Ministerstvo průmyslu a obchodu··4 min

Česko-indické investiční fórum odhalilo další potenciál pro spolupráci v klíčových high-tech sektorech

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

V prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu se ve čtvrtek 20. března uskutečnilo Česko-indické investiční fórum, které společně zorganizovaly agentura CzechInvest a Velvyslanectví Indie v České republice. Jednání, jehož cílem bylo představit Česko jako atraktivní destinaci pro indické investice, se zaměřilo především na čtyři klíčové sektory: polovodičový průmysl, čistou mobilitu, ICT a kybernetickou bezpečnost a technologie pro obnovitelné zdroje energie.

Fórum zahájil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, velvyslanec Indie, jeho Excelence Raveesh Kumar, a generální ředitel agentury CzechInvest Jane Michal. Součástí programu byly prezentace o investičních příležitostech v Česku, informace o službách agentury CzechInvest a diskuse o specifické situaci v jednotlivých sektorech. Na akci vystoupili také zástupci Sdružení pro zahraniční investice (AFI), kteří představili své služby a náležitosti založení právní entity v Česku, včetně základních podmínek povolovacích procesů.

"Uvědomujeme si významný potenciál pro posílení ekonomických vazeb mezi oběma státy. Indie je pátou nejvýznamnější ekonomikou světa a vyznačuje se mnoha silnými stránkami, které ji činí jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik. Mezi hlavní výhody patří vysoké tempo růstu HDP, které se pohybuje mezi 6–8 % ročně. Indie má také obrovský trh s více než 1,4 miliardami obyvatel, což představuje významný potenciál pro spotřebu a investice. Další silnou stránkou je rozvinutý sektor služeb, který tvoří významnou část ekonomiky a má vysokou dynamiku vývoje," uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

„Indie je dynamicky se vyvíjející ekonomika a indické technologické firmy masivně investují ve světě, především v USA a Spojených arabských emirátech a v Evropě pak hlavně ve Velké Británii a Německu. Vidíme příležitost využít tento potenciál a prohloubit vzájemné investice i výměnu talentů. Indické investice v Česku dosud plynuly zejména do automobilového sektoru, vývoje software a významný podíl tvoří také firmy v sektoru sdílených služeb. Věříme, že fórum přispěje také ke zvýšení zájmu indických společností o investice do čistých technologií v Česku,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest. Agentura CzechInvest zprostředkovala za dobu svého působení celkem 16 projektů z Indie ve výši přibližně 7 miliard korun. Ty vytvořily přes 4 tisíce pracovních míst. Nejvýznamnější investice pocházely od investorů jako jsou Varroc Lightning, Infosys, Cyient a Cognizant Technology Solutions.

Účastníci fóra se shodli, že existuje značný potenciál pro další investice, zejména v sektorech vývoje softwaru, polovodičovém průmyslu, e-mobilitě a technologiích pro obnovitelné zdroje energie. V oblasti polovodičů má Česko 70letou tradici a působí zde významní světoví výrobci jako onsemi a Hitachi, a řada dalších českých i zahraničních společností, které jsou součástí hodnotového řetězce polovodičů. V minulém roce se společnost onsemi rozhodla výrazně rozšířit své působení v Česku a významný polovodičový klastr roste v blízkých saských Drážďanech. České elektronové mikroskopy dominují třetině světového trhu v této kategorii, přičemž TESCAN a Thermo Fisher Scientific patří mezi přední světové výrobce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pomáhá českým firmám hledat nové příležitosti na zahraničních trzích a aktivně jim otevírá dveře k obchodní spolupráci. V souladu s Exportní strategií do roku 2033 se resort v čele s ministrem Vlčkem zaměřuje na posílení přítomnosti firem v perspektivních regionech. Ministr Vlček podpořil české firmy také na nedávné pracovní cestě v USA, která se zaměřovala zejména na posílení spolupráce v oblastech s vysokou přidanou hodnotou – polovodiče, informační technologie či obranný průmysl. Delegace navštívila Washington, Texas i prestižní festival SXSW v Austinu, kde české firmy prezentovaly své inovace a jednaly s partnery o exportních a investičních příležitostech.

Autor fotografií: Velvyslanectví Indie v ČR

Fotogalerie

Česko-indické investiční fórum odhalilo další potenciál pro spolupráci v klíčových high-tech sektorechČesko-indické investiční fórum odhalilo další potenciál pro spolupráci v klíčových high-tech sektorechČesko-indické investiční fórum odhalilo další potenciál pro spolupráci v klíčových high-tech sektorechČesko-indické investiční fórum odhalilo další potenciál pro spolupráci v klíčových high-tech sektorech

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

MPO podniká kroky na ochranu českých firem před dopady amerických cel

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) aktivně reaguje na situaci spojenou s americkými cly, která se dotknou českého exportu. K již existujícím sektorovým clům na ocel, hliník a jejich deriváty, clům na automobily a k plánovaným clům na autodíly oznámil prezident Donald Trump 2. dubna zavedení tzv. recipročních cel. Prvním krokem by mělo být zavedení základního cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států, které vstoupí v platnost 5. dubna 2025 v 12:01 východního času (EDT). O čtyři dny později, 9. dubna 2025, se začnou uplatňovat vyšší individuální cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní deficit. Na Evropskou unii budou nově uvalena cla ve výši 20 % na veškerý dovoz, mimo sektorů, které již mají zvláštní cla.
MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

MPO posiluje podporu čisté energie. Na energetickou soběstačnost firem přidává miliardu korun

Podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří chtějí snížit náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost, mohou i nadále využít bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). Vzhledem k velkému zájmu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navyšuje alokaci programu o další miliardu korun na celkové tři miliardy. Cílem je podpořit co nejvíce firem v jejich úsilí o větší energetickou soběstačnost. Program umožňuje financovat instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily. Firmy tak mohou ušetřit až 30 % způsobilých výdajů na instalaci fotovoltaických systémů a až 50 % na systémy pro akumulaci energie.
Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Nové výzvy i úspěšné projekty. Vyšlo nové číslo zpravodaje "tak"

Ministerstvo průmyslu a obchodu jako Řídící orgán Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) vydává čtvrtletník - Informační zpravodaj „tak“, který především podnikatele informuje o dění v programu. MPO se snaží informovat veřejnost zejména o nových příležitostech pro získání finančních prostředků, o záměrech Řídícího orgánu na poli podpory podnikání a přináší další aktuální zprávy týkající se dotační politiky.
Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit

Navzdory rostoucímu zájmu o ekologické a udržitelné bydlení se podíl dřevostaveb v České republice za posledních 20 let výrazně nezvýšil. Jejich podíl na nově postavených rodinných domech zatím jen dvakrát přesáhl hranici 15 %. U bytových domů představují nové stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí dokonce pouhé jednotky kusů ročně. Česká republika si však klade za cíl tento poměr v následujících deseti letech výrazně zvýšit – do podpory oboru se zapojila i pracovní skupina České rady pro šetrné budovy (CZGBC).
Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Otevření lokalizačního centra KHNP v Praze: Další krok pro zapojení českého průmyslu do výstavby Dukovan

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček společně s představiteli korejské společnosti KHNP a korejským velvyslancem v ČR slavnostně otevřeli lokalizační centrum KHNP v Praze. Centrum bude sloužit jako místo pro propojení českých firem s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech a představuje další důležitý krok k podpoře zapojení českého průmyslu do tohoto strategického projektu.
Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr Vlček v Moravskoslezském kraji. Jednal v Dolní Lutyni, navštívil heřmanickou haldu, Hyundai, Třinecké železárny i Vítkovice Steel

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček navštívil 24. – 25. března Moravskoslezský kraj. V Dolní Lutyni jednal s vedením obcí a zástupci spolků o přípravách strategického podnikatelského parku. Jednání s investorem pokračují a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Ministr také na místě ověřil, jak pokračují práce na sanaci heřmanické haldy a jednal o situaci v ocelářství, kdy navštívil Třinecké železárny a firmu Vítkovice Steel.
Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Méně ekologické byrokracie se zachováním ochrany životního prostředí. Vláda schválila Ekoaudit 2024

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí připravila aktualizaci Ekoauditu, jehož cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti environmentální legislativy. Materiál obsahuje návrhy na úpravu zákonů ke zjednodušení právní povinnosti firem, aniž by negativně ovlivnily ochranu životního prostředí. Od roku 2010 bylo v rámci Ekoauditů splněno přes 150 úkolů. Nejvíce se jich týkaly změny v zákoně o odpadech a v zákoně o ochraně ovzduší.
Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr Vlček v Heřmanicích: Sanace haldy pokračuje podle plánu

Ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček v úterý navštívil haldu v Heřmanicích. Práce na sanaci odvalu pokračují podle předem stanoveného plánu. V polovině března státní podnik DIAMO zahájil první etapu tvorby sarkofágu na základě schválených povolení a dokumentací. Po zhotovení sarkofágu se bude jednat o dlouhodobé a udržitelné řešení, které ochrání zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí.
Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček jednal v Dolní Lutyni s vedením dotčených obcí Dolní Lutyně, Bohumín a Dětmarovice a zástupci spolku Zachovejme Poolší o přípravách strategického podnikatelského parku. Vyjednávání s potenciálním investorem nadále pokračují. Jeho zájem o umístění projektu v České republice stále trvá a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Setkání se zúčastnili také zástupci agentury CzechInvest a Státní investiční a rozvojové společnosti.
MPO zve na seminář k OP TAK v Hradci Králové

MPO zve na seminář k OP TAK v Hradci Králové

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na seminář zaměřený na Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). V rámci cílené kampaně v jednotlivých regionech vám stručně představíme aktuální informace a výzvy OP TAK pro rok 2025.