Ministerstvo dopravy··7 min

C-ITS: Chytrá doprava budoucnosti už dnes na českých silnicích

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy pomáhá řídit a organizovat dopravu v České republice. Ministerstvo dopravy je takzvaný ústřední orgán státní správy ve věcech dopravy. Odpovídá za tvorbu státní politiky v této oblasti a v rozsahu své působnosti i za její uskutečňování. V čele ministerstva je ministr dopravy, který je zároveň členem vlády.

Tisková zpráva

Představte si silnice, které s vámi komunikují. Řeknou vám, kde se tvoří kolony, zavčas upozorní na nebezpečné situace, sdílí informace o rychlosti a hustotě provozu, a dokonce vám pomohou včas zareagovat na blížící se záchranářská vozidla. To vše umožňuje revoluční technologie C-ITS (Cooperative Intelligent Transport Systems), která propojuje vozidla mezi sebou, s dopravní infrastrukturou i centrálními systémy. C-ITS představují klíčový krok k autonomní mobilitě, ale už dnes přinášejí konkrétní výhody nejen pro řidiče, ale i pro správce silnic. V Evropě i v Česku se již zavádějí a jejich význam v dopravě bude v blízké budoucnosti dále růst.

C-ITS: Chytrá doprava budoucnosti už dnes na českých silnicích

O kooperativních systémech se v Česku začalo hovořit v roce 2015 v rámci evropské iniciativy C-Roads Platform, která se zaměřuje na sjednocení standardů a přenositelnost C-ITS služeb v celé EU. Národní koordinátor, Ministerstvo dopravy ČR, je aktivním členem této platformy a podílí se na rozvoji a zavádění těchto inovativních technologií v Česku. Česká republika se zapojila do projektů C-Roads Czech Republic, C-Roads Austria a C-Roads Extended, v jejichž rámci postupně realizuje a testuje dílčí projekty na českých silnicích i železnicích. Systém C-ITS, který rozvijí Ministerstvo dopravy ČR ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic a projektovými partnery, nyní vstupuje do další klíčové fáze, která přiblíží jeho plné nasazení do praxe.

„Chytré technologie v dopravě nejsou hudbou budoucnosti, ale realitou, která už dnes pomáhá zachraňovat životy. Systém C-ITS přináší českým řidičům včasná varování o nebezpečných situacích, což přispívá ke snížení nehodovosti. Chceme, aby se Česká republika stala lídrem v zavádění těchto inovací a nabízela řidičům bezpečnější a plynulejší cestování,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Široké pokrytí v České republice

V České republice se technologie C-ITS postupně zavádí na klíčových dopravních tepnách. ŘSD na dálnicích vybavuje jak infrastrukturu, tak celý svůj příslušný vozový park. „Doprava v Česku se vyvíjí a my chceme, aby byla co nejbezpečnější a nejefektivnější. Proto jsme začali s nasazováním C-ITS na klíčových dálnicích jako D0, D1, D2, D5, D8, D10 a D11. Je to další krok směrem k digitalizaci dopravy a lepší ochraně řidičů,“ dodává Radek Mátl, generální ředitel ŘSD s tím, že se systém postupně rozšiřuje i do měst, jako jsou Brno, Mladá Boleslav, Karlovy Vary, Hradec Králové a Plzeň.

Komunikaci mezi všemi systémy C-ITS v České republice zajišťují Centrální prvky, které ŘSD z pověření Ministerstva dopravy provozuje, a současně aktuálně buduje nové národní Centrální prvky na vlastní infrastruktuře.

Jak to funguje v praxi

Systém funguje na bázi výměny informací mezi vozidly a dopravní infrastrukturou pomocí technologie ITS G5 (dedikovaná frekvence 5.9 GHz) a moderní 5G komunikace. Tím je zajištěna extrémně rychlá odezva – zprávy jsou přenášeny až desetkrát za sekundu, což umožňuje přesnou detekci kritických situací. Důležité informace se následně zobrazují na infotainment displeji přímo ve vozidle, díky čemuž má řidič vždy přehled o situaci na silnici.

„C-ITS je technologie, která už dnes mění způsob, jakým se pohybujeme po silnicích. Řidič díky ní včas zjistí, že se blíží vozidlo IZS a může rychle uvolnit cestu, ale také dostane informaci o dopravních nehodách a překážkách na silnici či varování před náledím nebo prudce brzdícím vozidlem před nimi,“ vysvětluje fungování Martin Volný, ředitel společnosti Intens, dceřiné firmě O2 Czech Republic, která se na implementaci systému podílí. „Digitální dopravní značky zobrazované přímo na displeji auta navíc pomohou s orientací v měnících se podmínkách, třeba při dočasných omezeních. Jízda tak může být bezpečnější, plynulejší a předvídatelnější,“ dodává Volný.

Chytrá doprava zachraňuje životy

C-ITS přináší zásadní výhody i pro složky integrovaného záchranného systému, kde může rozhodovat každá vteřina. Díky chytrým technologiím se záchranáři dostanou na místo zásahu rychleji a bezpečněji, což může výrazně zvýšit šance na záchranu životů. Technologie umožňuje automatickou preferenci vozidel IZS na semaforech, varuje ostatní řidiče o blížících se zásahových vozidlech a pomáhá vytvořit záchranářskou uličku prostřednictvím upozornění na displeji palubní desky či mobilním zařízení. „Nejenže nám C-ITS umožní být na místě zásahu rychleji, ale zároveň přispěje také k celkové bezpečnosti provozu," říká genmjr. Petr Oslejšek, náměstek GŘ HZS ČR pro IZS a operační řízení.

Volkswagen na čele inovací

Prvním výrobcem automobilů, který v ČR integruje tuto technologii do svých vozidel a zároveň disponuje potřebným certifikátem pro provoz technologie, je Volkswagen. Modely ID.3, ID.4, ID.7, Golf 8, Passat, Tiguan, Tayron, Multivan a ID. Buzz jsou už nyní vybaveny systémem Car2X, který umožňuje výměnu dat mezi vozidly a infrastrukturou v reálném čase.

„Volkswagen se dlouhodobě zaměřuje na bezpečnost a inovace. Integrací Car2X do našich vozidel dáváme řidičům možnost být lépe informovaní o dění na silnicích a tím jim pomáháme jezdit bezpečněji a plynuleji,“ říká Jakub Šebesta, vedoucí divize Volkswagen společnosti Porsche Česká republika.

Car2X fungující na bázi WLANp umožňuje sdílení informací mezi vozy Volkswagen a rovněž z nově vybudované informačně-komunikační infrastruktury v České republice i po celé EU. Informace o aktuálním provozu a dopravních rizicích jsou díky speciálních síti bran a sdílením informací z vozů záchranných složek a vozů údržby dostupné přímo před řidičem na informačním displeji řidiče.

Co to znamená pro řidiče?

Majitelé vozidel Volkswagen s podporou Car2X si mohou službu aktivovat v infotainmentu svého vozu. Jakmile je aktivována, systém začne zobrazovat varovné zprávy na displeji – ať už vizuálně, nebo akusticky. U adaptivního tempomatu může systém dokonce automaticky upravit rychlost jízdy v případě nebezpečí.

Díky této inovaci se Česká republika stává součástí moderní dopravní sítě, která nejenže chrání životy, ale také zajišťuje plynulejší provoz a lepší využití dopravní infrastruktury.

Zdroj: md.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo dopravy

Velké finále vesmírné cesty Zero-G: Nadějní čeští kadeti si z beztížného letu odnášejí zážitek na ce

Velké finále vesmírné cesty Zero-G: Nadějní čeští kadeti si z beztížného letu odnášejí zážitek na ce

30. března, Praha – Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek pro mladé české kadety, a to na třetím terminálu Letiště Václava Havla Praha. Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.
| Ministerstvo dopravy
V zastoupení je možné nahlížet na bodové konto, vyzvedávat řidičské průkazy a registrační značky

V zastoupení je možné nahlížet na bodové konto, vyzvedávat řidičské průkazy a registrační značky

Portál dopravy nově umožňuje využívat digitální plné moci. V zastoupení lze nově nahlížet na bodové konto řidiče, sledovat údaje z registru řidičů, vyzvednout za někoho osvědčení o registraci vozidla, registrační značku nebo kompletně spravovat vozový park, a to včetně přepisů či zápisů vozidel. Rozšiřuje se také využití elektronického podání na žádost o kartu řidiče do digitálního tachografu a řidičský průkaz s vyznačenou profesní způsobilostí.
| Ministerstvo dopravy
Epidemie slintavky a kulhavky kamionům omezí vjezd ze Slovenska do Česka na čtyři hraniční přechody

Epidemie slintavky a kulhavky kamionům omezí vjezd ze Slovenska do Česka na čtyři hraniční přechody

V souvislosti s šířením nákazy slintavky a kulhavky a blížícím se ohniskům na rakousko-slovensko-maďarském pomezí bude od čtvrtka 27. března 2025 od půlnoci omezena nákladní doprava do České republiky u vozidel nad 3,5 tuny.
| Ministerstvo dopravy
Rekreační plavba bude v sezóně opět pohodlnější díky novým přístavištím a další infrastruktuře

Rekreační plavba bude v sezóně opět pohodlnější díky novým přístavištím a další infrastruktuře

