Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Budoucí dohoda o volném obchodu s Mercosur jako obrovská příležitost pro české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Vytvoření největšího bloku volného obchodu pro Evropskou unii (EU), vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou a úspory pro české exportéry v miliardách korun ročně. To přinese dohoda o volném obchodu mezi EU a jihoamerickým integračním blokem Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay). Na její budoucí podobě se dnes shodli političtí zástupci. Dohoda začne platit po její ratifikaci, tedy formálním schválení.

Po více než 20 letech vyjednávání je EU o krok blíže tomu, aby se jejím firmám otevřel trh s téměř 300 miliony obyvateli, který v součtu představuje pátou největší ekonomiku světa. Otevření exportního trhu této části Latinské Ameriky, která dosud zůstává vůči subjektům ze třetích zemí velmi protekcionistická (zvláště Brazílie a Argentina), znamená obrovskou příležitost pro české firmy. „Zejména se jedná o vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou, jako je automobilový průmysl, strojírenství, vybavení pro těžbu surovin, energetický nebo chemický průmysl či IT služby. Ve všech těchto sektorech má Česko co nabídnout,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Dohoda EU-Mercosur významně sníží značné celní zatížení pro evropské exportéry, s odhadovanými úsporami pro české firmy téměř 2,19 mld. Kč ročně, jak uvádí dopadová studie Technické univerzity v Liberci zpracovaná na základě veřejné zakázky MPO z roku 2023. Zatímco dnes čelí čeští exportéři sazbám např. až 35 % v automobilovém sektoru, po ratifikaci bude nově odstraněno 91 % cel na zboží vyvážené z EU. Převážná část cel bude odstraňována postupně, v několika přechodných obdobích od 4 do 15 let. V současné situaci, kdy automobilový průmysl – coby páteř české ekonomiky – čelí značným výzvám, by pro něj posílení exportu do Latinské Ameriky znamenalo významnou vzpruhu.

K zásadnímu posunu dojde také v odbourávání netarifních překážek, které jsou obecně významně vyšší než překážky celní. Čeští vývozci zboží do zemí Mercosuru čelí více jak dvojnásobně vyššímu netarifnímu zatížení, které dosahuje 49,57 % z hodnoty exportovaného zboží. Lze předpokládat, že dohoda při plné implementaci přinese kromě úspor na clech také úsporu pro české exportéry na netarifních opatřeních až 4,36 mld. Kč ročně. Dojde ke zjednodušení procesu certifikace výrobků a prohlubování regulatorní spolupráce na obou trzích s cílem omezit dvojí testování a kontrolu, a to zejména ve strojírenském a elektrotechnickém, automobilovém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu či přístup k veřejným zakázkám. U služeb se předpokládá v důsledku snížení netarifní zátěže roční úspora až 3,35 mld. Kč.

Pro český průmysl je nezbytné snížení dovozních i vývozních závislostí, které jej činí zranitelnými vůči globálním výkyvům. „Trhy Mercosur tak představují velmi zajímavou příležitost pro diverzifikaci zahraničního obchodu z pohledu vývozu i dovozu některých klíčových surovin a výrobků. Dohoda má strategický rozměr, EU se totiž stane prvním významným zahraničním partnerem, se kterým blok Mercosur takovou dohodu uzavřel. Pokud EU dohodu odmítne, naše místo zaplní další partneři včetně Číny,“ dodává ministr Vlček.

„Svaz průmyslu a dopravy plně podporuje podpis této zásadní obchodní dohody mezi EU a oblastí Mercosur. Mezi hlavní přínosy dohody patří nejen snížení tarifů a zajištění přístupu na nové trhy, ale také posílení evropské konkurenceschopnosti a diverzifikace dodavatelských řetězců. Dohoda přispěje k udržitelnému rozvoji díky mechanismům na ochranu klimatu, zachování lesů a zlepšení sociálních a pracovních podmínek, což je nezbytná součást všech moderních obchodních dohod, které EU po světě uzavírá,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

„Situace evropsko-čínských vztahů, které se zhoršují, zvyšuje potřebu zajistit nové, stabilní trhy. Tato dohoda pomůže garantovat plynulé a stabilní dodávky životně důležitých surovin a zároveň může sloužit jako pojistka proti narušení dodávek z dalších zdrojů,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček s tím, že země Mercosuru bohaté na suroviny jako lithium, grafit, nikl či mangan, mohou částečně nahradit dodávky z Číny.

Dohoda zároveň chrání zemědělskou produkci v EU prostřednictvím zavedení kvót a mechanismů, které při zvýšeném dovozu mohou zemědělský obchod regulovat. Dovoz zemědělských produktů ze zemí Mercosuru také musí splňovat veškeré sanitární a fytosanitární standardy, které jsou platné v EU. Dohoda navíc obsahuje pokročilé závazky v oblasti udržitelnosti a životního prostředí a země Mercosuru tak budou respektovat standardy platné v EU, které by jinak neplnily.

„Obchod se zbožím a službami mezi EU a Mercosurem v roce 2022 dosáhl více než 159 miliard eur a oboustranné investice přesáhly 380 miliard eur. Tento rozsah hospodářského partnerství potvrzuje strategický význam spolupráce mezi našimi regiony. Uzavření dohody, po němž dlouhodobě voláme, vyšle jasný signál Číně a dalším mocnostem aktivním v regionu, že EU zůstává klíčovým hráčem na poli globálního obchodu. Evropská unie tak může naplnit své závazky v oblasti ambiciózní obchodní politiky a nadále a ještě efektivněji prohlubovat vztahy s tímto strategickým regionem,“ dodává prezident Jan Rafaj.

Celkově ČR dovezla na trh zemí Mercosur v roce 2023 zboží v hodnotě 12 mld. Kč. V současné době jsou však významné i dílčí subdodávky a nepřímé vývozy přes další členské státy EU (např. Německo či Španělsko) do regionu. Odstranění překážek obchodu, které dohoda přinese, povede ke snížení nákladů pro české vývozce, což přispěje k dlouhodobému cíli napřímit co nejvíce obchod mezi Českou republikou a třetími zeměmi.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Letecký průmysl a debata se studenty o budoucnosti Česka. Ministr Vlček navštívil Jihlavu

Letecký průmysl a debata se studenty o budoucnosti Česka. Ministr Vlček navštívil Jihlavu

V rámci svých pravidelných výjezdů do regionů navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček Jihlavu, kde zavítal za výrobci českých ultralehkých letadel SKYLEADER nebo debatoval se studenty gymnázia Ad Fontes.
MPO podpoří inovace českých firem. V OP TAK je připraveno 1,5 miliardy korun

MPO podpoří inovace českých firem. V OP TAK je připraveno 1,5 miliardy korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již III. výzvu aktivity Inovace z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva je určena malým a středním podnikům, ale také malým společnostem se střední tržní kapitalizací, k získání podpory na produktovou a procesní inovaci. Žádosti o podporu bude možné podávat od 18. února 2025 do 30. května 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
Posílení globálního postavení Evropské unie a transatlantické vztahy. Ve Varšavě jednali ministři pro konkurenceschopnost a pro zahraniční obchod

Posílení globálního postavení Evropské unie a transatlantické vztahy. Ve Varšavě jednali ministři pro konkurenceschopnost a pro zahraniční obchod

Soulad mezi obchodní a průmyslovou politikou, vztahy Evropské unie (EU) a Spojených států amerických (USA) a možnosti zapojení kandidátských zemí do vnitřního trhu EU. To byla hlavní témata neformálního jednání evropských ministrů odpovědných za vnitřní trh a průmysl a ministrů pro zahraniční obchod. Setkání se uskutečnilo 3. a 4. února 2025 ve Varšavě. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.
Rok digitalizace: české firmy projevily v roce 2024 největší zájem o evropské dotace na digitalizaci

