Národní muzeum··6 min

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.

Prostřednictvím autentických fotografií, a především originálních kostýmů ze sbírek Národního muzea či přímo Metropolitní opery se návštěvníci Galerie Českého centra v New Yorku mohou seznámit s uměním, úspěchy a rolemi Emy Destinnové, Marie Jeritzy, Marie Müller, Jarmily Novotné, Ludmily Dvořákové, Evy Randové, Gabriely Beňačkové, Evy Urbanové, a nejnověji také Magdaleny Kožené.

Vystaveny jsou kostýmy Emy Destinnové, ve kterých vystupovala během svého působení v Metropolitní opeře: kostým Alice Ford z Verdiho Falstaffa (1909) nebo kostým Aidy ze stejnojmenné Verdiho opery, s níž Destinnová v Met v roce 1908 debutovala. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na imitace šperků k jejímu kostýmu Paminy z Mozartovy Kouzelné flétny. Unikátní doplňky, které byly majetkem pěvkyně, a původně byly určeny pro kostým Aidy při vystoupení ve dvorní opeře v Berlíně, pak Destinnová využívala i v jiných operních produkcích. Archiv Metropolitní opery nabídne také kostým Marie Jeritzy z Pucciniho opery Turandot (1926) nebo kostýmy Mařenky (B. Smetana: Prodaná nevěsta, 1941) a Violetty (G. Verdi: La traviata, 1940) Jarmily Novotné. Výstavu doplňuje videoprojekce s rozhovory se současnými českými pěvkyněmi, archivní snímky ze sbírek Národního filmového archivu a doprovodné texty s reprodukcemi dobových fotografií.

„Výstava České primadony v Met opeře je dalším projektem, kterým se Národní muzeum připojuje k letošním oslavám Roku české hudby. Je už tradicí, že naše výstavy míří také do zahraničí, kde se mohou návštěvníci seznámit nejen s bohatými a unikátními sbírkami Národního muzea, ale také mohou blíže poznat českou kulturu a historii. České primadony v Met opeře ukazují úspěchy našich nejlepších operních zpěvaček, které svým pěveckým uměním dokázaly dobýt jednu z nejvyšších met a prezentovat hudbu významných českých i světových skladatelů divákům Metropolitní opery,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Některé z operních pěvkyň, jejichž kostýmy a doplňky si mohou návštěvníci výstavy prohléhnout, účinkovaly v Metropolitní opeře v prvních provedeních významných českých oper. Byla to zejména Ema Destinnová, která vystoupila v Met pod taktovkou Gustava Mahlera jako první Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě (1909), nebo Maria Jeritza, která se zde zasloužila o americkou premiéru Janáčkovy Její pastorkyně (1924) a jako první v historii tohoto operního domu vystoupila v roli Pucciniho Turandot (1926). Po dobu svého angažmá v Met zde účinkovala ve 20 rolích v 345 představeních. V rámci své kariéry vystoupila na mnoha místech po celém světě, kromě New Yorku a Vídně také v Praze, v Londýně, dále ve Francii, Švédsku, Dánsku, Maďarsku, Rusku a dalších zemích. Díky jejímu silnému hlasu se jí přezdívalo „moravské hromobití“.

Pucciniho pěvkyní byla také již zmiňovaná Ema Destinnová, jež spolu s Enricem Carusem ztvárnila hlavní roli ve světové premiéře jeho opery La Fanciulla del West (Děvče ze Západu, 1910). Ema Destinnová byla primadonou Německé opery Berlín, kde během deseti let vystoupila v padesáti úlohách. Koncertovala ale také v Československu, Velké Británii či Jugoslávii.

Maria Müller hrála hlavní úlohu při premiéře české opery Švanda dudák Jaromíra Weinbergera (1931) a kromě toho účinkovala v několika dalších premiérách světových oper v Met. Další významnou pěvkyní byla Jarmila Novotná, která si pro svá vystoupení v roli Violetty ve Verdiho La traviatě nechala ušít vlastní kostým v pražském salonu Hany Podolské (1940). Úspěchy slavila ale také coby filmová herečka a na sklonku svého života publikovala vzpomínkovou knihu.

Výraznou pěveckou osobností Met je i Gabriela Beňačková, první představitelka Dvořákovy Rusalky (1993), ale také první Janáčkova Káťa Kabanová na této scéně (1991). Až do roku 1999 zde odzpívala celkem třicet devět představení. V roce 2017 byla uvedena do Síně slávy Národního divadla.

Z dosud aktivních pěvkyň vystupovala v Metropolitní opeře Eva Urbanová například v roli Cizí kněžny ve Dvořákově Rusalce (2004) a nejnověji Magdalena Kožená mimo jiné coby Varvara v Kátě Kabanové (2004). Některé české pěvkyně účinkovaly v Met ještě před pádem železné opony, jako v 60. letech v převážně wagnerovských rolích Ludmila Dvořáková a v 80. letech a na konci 90. let Eva Randová, která zazářila nejen ve Wagnerových operách, ale rovněž jako Janáčkova Kabanicha (1999). Pěvkyně vystupovaly pod vedením významných dirigentů Gustava Mahlera, Artura Toscaniniho, Artura Bodanzkyho, Bruno Waltera, sira Charlese Mackerrase, Jamese Levina, Jiřího Bělohlávka a sira Simona Rattla. Pěveckými partnery a partnerkami jim byli neméně známí Enrico Caruso, Karel Burian, Leo Slezak, Pavel Ludikar, Leonie Rysanek či Karita Mattila.

