokumentuje léčbu závislých pacientů v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) obdržel Lukáš Kaboň za sérii humanitárního vlaku na Ukrajinu. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let, které bude probíhat přímo v agentuře, získala Anna Boháčová za sérii Happeningu k masakru v Buči. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena fotografovi Martinu Divíškovi z agentury EPA za sérii ze zimních olympijských her.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka, které je součástí Národního muzea – Českého muzea hudby, otevřelo novou výstavu s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích. Ta je zaměřena na portréty skladatele pořízené v jednotlivých obdobích jeho života v různých fotografických ateliérech. Pozornost bude věnována i fotografiím Antonína Dvořáka s rodinou a skladatelovým přátelům a spolupracovníkům. Výstava ve zkratce představí také vývoj fotografie v období Dvořákova života a dobový fenomén stereoskopického snímku, jehož unikátní technikou byl skladatel během svého pobytu v Americe dvakrát zachycen.
| Národní muzeum
Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Národní muzeum odstartuje s podporou hlavního města Prahy v pátek 25. dubna další ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Během čtyř soutěžních dní (25.–28. dubna) se může kdokoli pomocí mobilní aplikace iNaturalist zapojit do amatérského pozorování přírody, a pomoci tak odborníkům lépe zmapovat výskyt rostlin a živočichů na našem území. Národní muzeum zároveň o víkendu mimořádně zpřístupní veřejnosti Kroužkovací stanici v Praze Hostivaři, kde bude pro návštěvníky připravena ornitologická procházka, ukázka kroužkování ptáků a další zajímavý program.
| Národní muzeum
Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Po zimní přestávce otevřelo 2. dubna Národní muzeum znovu brány Národopisného muzea v Kinského zahradě. Kromě stálé expozice České lidové kultury přináší aktuální sezóna hned dvě nové výstavy. Projekt Slasti a neřesti provede návštěvníky pozitivními i stinnými stránkami prožitků, které jsou součástí lidové kultury 19. a 20. století. Výstava Příběhy za sklem přiblíží jeden z nejběžnějších, ale méně známých druhů umění 19. století – skleněné podmalby – a zprostředkuje restaurátorské postupy odborníků z Národního muzea.
| Národní muzeum
Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Ve čtvrtek 3. dubna 2025 se v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu otevírá další z cyklu výstav mapujících vznik a působení nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Návštěvníkům se tentokrát představí liberecké Naivní divadlo, které bylo založeno jako jedno z prvních profesionálních divadel v Československu a jehož inscenace znají diváci po celém světě.
| Národní muzeum
Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Národní muzeum společně s Národním muzeem Čingischán zahajuje 11. března 2025 první ze svých letošních výjimečných výstavních projektů. Jméno mu dala mimořádná osobnost světových dějin: Čingischán. Náplň výstavy je ale mnohem širší a nesoustřeďuje se pouze na život a dobu legendárního dobyvatele a zakladatele jedné z největších historických říší. Unikátní výstavu Čingischán bude mít veřejnost možnost navštívit v Historické budově po dobu téměř čtyř měsíců, tedy do 22. června. Výstava přitom nabídne jedinečné předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí prezentovány jen zcela výjimečně, a to ze sbírek Národního muzea Čingischán v mongolském Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Výstava, doplněná o neméně unikátními předměty z depozitářů Národního muzea, provede návštěvníky světem velikého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Návštěvníci se mohou těšit na poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců, připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa a také předměty poskytující vhled do tajemného duchovního světa a mystiky dávných Mongolů, jejich každodennosti a osobních příběhů. Výstava, zahrnující více než 260 exponátů či souborů předmětů, představí ve třech výstavních sálech vzácné zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňské sedla.
| Národní muzeum
Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

V rámci projektu Archa, který je součástí iniciativy Podpora ukrajinské kultury, za kterou stojí Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM, vyšle Národní muzeum na válkou zasaženou Ukrajinu novou digitalizační stanici Archa III. Cílem technologicky unikátního projektu, který je naplánován na dva roky, je ochrana a podpora ukrajinského kulturního dědictví. Program zahrnuje několik projektů a vzniká za podpory Nadace Karel Komárek Family Foundation.
| Národní muzeum
Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum otevírá v pátek 7. února 2025 v Historické budově výstavu s názvem Typograf G. Bodoni. Unikátní tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea představí život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách.
| Národní muzeum
Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna tohoto roku vystaven v úvodním sále Člověk a jeho předchůdci nové expozice Lidé v Historické budově Národního muzea. 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou moci návštěvníci obdivovat plných 60 dnů. V Evropě budou originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka vystaveny poprvé v historii. Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
| Národní muzeum
Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.
| Národní muzeum
V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum