Ministerstvo spravedlnosti··5 min

Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva
Ilustrační obrázek

Kancelář vládního zmocněnce udržela i v roce 2024 silnou bilanci před Evropským soudem pro lidská práva („ESLP“). V posledních třech letech se jí podařilo úspěšně odvrátit nároky ve výši 514 milionů korun a přispět k posílení práv dětí díky významným legislativním změnám.

Náměstek ministra Karel Dvořák shrnul bilanci České republiky před ESLP v číslech. Uvedl, že v roce 2024 vydal ESLP proti České republice celkem 21 rozhodnutí. Ve 13 případech neshledal porušení Evropské úmluvy o lidských právech, v jednom případě došlo k uzavření smíru a v 7 případech bylo konstatováno porušení Úmluvy. „V horizontu posledních tří let je bilance ještě úspěšnější. Z 83 případů naše obhajoba uspěla ve ¾ z nich. Podařilo se též odvrátit finanční nároky ve výši 514 milionů korun. Práci kanceláře vládního zmocněnce si proto troufám označit za úspěšnou, a to nejen z pohledu ochrany lidských práv, k níž významně přispívá při výkonu rozhodnutí, ale i z pohledu ekonomických zájmů České republiky,“ doplnil Dvořák.

Vládní zmocněnec Petr Konůpka uvedl, že mezi případy, v nichž ESLP shledal porušení Evropské úmluvy o lidských právech, patřily například kauzy týkající se trestního stíhání sexuálního zneužívání ze strany kněžích (Y a Z proti ČR). „Oba případy se vztahují ke staré právní úpravě. Legislativní rámec se od té doby výrazně změnil, naposledy přijetím redefinice znásilnění, kterou připravilo Ministerstvo spravedlnosti, účinné od ledna 2025. Pokud bude nová právní úprava dobře aplikována, podobné případy by se již neměly v budoucnu opakovat,“ upřesnil Petr Konůpka. Zároveň dodal, že změnu právní úpravy si naopak vyžádá případ Spišák proti ČR, který se týkal přezkumu vazby u mladistvých.

Mezi významné případy, kdy Česká republika se svou obhajobou loni uspěla, patřil rozsudek Mirzoyan proti ČR, který se týkal odmítnutí povolení k pobytu na základě utajovaných informací policie. Důležitou byla též mezinárodně sledovaná klimatická kauza Duarte Agostinho a ostatní, kde ČR byla jednou z 33 žalovaných zemí. ESLP v této věci konstatoval, že nemůže být světovým klimatickým soudem, před nimž by kdokoli mohl žalovat kterýkoli evropský stát, v němž ale nežije, z důvodu namítané nedostatečné aktivity proti změnám klimatu. Evropská úmluva o lidských právech takovou pravomoc štrasburskému soudu nesvěřuje.

Petr Konůpka dále uvedl, že neméně důležitou částí agendy kanceláře je výkon rozsudků. Mezi konkrétní kroky, které přispěly v loňském roce ke zvýšení ochrany lidských práv, patřila novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže z dílny Ministerstva spravedlnosti, která od července 2024 zavedla povinné právní zastoupení dětí mladších 15 let v řízení o činu jinak trestném od úplného počátku řízení. Novela také umožnila méně formální řešení méně závažných případů.

K 31. prosinci 2024 byla dále novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí a zákona o zdravotních službách ukončena činnost dětských domovů pro děti do 3 let. Nejmenším dětem tak musí být nově zajištěna náhradní péče v rodinném prostředí, nikoli v ústavní péči, jak tomu často bylo doposud. Tento krok je klíčový, protože pouze rodinné prostředí dětem umožňuje vytvořit si stabilní citovou vazbu, která je zásadní pro jejich zdravý vývoj.

