Siemens AG··12 min

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Siemens AG

Siemens AG

Siemens AG (NYSE: SI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Tisková zpráva
  • 27. ročník soutěže, 20 oceněných
  • 598 přihlášek, nejvyšší podíl přihlášek od žen v historii soutěže: 37 %
  • Nejvíce přihlášek v oborech chemie – 21 %, fyzika – 12 % a biologie – 11 %
  • Nejúspěšnější ČVUT v Praze – 8 ocenění
  • Od začátku pořádání soutěže na odměnách vyplaceno 17,4 milionu Kč

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v těchto kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.

Členky a členové sedmi odborných porot hodnotili celkem 598 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo odměny v celkové hodnotě jeden milion korun. Ženy podaly rekordních 37 % přihlášek a mezi oceněnými představují 25 %. Od začátku pořádání soutěže bylo mezi 490 laureátů rozděleno 17,4 milionu Kč.

První místo v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (8 ocenění), následuje Vysoké učení technické v Brně (5 ocenění), Akademie věd ČR (3 ocenění), Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (2 ocenění) a Masarykova univerzita s Technickou univerzitou v Liberci (po 1 ocenění).

„Sedmadvacátý ročník soutěže prokázal špičkovou kvalitu českého technického a přírodovědného školství,“ uvedl Eduard Palíšek, generální ředitel českého Siemensu. „Řada vítězných prací se zaměřila na otázky spojené s maximálně efektivním využitím elektrické energie a jejím uchováváním. Věřím, že originální nápady a řešení našich laureátů mají potenciál najít své praktické uplatnění a přispět k zajištění dostatku energie pro lidstvo,“ dodal.

Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým pod vedením Ing. Eleny Tomšík, Ph.D., z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR za práci s názvem Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech. Práce se zaměřuje na vysoce aktuální téma skladování energie, navrhuje využívat ke skladování energie superkapacitory na bázi vodivých polymerů.

V kategorii Nejlepší disertační práce zvítězil Ing. Pavel Petráček, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích. Práce Pavla Petráčka umožňuje malým létajícím robotům vnímat svět kolem nich pomocí vlastních senzorů, porozumět mu v situacích, kdy je z jejich pohledu svět částečně skrytý a zkreslený, a schopnost jednat rychle a efektivně na základě omezených informací, které jsou tyto malé roboty schopny vnímat.

Cenu Wernera von Siemense za nejlepší diplomovou práci získal Ing. Jiří Navrátil z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za práci s názvem Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností. Práce se zabývá studiem tvorby supramolekulárních komplexů typu hostitel–host, kde v roli hostitelských molekul vystupují makrocyklické sloučeniny z rodiny cyklodextrinů a cucurbit[n]urilů a v roli hostující molekuly ligand na bázi axiálně disubstituovaného diamantanu.

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně. Je uznávanou osobností v oblasti superpočítačových technologií, jeho kariéra zahrnuje špičkový výzkum, excelentní pedagogiku i aktivní roli v akademickém vedení.

Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od bakalářského studia se zabývá výzkumem kmenových buněk, za nějž už získala řadu akademických cen. Jako žena vědkyně dvakrát krátkodobě přerušila svoji vědeckou kariéru kvůli narození dětí, avšak i během této doby aktivně pokračovala ve své vědecké práci a snažila se co nejvíce využít čas pro plánování experimentů, psaní grantů a publikací. Současně vedla a vede tým Ph.D. studentek, z nichž některé již své práce úspěšně obhájily.

Ocenění v oborových kategoriích Průmysl 4.0 a Chytrá infrastruktura a energetika byla v letošním ročníku udělována poprvé odděleně pro diplomové a disertační práce.

Za nejlepší diplomovou práci na téma Průmysl 4.0, která má název Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení, byla oceněna Ing. Marina Ionova z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Nejlepšídisertační prací na téma Průmysl 4.0 se stala práce Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0 od Ing. Romana Paráka, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Ocenění za nejlepší diplomovou práci na téma chytrá infrastruktura a energetika získal Ing. Petr Stejskal z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Simulátor hybridního zdroje elektrické energie. V kategorii Nejlepší disertační práce na témachytrá infrastruktura a energetika zvítězil Ing. Jan Koudelka, Ph.D.. z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně s prací Stabilita v moderních elektrických sítích.

O soutěži Cena Wernera von Siemense

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 27 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Svým rozsahem, výší finančních odměn i historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.

Záštitu nad udílením cen 27. ročníku poskytli předseda vlády Petr Fiala, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Partnery soutěže jsou Siemens Mobility, s.r.o., Siemens Foundational Technologies a Zátiší Group.

Přehled oceněných podle kategorií

KategorieOdměna*Jméno/Univerzita/Vedoucí práceNázev práce
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu300 000 Kč tým

Akademie věd ČRIng. Elena Tomšík, Ph.D.

Ústav makromolekulární chemieIryna Ivanko, Ph.D.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského

Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech
Nejlepší pedagogický pracovník50 000 Kč

doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D.Vysoké učení technické v Brně

Fakulta informačních technologií

Nejlepší diplomová práce, 1. místo55 000 Kč student55 000 Kč vedoucí práce

Ing. Jiří Navrátil

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Fakulta technologická

Vedoucí: doc. Ing. Michal Rouchal, Ph.D.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Fakulta technologická

Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností
Nejlepší diplomová práce, 2. místo40 000 Kč student40 000 Kč vedoucí práce

Ing. Ondřej Procházka

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnickáVedoucí: Ing. Tomáš Báča, Ph.D.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

Plánování trajektorie pro autonomní přistání vícerotorové helikoptéry na loď
Nejlepší diplomová práce, 3. místo25 000 Kč student25 000 Kč vedoucí práce

Ing. Michael Foltýn
Vysoké učení technické v Brně

Fakulta strojního inženýrstvíVedoucí: Ing. Michal Horák, Ph.D.

Vysoké učení technické v Brně

Středoevropský technologický institut

Plazmonika neušlechtilých kovů
Nejlepší disertační práce, 1. místo70 000 Kč student70 000 Kč školitel

Ing. Pavel Petráček, Ph.D.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnickáŠkolitel: doc. Ing. Martin Saska, Dr. rer. nat.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích
Nejlepší disertační práce, 2. místo40 000 Kč student40 000 Kč školitel

Ing. Jiří Junek, Ph.D.
Technická univerzita v Liberci

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studiíŠkolitel: doc. RNDr. Karel Žídek, Ph.D. Akademie věd ČR

Ústav fyziky plazmatu

Zobrazování doby života fluorescence metodou RATS v konfiguraci jednopixelové kamery
Nejlepší disertační práce, 3. místo30 000 Kč studentka30 000 Kč školitel práce

Ing. Veronika Stieglitz, Ph.D.

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnickáŠkolitel: prof. RNDr. René Hudec, CSc.

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Simulace a aplikace pokročilých nanovrstev a optických prvků pro rentgenové zobrazování kosmických objektů
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem Průmysl 4.020 000 Kč

Ing. Marina IonovaČeské vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem Průmysl 4.030 000 Kč

Ing. Roman Parák, Ph.D.Vysoké učení technické v Brně

Fakulta strojního inženýrství

Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika20 000 Kč

Ing. Petr StejskalČeské vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Simulátor hybridního zdroje elektrické energie
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika30 000 Kč

Ing. Jan Koudelka, Ph.D.Vysoké učení technické v Brně

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Stabilita v moderních elektrických sítích
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce30 000 Kč

Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D.Masarykova univerzita

Lékařská fakulta

Předsedové a předsedkyně porot

KategoriePředseda / předsedkyně
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumuprof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c., předsedkyně AV ČR
Nejlepší pedagogický pracovníkprof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., předsedkyně České konference rektorů
Nejlepší diplomová prácedoc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL.M., rektor VUT Brno
Nejlepší disertační prácedoc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT Praha
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práceIng. Eduard Palíšek, PhD., MBA, generální ředitel Siemens ČR
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Průmysl 4.0prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr.h.c., ředitel CIRC, ČVUT Praha
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Chytrá infrastrukturaprof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel ENET VŠB-TU Ostrava

Videomedailonky s oceněnými

YouTubeVideo ke stažení*
Nejlepší diplomové práce, 1. místohttps://www.youtube.com/watch?v=GLmgXtu2t_QStáhnout (.mov, 646 MB)
Nejlepší diplomové práce, 2. místohttps://www.youtube.com/watch?v=ClLpn5kKQNIStáhnout (.mov, 565 MB)
Nejlepší diplomové práce, 3. místohttps://www.youtube.com/watch?v=RXeWG2yEd0YStáhnout (.mov, 690 MB)
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetikahttps://www.youtube.com/watch?v=IhdEeXmRyCAStáhnout (.mov, 598 MB)
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem Průmysl 4.0https://www.youtube.com/watch?v=-SKCbYyURTkStáhnout (.mov, 630 MB)
Nejlepší disertační práce, 1. místohttps://www.youtube.com/watch?v=idnDA4Ap-J4Stáhnout (.mov, 660 MB)
Nejlepší disertační práce, 2. místohttps://www.youtube.com/watch?v=pM-TPPhvL24Stáhnout (.mov, 662 MB)
Nejlepší disertační práce, 3. místohttps://www.youtube.com/watch?v=zEeZbQIH8S8Stáhnout (.mov, 717 MB)
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem chytrá infrastruktura a energetikahttps://www.youtube.com/watch?v=IXxXVYFnCOQStáhnout (.mov, 523 MB)
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem Průmysl 4.0https://www.youtube.com/watch?v=QfBAgsSy1aQStáhnout (.mov, 634 MB)
Nejlepší pedagoghttps://www.youtube.com/watch?v=qJeKeCgrpqIStáhnout (.mov, 629 MB)
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumuhttps://www.youtube.com/watch?v=iYRFguz4g9UStáhnout (.mov, 665 MB)
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké prácehttps://www.youtube.com/watch?v=TEKLAHexVPsStáhnout (.mov, 639 MB)
Cena Wernera von Siemense 2024 očima vítězůhttps://www.youtube.com/watch?v=WD_srz7F4wgStáhnout (.mov, 308 MB)