Ministr dopravy Martin Kupka spolu s ředitelem Ředitelství vodních cest ČR Lubomírem Fojtů dnes představili novinky a plány Ministerstva dopravy a jeho investiční organizace Ředitelství vodních cest ČR na rozvoj infrastruktury vodních cest v roce 2025. Ještě před letní sezónou budou zprovozněna další 3 nová veřejná přístaviště pro rekreační plavbu na Labi a servisní centrum s tankovací stanicí v Roudnici nad Labem. Současně pokračují práce na prodlužování Baťova kanálu na Moravě a na další doplňkové infrastruktuře pro pohodlné užívání volného času na palubách lodí českých vodních cestách. Na podzim pak podmínky pro servis lodí v Praze pozvedne nová moderní servisní loď, která se aktuálně staví v loděnici v Nizozemsku.
| Ministerstvo dopravy
C-ITS: Chytrá doprava budoucnosti už dnes na českých silnicích

C-ITS: Chytrá doprava budoucnosti už dnes na českých silnicích

Představte si silnice, které s vámi komunikují. Řeknou vám, kde se tvoří kolony, zavčas upozorní na nebezpečné situace, sdílí informace o rychlosti a hustotě provozu, a dokonce vám pomohou včas zareagovat na blížící se záchranářská vozidla. To vše umožňuje revoluční technologie C-ITS (Cooperative Intelligent Transport Systems), která propojuje vozidla mezi sebou, s dopravní infrastrukturou i centrálními systémy. C-ITS představují klíčový krok k autonomní mobilitě, ale už dnes přinášejí konkrétní výhody nejen pro řidiče, ale i pro správce silnic. V Evropě i v Česku se již zavádějí a jejich význam v dopravě bude v blízké budoucnosti dále růst.
| Ministerstvo dopravy
Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět obchvat Přeštic na silnici I/27

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět obchvat Přeštic na silnici I/27

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 5,3 kilometru dlouhý obchvat Přeštic na silnici I/27 v Plzeňském kraji. Cena stavby, která vzešla z výběrového řízení, je 788,3 milionu Kč bez DPH, větší část nákladů je hrazená z evropských prostředků. Cílem je odvést tranzitní dopravu mimo území města. Řidiči by měli po obchvatu jezdit od konce roku 2026.
| Ministerstvo dopravy
Mise Zero-G: Jana Plodková ve velitelské posádce!

Mise Zero-G: Jana Plodková ve velitelské posádce!

Velitelská posádka projektu Zero-G je kompletní. Dvacítku nejúspěšnějších mladých vesmírných nadšenců, kteří v uplynulém půlroce prošli intenzivním testováním demonstrujícím skutečný proces výběru astronautů, doprovodí na palubě parabolického letu pětičlenná velitelská posádka. Kadetům bude velet český astronaut ve výcviku Aleš Svoboda a doprovodí je i velitelé jednotlivých částí letounu, a to Yemi A.D., Jan Spratek, Simon Klinga a Jana Plodková, známá z kultovního seriálu Kosmo. Projekt Zero-G tak nejen že přibližuje budoucím generacím realitu kosmického výzkumu, ale zároveň inspiruje k většímu zapojení dívek a žen do světa vědy a technologií.
| Ministerstvo dopravy
Inspektoři silniční dopravy budou od července kontrolovat kamiony, rozhodla sněmovna

Inspektoři silniční dopravy budou od července kontrolovat kamiony, rozhodla sněmovna

Na nákladní dopravu budou dohlížet dál mobilní expertní jednotky, ovšem v novém jako Inspekce silniční dopravy (INSID). Umožnila to novela několika silničních, jejíž návrh schválili poslanci. Ta zároveň zavádí novou formu flexibilní veřejné dopravy, tzv. poptávkovou dopravu. Návrh změn rovněž počítá s pravidly pro autonomní vozidla nebo doručováním řidičských průkazů do výdejních míst či boxů.
| Ministerstvo dopravy
Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět obchvat Náchoda na I/33

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět obchvat Náchoda na I/33

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 6,5 kilometru dlouhý obchvat Náchoda na silnici I/33 v Královéhradeckém kraji. Cena stavby, jejíž součástí budou i dva tunely, je 3,18 miliardy Kč bez DPH. Cílem stavby je vyvést z města tranzitní dopravu. Související paralelní stavbou bude přeložka silnice I/14 Vysokov–Vrchoviny. Řidiči by po obchvatu měli začít jezdit v prvním čtvrtletí roku 2028.
| Ministerstvo dopravy
Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět úsek dálnice D6 Knínice – Bošov

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět úsek dálnice D6 Knínice – Bošov

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět další část dálnice D6, a to 7,9 kilometru dlouhý úsek Knínice – Bošov v Karlovarském kraji. Cena stavby, jejíž součástí bude i odpočívka, je 2,34 miliardy Kč bez DPH. Jde o další fázi přestavby silnice I/6 na dálnici. Řidiči by po této části D6 měli začít jezdit koncem roku 2027. ŘSD chce letos také začít stavět úsek D6 Žalmanov – Knínice.
| Ministerstvo dopravy