Chcete si dovolenou užít bez starostí? Začněte správným pojištěním
Opalovací krém? Máte. Plavky? Máte. A co pojištění? Bez něj může i banální zdravotní problém pořádně provětrat vaši peněženku. Přinášíme přehled toho, na co si dát při výběru cestovního pojištění pozor, a tipy, které se vám na cestách opravdu budou hodit.
„Cestovní pojištění by mělo být naprostým základem každé cesty do zahraničí, a to i v případě, že jedete jen za relaxem. Nejčastější pojistnou událostí totiž nebývají dramatické úrazy při sportu, ale například běžná střevní viróza – a ta vás může potkat prakticky kdekoli,“ upozorňuje Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává: „I v zahraničí klienti obvykle řeší stejně nemoci jako doma, tedy chřipku a nachlazení, angínu, případně naraženiny či zlomeniny.“
Cenu ovlivňuje destinace i vaše aktivity
Základní pravidlo zní: čím exotičtější destinace, tím dražší pojištění. V zemích jako USA, Mexiko nebo Kanada mohou být náklady na lékařskou péči až desetkrát vyšší než v Evropě. To se pak logicky odráží i v ceně pojistky. „Obecně platí, že pojištění do exotických oblastí – jako je Dominikánská republika, Zanzibar nebo třeba Kuba, patří k těm dražším. A to nejen kvůli vyšším nákladům na zdravotní péči, ale i kvůli tomu, že turisté jsou ošetřováni v privátních zařízeních, která účtují vyšší ceny,“ vysvětluje Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že toto pravidlo pak platí i u oblíbených prázdninových lokací jako jsou Řecko, Turecko či Egypt.
Na cenu má vliv i délka pobytu, věk cestujících a typ plánovaných aktivit. Zatímco klidný wellness víkend v Maďarsku pojistka příliš nezatíží, adrenalinové aktivity jako lyžování mimo sjezdovky nebo potápění pod ledem mohou znamenat výrazné navýšení ceny – a někdy nejsou ani pojistitelné. „Klientům vždy doporučujeme pročíst si pozorně, co cestovní pojištění zahrnuje a porovnat si ho s plánovanými aktivitami. Chystáte-li se vydat například do Himalájí nebo And, klasické cestovní pojištění stačit nebude,“ doporučuje Jiří Rippel, Head of Business Development agentury Invia.
Nepodceňujte nastavení limitů
Při výběru pojištění hrají roli i limity pojistného plnění. Pro evropské destinace se doporučuje minimálně tří milionový limit na léčebné výlohy. Společnost AXA Assistance, se kterou Invia dlouhodobě spolupracuje, nabízí krytí až do výše půl miliardy korun. „Zásadní je také odpovědnost za škodu vůči třetí osobě. I malá nehoda – třeba když omylem někoho zraníte u hotelového bazénu – se může vyšplhat na miliony korun. Pojištění vám tak může ušetřit nejen peníze, ale i spoustu stresu, který by s tím byl spojený,“ upozorňuje Vojtěch Zima, Senior Account Manager ze společnosti AXA Assistance.
Nespoléhejte se na náhodu
Ideální variantou je proto komplexní cestovní pojištění, které by kromě léčebných výloh mělo zahrnovat i úrazové pojištění, pojištění zavazadel a odpovědnosti. Zvažte i připojištění pro případ storna zájezdu – zvlášť pokud cestujete s dětmi nebo plánujete nákladnější dovolenou. „Zejména u rodin s malými dětmi je pojištění storna téměř nutností. Nemoci u dětí bývají časté a přicházejí nečekaně, často se pak dovolená musí zcela zrušit. Bez pojištění přitom může rodina přijít o desítky tisíc korun,“ doplňuje Jiří Rippel, Head of Business Development agentury Invia. V nabídce pojišťoven najdete také připojištění s nulovou spoluúčastí nebo krytí speciálních situací.
Bezpečně i s koktejlem v ruce
Letní koktejly, sklenka prosecca u večeře nebo drink při západu slunce k dovolené neodmyslitelně patří. Jenže pozor – pokud dojde k úrazu pod vlivem alkoholu, většina pojišťoven má právo pojistné plnění odmítnout. „Turisté často netuší, že i běžné aktivity jako plážový volejbal, animační programy nebo jízda na šlapadle mohou být považovány za rizikové, pokud se jich účastní po konzumaci alkoholu,“ upozorňuje Jiřina Ekrt Jirušková. Pokud si tedy během dovolené plánujete dopřát nejen odpočinek, ale i trochu zábavy se sklenkou v ruce, doporučujeme zvolit speciální připojištění. „Například Invia nabízí cestovní pojištění AXA automaticky s krytím Drink povolen, které platí až do 0,8 promile alkoholu v krvi“ doplňuje Jirušková. Díky tomu si můžete užít aktivní dovolenou bez obav, že by vám zábava mohla zbytečně zkomplikovat návrat domů.
Nejčastější chyby
Pojištění je ideální sjednat už v momentě rezervace dovolené – nejen kvůli případným stornům, ale i pro klid na duši. Nejpozději si ale pojištění objednejte a zaplaťte zhruba 2 dny před odjezdem na dovolenou. Pokud si jej sjednáte až v destinaci a hned ten den se vám přihodí úraz, bude pojišťovna pravděpodobně zkoumat, zda pojištění nebylo sjednáno účelově, tedy až po incidentu.
Zapomeňte také na iluzorní jistotu „pojištění z kreditky“. „Pojištění, které je součástí platební karty, bývá často nedostačující. Limity na léčebné výlohy bývají nízké a pojistka mnohdy vůbec nepokrývá cesty mimo Evropu,“ varuje Jiří Rippel.
Chystáte se na dovolenou? Nechte si poradit s výběrem pojištění přímo od odborníků. Díky správně nastavenému pojištění si užijete dovolenou naplno – s pocitem bezpečí v kufru. Více informací a nejširší nabídku online zájezdů na jednom místě najdete na stránkách www.invia.cz.

Publikováno: 19.05.2025
Zdroj: www.invia.cz