Petr Konůpka závěrem uvedl: „Jsem velmi rád, že uvedené změny právní úpravy posilují práva dětí, která stále nejsou vždy chráněna dostatečně. Vítám z tohoto důvodu rovněž zřízení instituce dětského ombudsmana, k němuž dojde v červenci tohoto roku. Uvedené novely vedly k úspěšnému uzavření výkonu dvou rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva („EVSP“), konkrétně ve věci ICJ proti České republice a ve věci ERRC a MDAC proti České republice. Jedná se o vůbec první dvě rozhodnutí EVSP, která se České republice podařilo uzavřít.“

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

27. února 2025

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

V Ostravě vznikne nový justiční areál

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ministr financí Zbyněk Stanjura a primátor Ostravy Jan Dohnal dnes společně představili projekt výstavby nového justičního areálu v Ostravě. Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.
Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Dva nominanti Ministerstva spravedlnosti získali prestižní ocenění Úřednický čin roku. V kategorii Naděje veřejné správy pro talentované jednotlivce do 35 let uspěla Apolena Kretschmerová z odboru dohledu a kárné agendy za zpracování složité stížnosti pro porušení zákona v závažné trestní kauze Anička, se kterou ministr spravedlnosti u Nejvyššího soudu uspěl. Kancelář vládního zmocněnce získala tuto cenu v kategorii Analytická práce za svůj unikátní webový portál mezisoudy.cz. Ten pomáhá soudům, úřadům i jednotlivcům se snadno zorientovat v mezinárodním právu lidských práv.
Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Ministerstvo spravedlnosti, odbor soudních znalců a tlumočníků, ve spolupráci s předsedou Okresního soudu ve Vsetíně JUDr. Pavlem Kotradym a legislativní specialistkou Mgr. Barborou Brozovou Rittichovou připravilo materiál s názvem Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti.
Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a další experti Ministerstva spravedlnosti ČR dnes jednali s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu. Mezi projednávanými agendami byla na prvním místě digitalizace, včetně elektronizace vnitrostátních soudních a právních systémů či přeshraniční justiční spolupráce. Vietnamskou stranu dále zajímalo řešení výkonu soudních rozhodnutí v České republice, neboť sami zvažují změnu stávajícího režimu a zavedení exekutorů do svého právního řádu. V neposlední řadě vyjádřila vietnamská delegace přání v dohledné době uzavřít memorandum o porozumění mezi oběma úřady, a navázat tak na strategické partnerství, které bylo nedávno sjednáno a uzavřeno mezi premiéry obou zemí. Viz:
Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

V úterý 8. dubna se v Kaňkově paláci, sídle České advokátní komory, uskutečnilo jednání ministra spravedlnosti Pavla Blažka, jeho náměstků Radomíra Daňhela, Viléma Anzenbachera a Karla Dvořáka s vedením Komory v čele s předsedou Robertem Němcem.
Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo nový datový sklad (Data Warehouse – DWH), který bude sloužit jako centrální zdroj reportů, statistik i otevřených dat pro celý resort justice. Tento klíčový krok znamená zásadní posun směrem k efektivnějšímu využívání dat v rámci celého resortu.
Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku konstatoval porušení práva na respektování soukromého života u osoby, které byla v nemocnici provedena krevní transfuze, byť tento postup odmítla ve svém dříve vysloveném přání. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.
Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Dne 1. dubna 2025 došlo k převzetí zdravotnických středisek vězeňské služby pod správu příspěvkové organizace Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti (ZZMS). Tento krok představuje významný posun v poskytování zdravotní péče v rámci resortu spravedlnosti a přináší efektivnější řízení, větší možnosti v náboru a udržení kvalifikovaných zaměstnanců.
Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

S účinností od 1. dubna 2025 nastupují do funkce dvě významné osobnosti české justice. Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou a Gabrielu Slovákovou do funkce ředitelky Probační a mediační služby.
Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Dne 27. 3. 2025 se sešli zástupci Ministerstva spravedlnosti a České národní banky s insolvenčními správci se zvláštním povolením, kteří řeší úpadek ekonomicky významných dlužníků, jako jsou velké podniky s více než 100 zaměstnanci, případně obratem vyšším než 100 mil. Kč a finanční instituce, včetně bank, aby s nimi projednali novou koncepci jejich vzdělávání.
| Ministerstvo spravedlnosti