V prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu se ve čtvrtek 20. března uskutečnilo Česko-indické investiční fórum, které společně zorganizovaly agentura CzechInvest a Velvyslanectví Indie v České republice. Jednání, jehož cílem bylo představit Česko jako atraktivní destinaci pro indické investice, se zaměřilo především na čtyři klíčové sektory: polovodičový průmysl, čistou mobilitu, ICT a kybernetickou bezpečnost a technologie pro obnovitelné zdroje energie.
Fórum zahájil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, velvyslanec Indie, jeho Excelence Raveesh Kumar, a generální ředitel agentury CzechInvest Jane Michal. Součástí programu byly prezentace o investičních příležitostech v Česku, informace o službách agentury CzechInvest a diskuse o specifické situaci v jednotlivých sektorech. Na akci vystoupili také zástupci Sdružení pro zahraniční investice (AFI), kteří představili své služby a náležitosti založení právní entity v Česku, včetně základních podmínek povolovacích procesů.
"Uvědomujeme si významný potenciál pro posílení ekonomických vazeb mezi oběma státy. Indie je pátou nejvýznamnější ekonomikou světa a vyznačuje se mnoha silnými stránkami, které ji činí jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik. Mezi hlavní výhody patří vysoké tempo růstu HDP, které se pohybuje mezi 6–8 % ročně. Indie má také obrovský trh s více než 1,4 miliardami obyvatel, což představuje významný potenciál pro spotřebu a investice. Další silnou stránkou je rozvinutý sektor služeb, který tvoří významnou část ekonomiky a má vysokou dynamiku vývoje," uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
„Indie je dynamicky se vyvíjející ekonomika a indické technologické firmy masivně investují ve světě, především v USA a Spojených arabských emirátech a v Evropě pak hlavně ve Velké Británii a Německu. Vidíme příležitost využít tento potenciál a prohloubit vzájemné investice i výměnu talentů. Indické investice v Česku dosud plynuly zejména do automobilového sektoru, vývoje software a významný podíl tvoří také firmy v sektoru sdílených služeb. Věříme, že fórum přispěje také ke zvýšení zájmu indických společností o investice do čistých technologií v Česku,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest. Agentura CzechInvest zprostředkovala za dobu svého působení celkem 16 projektů z Indie ve výši přibližně 7 miliard korun. Ty vytvořily přes 4 tisíce pracovních míst. Nejvýznamnější investice pocházely od investorů jako jsou Varroc Lightning, Infosys, Cyient a Cognizant Technology Solutions.
Účastníci fóra se shodli, že existuje značný potenciál pro další investice, zejména v sektorech vývoje softwaru, polovodičovém průmyslu, e-mobilitě a technologiích pro obnovitelné zdroje energie. V oblasti polovodičů má Česko 70letou tradici a působí zde významní světoví výrobci jako onsemi a Hitachi, a řada dalších českých i zahraničních společností, které jsou součástí hodnotového řetězce polovodičů. V minulém roce se společnost onsemi rozhodla výrazně rozšířit své působení v Česku a významný polovodičový klastr roste v blízkých saských Drážďanech. České elektronové mikroskopy dominují třetině světového trhu v této kategorii, přičemž TESCAN a Thermo Fisher Scientific patří mezi přední světové výrobce.
Ministerstvo průmyslu a obchodu pomáhá českým firmám hledat nové příležitosti na zahraničních trzích a aktivně jim otevírá dveře k obchodní spolupráci. V souladu s Exportní strategií do roku 2033 se resort v čele s ministrem Vlčkem zaměřuje na posílení přítomnosti firem v perspektivních regionech. Ministr Vlček podpořil české firmy také na nedávné pracovní cestě v USA, která se zaměřovala zejména na posílení spolupráce v oblastech s vysokou přidanou hodnotou – polovodiče, informační technologie či obranný průmysl. Delegace navštívila Washington, Texas i prestižní festival SXSW v Austinu, kde české firmy prezentovaly své inovace a jednaly s partnery o exportních a investičních příležitostech.
Autor fotografií: Velvyslanectví Indie v ČR
Fotogalerie




Zdroj: mpo.gov.cz