ČSOB spolu s Policií ČR proškolila v kybernetické bezpečnosti již více než milion lidí. Splnily tak společnou misi zlepšit digitální gramotnost Česka a posílit odolnost obyvatel proti internetovým podvodníkům Volačům a Klikačům. Vzdělávací aktivity směrem k široké veřejnosti budou i nadále pokračovat, současně si ale ČSOB spolu s Policií ČR a nově i Mastercard vytyčila další misi: v kyberbezpečnosti vzdělat představitele 250 tisíc firem, podnikatelů, bytových družstev, obcí, škol nebo nemocnic. Právě na tyto instituce totiž hackeři a kyberzločinci útočí stále častěji a za posledních pět let jim podle policejních statistik způsobili škody přesahující tři miliardy korun.
„ČSOB a Policie ČR vyhlásily v červnu 2023 společnou misi edukovat v kybernetické bezpečnosti milion osob. Tento závazek jsme splnili a přesáhli, ale největší radost máme z toho, že naše společné aktivity mají reálný dopad na úspěšnost, respektive neúspěšnost kyberpodvodníků. Zatímco v roce 2022 činila průměrná škoda na jednoho podvedeného klienta odhadem zhruba 32 tisíc korun, v roce 2024 to bylo podle ČBA 16 tisíc korun, a to navzdory tomu, že počty útoků se nadále zvyšují,“ vysvětluje Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB a dodává: „Kyberpodvodníci jsou stále vynalézavější a zákeřnější, proto je potřeba neustálá opatrnost a obezřetnost v online prostoru.“ Stejně důležité je podle něho sledovat varování bank a Policie ČR před novými triky Volačů a Klikačů.
Kyberkriminalita a firmy
Za posledních pět let eviduje Policie ČR více než 8 100 kyberútoků na firmy a instituce s celkovou škodou přesahující tři miliardy korun. Nejčastější obětí kyberkriminality jsou nebankovní instituce a internetové obchody a trendem v roce 2024 se navíc staly také školy a školská zařízení: „Mezi nejčastější typy útoků patří hacking, tedy napadení informačního systému a dat či zneužití elektronického platebního prostředku. Nejvyšší způsobenou škodu evidujeme ve výši 5,6 milionu Kč,“ říká Martin Vondrášek, policejní prezident Policie ČR.
Know-how ČSOB využije i pro firmy nebo školy
Skupina ČSOB se rozhodla využít získané zkušenosti a know-how a pomáhat v oblasti kyberbezpečnosti i firmám, organizacím a institucím. Mezi klienty ČSOB dlouhodobě patří například malé a střední podniky, velké firmy a korporace, ale i školy, bytová družstva, nadace, drobní podnikatelé či obce. ČSOB Pojišťovna se navíc nedávno stala partnerem programu Kyberobrana, do kterého se zapojila se svým Pojištěním kybernetických rizik, coby alternativou, jak se s hackery vypořádat.
„Naším cílem je maximálně připravit tyto skupiny na narůstající hrozby digitálního světa, které mají na svědomí zejména hackeři. Celkem tak plánujeme edukovat 250 tisíc subjektů z řad firemní klientely a chceme tím inspirovat i zbytek trhu,“ doplňuje Aleš Blažek.
Situace ve firmách je vážná
Platební a technologická společnost Mastercard se dlouhodobě věnuje posilování kybernetické odolnosti – od ochrany plateb jednotlivých uživatelů až po bezpečnost velkých firem a institucí. Právě těm poskytuje řadu pokročilých nástrojů, které zajišťují ochranu před nástrahami digitálního a virtuálního světa.
„Digitální důvěra je klíčovým předpokladem pro fungující ekonomiku. Z výsledků našeho nedávného průzkumu mezi IT odborníky z českých a slovenských firem vyplynulo, že kybernetickému útoku čelilo 95 procent dotazovaných společností. Vloni 54 procent společností potvrdilo, že frekvence kybernetických útoků se ještě zvýšila. Mezi nejčastější typy útoků patřil například phishing, scamming či malware,“ popisuje Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Mastercard například již třetím rokem ve spolupráci s neziskovou organizací HealthCare Institute hodnotí nemocnice a zdravotní pojišťovny z pohledu kybernetické bezpečnosti. Pomocí svého nástroje RiskRecon se dívá na jejich schopnost čelit kybernetickým hrozbám.
„Naším společným cílem je edukovaná, proti digihrozbám zabezpečená a pojištěná společnost, protože jen taková je schopná bez komplikací naplňovat svůj ekonomický potenciál s pozitivním dopadem na hospodaření České republiky,“ uzavírá Aleš Blažek.
Tisková konference na téma kyberkriminalita a firmy – prezentace
Zdroj: www.csob.cz