*Pro stažení videa klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte „Uložit cíl/odkaz jako“.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens AG

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v těchto kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.
| Siemens AG
Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Koncern Siemens AG oznámil, že podepsal smlouvu o akvizici bostonské společnosti Dotmatics od firmy Insight Partners v hodnotě 5,1 miliardy dolarů. Dotmatics je předním poskytovatelem softwaru v oblasti výzkumu a vývoje přírodních věd. Tento kontrakt představuje pro Siemens strategický milník a rozšiřuje možnosti využití technologie komplexního digitálního dvojčete a softwaru na bázi umělé inteligence i na tomto rychle rostoucím komplementárním trhu. Americká firma provozuje špičkovou platformu s vysoce ziskovým portfoliem vědeckých aplikací a řízením multimodálních dat ve výzkumu a vývoji v oblasti přírodních věd. Její nabídka pomáhá zákazníkům urychlit zavádění inovací, podporuje spolupráci příští generace a poskytuje kontextualizovaná data pro multimodální vývoj léčiv s využitím umělé inteligence.
| Siemens AG
Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Společnost Siemens podala v roce 2024 k Evropskému patentovému úřadu (EPO) celkem 1 830 patentových přihlášek, a umístila se tak nejlépe ze všech evropských společností. Přední místa žebříčku žadatelů o patent obsadily společnosti Samsung, Huawei a LG. Mezi deseti nejlepšími žadateli má Německo hned několik zástupců – Siemens AG, BASF SE a Robert Bosch GmbH.
| Siemens AG
Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede software Teamcenter® X v oblasti řízení životního cyklu výrobku (PLM). Součástí stále komplexnějšího produktového portfolia OPmobility je nově elektronika a software zaměřené na výrobu inteligentních exteriérových a komplexních světelných systémů, a dále systémy pro ukládání energie, jako jsou baterie a řešení pro vodíkovou elektromobilitu.
| Siemens AG
Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Aral pulse podepsaly pětiletý kontrakt na zavedení řešení Electrification X z portfolia Siemens Xcelerator pro značku Aral v oblasti elektromobility. Díky tomuto řešení může Aral pulse zajistit centrální provoz, optimalizaci a zabezpečení dobíjecích stanic Aral pomocí rychlodobíjecí technologie pro elektrická vozidla.
| Siemens AG
Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Technologický koncern Siemens, čínský dodavatel integrovaných řešení pro vodíkovou energetiku Guofu Hydrogen a německý dodavatel vodíkových systémů a služeb RCT GH Hydrogen podepsaly memorandum o spolupráci na podporu dalšího rozvoje výroby vodíku. Toto partnerství představuje významný pokrok v globálním rozšiřování technologií zeleného vodíku. Zaměřuje se především na vývoj a výrobu elektrolyzérů a výrobu zeleného vodíku.
| Siemens AG
ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český železniční nákladní dopravce, zařadila do své flotily poslední, v pořadí již jedenáctou lokomotivu Siemens Vectron MS, čímž završila rozsáhlý program obnovy svého vozového parku, který začal v roce 2017. Cílem této modernizace bylo zvýšit efektivitu a udržitelnost železniční dopravy a posílit konkurenceschopnost společnosti na evropském trhu.
| Siemens AG
ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly dalších 30 vozidel Mireo pro příměstskou a regionální dopravu od společnosti Siemens Mobility. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní 70 jednotek z předchozího roku a flotila vozidel Mireo u rakouského dopravce tímto dosáhne počtu už 100 jednotek. S postupným nasazením nových vozidel se počítá od roku 2029.
| Siemens AG
Siemens Media Award 2025: Siemens oceňuje novináře a tvůrce obsahu

Siemens Media Award 2025: Siemens oceňuje novináře a tvůrce obsahu

Společnost Siemens vyhlašuje výzvu k podávání přihlášek do regionální soutěže Siemens Media Award 2025, která se koná v devíti zemích střední a východní Evropy (Rakousko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Srbsko, Slovensko, Česká republika, Bulharsko a Slovinsko). Soutěž je určena novinářům z tištěných a digitálních médií a také tvůrcům obsahu pro sociální sítě.
| Siemens AG
Pozvánka na online keynote pro média o průmyslové umělé inteligenci

Pozvánka na online keynote pro média o průmyslové umělé inteligenci

Keynote speaker: Rainer Brehm, ředitel pro oblast průmyslové automatizace Siemens Digital industries
| Siemens AG