Rok digitalizace: české firmy projevily v roce 2024 největší zájem o evropské dotace na digitalizaci

Více než tisíc žádostí o dotace zaměřující se na digitální transformaci a rozvoj digitalizace v podnicích v souhrnné výši přesahující 4,5 miliardy korun podali v loňském roce čeští podnikatelé do dotačních výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zprostředkovaných Agenturou pro podnikání a inovace (API).
Klíčová novela pro urychlení výstavby plynových elektráren prošla prvním čtením

Klíčová novela pro urychlení výstavby plynových elektráren prošla prvním čtením

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona LEX Plyn, kterou poslanci projednali v prvním čtení. Podstatou novely energetického zákona je v první řadě urychlit výstavbu nových zdrojů, především plynových elektráren, a zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a provoz přenosové soustavy v podmínkách odchodu od uhlí.
MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy

MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v rámci semináře Cirkulární audit představilo dvě nově certifikované metodiky – Cirkulární audit I. a II., které pomohou českým firmám přejít na oběhové hospodářství. Tyto nástroje, vyvinuté ve spolupráci s CIRA Advisory a podpořené Technologickou agenturou ČR, umožní firmám analyzovat jejich procesy a zavádět principy cirkulární ekonomiky do praxe. Jde o první certifikovaný nástroj svého druhu v Česku.
MPO na kongresu Samoška: Podpora venkovských prodejen, digitalizace a robotizace

MPO na kongresu Samoška: Podpora venkovských prodejen, digitalizace a robotizace

30. kongres Samoška v Olomouci se zaměřil na výzvy a příležitosti, které stojí před tradičními obchodníky v rychle měnícím se světě. Na kongresu se setkali členové maloobchodních aliancí, družstev, velkoobchodů, dodavatelů i zástupců státních organizací. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) představilo klíčové programy na podporu digitalizace, inovací a zajištění dostupnosti základních služeb, zejména ve venkovských oblastech. Kongres probíhal pod záštitou MPO a Rady kvality České republiky.
Vláda schválila navýšení úhrad čistých nákladů spojených s poskytováním základních poštovních služeb na dvě miliardy korun

Vláda schválila navýšení úhrad čistých nákladů spojených s poskytováním základních poštovních služeb na dvě miliardy korun

Vláda schválila návrh novely zákona o poštovních službách, který předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ten počítá se zvýšením roční úhrady čistých nákladů držiteli poštovní licence, kterou v loňském roce ve výběrovém řízení pro období 2025 - 29 získala Česká pošta, s. p. Navrhuje se zvýšit maximální částku úhrady vyplácenou ze státního rozpočtu ze stávajících 1,5 miliardy na 2 miliardy korun, přičemž skutečnou výši ověřuje Český telekomunikační úřad a před jejím vyplacením musí být notifikována u Evropské komise.
Dopady nové obchodní politiky USA. Kulatého stolu na MPO se účastnili zástupci státní správy, české firmy i američtí investoři

Dopady nové obchodní politiky USA. Kulatého stolu na MPO se účastnili zástupci státní správy, české firmy i američtí investoři

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uspořádalo kulatý stůl, který se věnoval potenciálním dopadům nové obchodní politiky USA po nástupu Donalda Trumpa a jeho administrativy do Bílého domu. O situaci diskutovali zástupci státní správy, sektorových asociací, českých firem i amerických investorů v ČR. MPO vývoj v USA sleduje a diskutuje jak na národní, tak evropské úrovni. Česká republika je připravena na možné změny reagovat.
Modernizace a digitalizace obchodu: velké téma pro spolupráci státu a obchodníků

Modernizace a digitalizace obchodu: velké téma pro spolupráci státu a obchodníků

Česká republika patří mezi evropské lídry nejen v oblasti e-commerce, ale i v modernizaci a digitalizaci kamenných obchodů. Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace českého tradičního obchodu dnes podepsaly memorandum, které podpoří ještě rychlejší modernizaci českého obchodu.