
K 1. květnu 2025 končí v ČR tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Tato skutečnost souvisí se znovu začínající aktivitou krevsajícího hmyzu, který nákazu přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Státní veterinární správa (SVS) proto k 1. květnu stanovuje pásmo katarální horečky, které zahrnuje zhruba dvě třetiny ČR. V pásmu budou platit mimořádná veterinární opatření (MVO) upravující zejména podmínky přemísťování zvířat vnímavých k nákaze (skotu, ovcí a koz) v rámci ČR z hospodářství v této oblasti do hospodářství mimo pásmo. Cílem opatření je zamezit šíření KHO v rámci ČR.
Obnovené pásmo o výměře zhruba 51 000 km² zasáhne do 10 krajů (osmi celých krajů a částečně do Kraje Vysočina a Pardubického kraje). Pásmo zasáhne konkrétně: Karlovarský kraj (všechny okresy), Ústecký kraj (všechny okresy), hlavní město Praha, Středočeský kraj (všechny okresy), Liberecký kraj (všechny okresy), Plzeňský kraj (všechny okresy), Jihočeský kraj (všechny okresy), Kraj Vysočina (okres Pelhřimov, okres Havlíčkův Brod, okres Jihlava), Pardubický kraj (okres Pardubice, okres Chrudim), Královehradecký kraj (všechny okresy).
Pásmo svou rozlohou odpovídá pásmu z října 2024, kdy zahrnovalo oblast kolem tehdejších ohnisek KHO. „Předpokládá se, že právě v těchto oblastech se začne nákaza v období s aktivitou tiplíků opětovně šířit. Omezeno bude přemísťování zvířat ven z pásma, v rámci pásma nikoliv. V pásmu již na rozdíl od loňského roku nebudou vyhlašována ohniska KHO a nebudou přijímána veterinární opatření pro chovy s laboratorně potvrzeným výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. ČR i nadále zůstává členským státem bez statusu prostého ke KHO pro celé území. Na přemísťování zvířat do členských států nemá vymezené pásmo žádný vliv.
Z chovů v pásmu bude od května do části ČR mimo pásmo možné přesouvat pouze zvířata ošetřená v souladu s MVO repelenty či insekticidy proti tiplíkům, a navíc negativně vyšetřená na KHO nebo zvířata vakcinovaná a v imunitě. Podmínkou bude zároveň veterinární osvědčení vydané místně příslušnou KVS. Tyto podmínky neplatí pro přemísťování zvířat na jatka.
Od podzimu na vybraných hospodářstvích probíhá ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem Jihlava entomologický monitoring – odchyt hmyzu prostřednictvím speciálních lapačů. V dubnu již byl zaznamenán první záchyt tiplíků v jednotkách kusů.
Po ukončení období sezónně prostého KHO v ČR již nebude možné při vývozu zvířat z celé ČR využívat status „státu sezónně prostého KHO“. Některé státy, konkrétně Chorvatsko, Španělsko, Itálie, Bulharsko, Rakousko či Slovinsko umožňovaly dovoz zvířat z ČR coby státu bez vyšetření na KHO. Nyní bude nutné využít pro přemístění zvířat do jiného členského státu jinou možnost pro přemístění. Podmínky pro přemístění do ČS jsou popsány na následujícím odkazu.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy.
Jak SVS upozornila již začátkem února v tiskové zprávě, v zimním období se v oblastech ČR, kde byla loni KHO potvrzena, začaly objevovat v chovech skotu ve vyšší míře potraty, porody života neschopných mláďat, případně mláďat s malformacemi. „Jednalo se se velice pravděpodobně o důsledek nákazy KHO z podzimního období. Jako nejúčinnější ochranu proti pozdějšímu rozšíření nákazy do chovů proto SVS doporučila provedení dobrovolné preventivní vakcinace zvířat v chovu proti sérotypu 3 katarální horečky registrovanou vakcínou,“ uvedl Semerád.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Mapa – Pásmo KHO od 1. 5. 2025

Zdroj: www.svscr.cz