Metropolitní opera v New Yorku byla založena v roce 1883 jako alternativa k již existujícímu opernímu Hudebnímu domu. S kapacitou 3800 diváků patří mezi největší operní divadla na světě. Je provozována prostřednictvím neziskové organizace podporované významnými osobnostmi. Každoročně uvádí kolem 220 představení, zejména klasických oper významných hudebních skladatelů s největšími operními hvězdami a velkolepou scénou a produkcí.

Divadelní představení z Metropolitní opery jsou od roku 1931 živě přenášena rozhlasem, od roku 1977 televizí a v posledních letech také do kin po celém světě.

Výstava České primadony v Met opeře bude v Galerii Českého centra v New Yorku otevřena do 23. června.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka, které je součástí Národního muzea – Českého muzea hudby, otevřelo novou výstavu s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích. Ta je zaměřena na portréty skladatele pořízené v jednotlivých obdobích jeho života v různých fotografických ateliérech. Pozornost bude věnována i fotografiím Antonína Dvořáka s rodinou a skladatelovým přátelům a spolupracovníkům. Výstava ve zkratce představí také vývoj fotografie v období Dvořákova života a dobový fenomén stereoskopického snímku, jehož unikátní technikou byl skladatel během svého pobytu v Americe dvakrát zachycen.
| Národní muzeum
Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Národní muzeum odstartuje s podporou hlavního města Prahy v pátek 25. dubna další ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Během čtyř soutěžních dní (25.–28. dubna) se může kdokoli pomocí mobilní aplikace iNaturalist zapojit do amatérského pozorování přírody, a pomoci tak odborníkům lépe zmapovat výskyt rostlin a živočichů na našem území. Národní muzeum zároveň o víkendu mimořádně zpřístupní veřejnosti Kroužkovací stanici v Praze Hostivaři, kde bude pro návštěvníky připravena ornitologická procházka, ukázka kroužkování ptáků a další zajímavý program.
| Národní muzeum
Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Po zimní přestávce otevřelo 2. dubna Národní muzeum znovu brány Národopisného muzea v Kinského zahradě. Kromě stálé expozice České lidové kultury přináší aktuální sezóna hned dvě nové výstavy. Projekt Slasti a neřesti provede návštěvníky pozitivními i stinnými stránkami prožitků, které jsou součástí lidové kultury 19. a 20. století. Výstava Příběhy za sklem přiblíží jeden z nejběžnějších, ale méně známých druhů umění 19. století – skleněné podmalby – a zprostředkuje restaurátorské postupy odborníků z Národního muzea.
| Národní muzeum
Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Ve čtvrtek 3. dubna 2025 se v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu otevírá další z cyklu výstav mapujících vznik a působení nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Návštěvníkům se tentokrát představí liberecké Naivní divadlo, které bylo založeno jako jedno z prvních profesionálních divadel v Československu a jehož inscenace znají diváci po celém světě.
| Národní muzeum
Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Národní muzeum společně s Národním muzeem Čingischán zahajuje 11. března 2025 první ze svých letošních výjimečných výstavních projektů. Jméno mu dala mimořádná osobnost světových dějin: Čingischán. Náplň výstavy je ale mnohem širší a nesoustřeďuje se pouze na život a dobu legendárního dobyvatele a zakladatele jedné z největších historických říší. Unikátní výstavu Čingischán bude mít veřejnost možnost navštívit v Historické budově po dobu téměř čtyř měsíců, tedy do 22. června. Výstava přitom nabídne jedinečné předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí prezentovány jen zcela výjimečně, a to ze sbírek Národního muzea Čingischán v mongolském Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Výstava, doplněná o neméně unikátními předměty z depozitářů Národního muzea, provede návštěvníky světem velikého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Návštěvníci se mohou těšit na poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců, připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa a také předměty poskytující vhled do tajemného duchovního světa a mystiky dávných Mongolů, jejich každodennosti a osobních příběhů. Výstava, zahrnující více než 260 exponátů či souborů předmětů, představí ve třech výstavních sálech vzácné zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňské sedla.
| Národní muzeum
Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

V rámci projektu Archa, který je součástí iniciativy Podpora ukrajinské kultury, za kterou stojí Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM, vyšle Národní muzeum na válkou zasaženou Ukrajinu novou digitalizační stanici Archa III. Cílem technologicky unikátního projektu, který je naplánován na dva roky, je ochrana a podpora ukrajinského kulturního dědictví. Program zahrnuje několik projektů a vzniká za podpory Nadace Karel Komárek Family Foundation.
| Národní muzeum
Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum otevírá v pátek 7. února 2025 v Historické budově výstavu s názvem Typograf G. Bodoni. Unikátní tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea představí život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách.
| Národní muzeum
Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna tohoto roku vystaven v úvodním sále Člověk a jeho předchůdci nové expozice Lidé v Historické budově Národního muzea. 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou moci návštěvníci obdivovat plných 60 dnů. V Evropě budou originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka vystaveny poprvé v historii. Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
| Národní muzeum
Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.
| Národní muzeum
V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum