Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Budoucí dohoda o volném obchodu s Mercosur jako obrovská příležitost pro české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Vytvoření největšího bloku volného obchodu pro Evropskou unii (EU), vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou a úspory pro české exportéry v miliardách korun ročně. To přinese dohoda o volném obchodu mezi EU a jihoamerickým integračním blokem Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay). Na její budoucí podobě se dnes shodli političtí zástupci. Dohoda začne platit po její ratifikaci, tedy formálním schválení.

Po více než 20 letech vyjednávání je EU o krok blíže tomu, aby se jejím firmám otevřel trh s téměř 300 miliony obyvateli, který v součtu představuje pátou největší ekonomiku světa. Otevření exportního trhu této části Latinské Ameriky, která dosud zůstává vůči subjektům ze třetích zemí velmi protekcionistická (zvláště Brazílie a Argentina), znamená obrovskou příležitost pro české firmy. „Zejména se jedná o vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou, jako je automobilový průmysl, strojírenství, vybavení pro těžbu surovin, energetický nebo chemický průmysl či IT služby. Ve všech těchto sektorech má Česko co nabídnout,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Dohoda EU-Mercosur významně sníží značné celní zatížení pro evropské exportéry, s odhadovanými úsporami pro české firmy téměř 2,19 mld. Kč ročně, jak uvádí dopadová studie Technické univerzity v Liberci zpracovaná na základě veřejné zakázky MPO z roku 2023. Zatímco dnes čelí čeští exportéři sazbám např. až 35 % v automobilovém sektoru, po ratifikaci bude nově odstraněno 91 % cel na zboží vyvážené z EU. Převážná část cel bude odstraňována postupně, v několika přechodných obdobích od 4 do 15 let. V současné situaci, kdy automobilový průmysl – coby páteř české ekonomiky – čelí značným výzvám, by pro něj posílení exportu do Latinské Ameriky znamenalo významnou vzpruhu.

K zásadnímu posunu dojde také v odbourávání netarifních překážek, které jsou obecně významně vyšší než překážky celní. Čeští vývozci zboží do zemí Mercosuru čelí více jak dvojnásobně vyššímu netarifnímu zatížení, které dosahuje 49,57 % z hodnoty exportovaného zboží. Lze předpokládat, že dohoda při plné implementaci přinese kromě úspor na clech také úsporu pro české exportéry na netarifních opatřeních až 4,36 mld. Kč ročně. Dojde ke zjednodušení procesu certifikace výrobků a prohlubování regulatorní spolupráce na obou trzích s cílem omezit dvojí testování a kontrolu, a to zejména ve strojírenském a elektrotechnickém, automobilovém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu či přístup k veřejným zakázkám. U služeb se předpokládá v důsledku snížení netarifní zátěže roční úspora až 3,35 mld. Kč.

Pro český průmysl je nezbytné snížení dovozních i vývozních závislostí, které jej činí zranitelnými vůči globálním výkyvům. „Trhy Mercosur tak představují velmi zajímavou příležitost pro diverzifikaci zahraničního obchodu z pohledu vývozu i dovozu některých klíčových surovin a výrobků. Dohoda má strategický rozměr, EU se totiž stane prvním významným zahraničním partnerem, se kterým blok Mercosur takovou dohodu uzavřel. Pokud EU dohodu odmítne, naše místo zaplní další partneři včetně Číny,“ dodává ministr Vlček.

„Svaz průmyslu a dopravy plně podporuje podpis této zásadní obchodní dohody mezi EU a oblastí Mercosur. Mezi hlavní přínosy dohody patří nejen snížení tarifů a zajištění přístupu na nové trhy, ale také posílení evropské konkurenceschopnosti a diverzifikace dodavatelských řetězců. Dohoda přispěje k udržitelnému rozvoji díky mechanismům na ochranu klimatu, zachování lesů a zlepšení sociálních a pracovních podmínek, což je nezbytná součást všech moderních obchodních dohod, které EU po světě uzavírá,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

„Situace evropsko-čínských vztahů, které se zhoršují, zvyšuje potřebu zajistit nové, stabilní trhy. Tato dohoda pomůže garantovat plynulé a stabilní dodávky životně důležitých surovin a zároveň může sloužit jako pojistka proti narušení dodávek z dalších zdrojů,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček s tím, že země Mercosuru bohaté na suroviny jako lithium, grafit, nikl či mangan, mohou částečně nahradit dodávky z Číny.

Dohoda zároveň chrání zemědělskou produkci v EU prostřednictvím zavedení kvót a mechanismů, které při zvýšeném dovozu mohou zemědělský obchod regulovat. Dovoz zemědělských produktů ze zemí Mercosuru také musí splňovat veškeré sanitární a fytosanitární standardy, které jsou platné v EU. Dohoda navíc obsahuje pokročilé závazky v oblasti udržitelnosti a životního prostředí a země Mercosuru tak budou respektovat standardy platné v EU, které by jinak neplnily.

„Obchod se zbožím a službami mezi EU a Mercosurem v roce 2022 dosáhl více než 159 miliard eur a oboustranné investice přesáhly 380 miliard eur. Tento rozsah hospodářského partnerství potvrzuje strategický význam spolupráce mezi našimi regiony. Uzavření dohody, po němž dlouhodobě voláme, vyšle jasný signál Číně a dalším mocnostem aktivním v regionu, že EU zůstává klíčovým hráčem na poli globálního obchodu. Evropská unie tak může naplnit své závazky v oblasti ambiciózní obchodní politiky a nadále a ještě efektivněji prohlubovat vztahy s tímto strategickým regionem,“ dodává prezident Jan Rafaj.

Celkově ČR dovezla na trh zemí Mercosur v roce 2023 zboží v hodnotě 12 mld. Kč. V současné době jsou však významné i dílčí subdodávky a nepřímé vývozy přes další členské státy EU (např. Německo či Španělsko) do regionu. Odstranění překážek obchodu, které dohoda přinese, povede ke snížení nákladů pro české vývozce, což přispěje k dlouhodobému cíli napřímit co nejvíce obchod mezi Českou republikou a třetími zeměmi.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

MPO zve na seminář ke stavebním výrobkům a jejich uvádění na trh

MPO zve na seminář ke stavebním výrobkům a jejich uvádění na trh

Odborný seminář, který bude zaměřen na problematiku stavebních výrobků, jejich uvádění a dodávání na evropský trh v souvislosti s aktuálními legislativními změnami, pořádá Svaz zkušeben pro výstavbu, z.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Česko a Korea posilují spolupráci v oblasti jaderné energetiky, baterií, automobilového průmyslu a robotiky

Česko a Korea posilují spolupráci v oblasti jaderné energetiky, baterií, automobilového průmyslu a robotiky

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a další zástupci vlády podepsali ve středu v Praze s Jižní Koreou sérii strategických dokumentů zaměřených na posílení spolupráce v oblastech moderního průmyslu, výzkumu a energetiky. Zásadní byl podpis řady dohod a ujednání včetně smluv o smlouvách budoucích, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vedle toho byly uzavřeny další dokumenty o spolupráci v oblasti bateriového průmyslu a robotiky.
Registr živnostenského podnikání slaví 20 let. Klíčový nástroj digitalizace státní správy pomáhá živnostníkům i úřadům

Registr živnostenského podnikání slaví 20 let. Klíčový nástroj digitalizace státní správy pomáhá živnostníkům i úřadům

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí v Kaiserštejnském paláci slavnostně oslavilo 20 let fungování Informačního systému Registru živnostenského podnikání (IS RŽP). Od svého vzniku v roce 2005 prošel IS RŽP výraznou modernizací a stal se jedním z pilířů digitalizace veřejné správy v oblasti podnikání. Zástupci MPO na akci také ocenili osm osobností za jejich přínos IS RŽP.
Náměstek Frélich podpořil české průmyslníky na strojírenském veletrhu v Číně a jednal o hospodářské spolupráci v Kazachstánu

Náměstek Frélich podpořil české průmyslníky na strojírenském veletrhu v Číně a jednal o hospodářské spolupráci v Kazachstánu

V Pekingu se konal 19. ročník strojírenského veletrhu China International Machine Tool Show. České strojírenské firmy na něm doposud ještě nikdy nechyběly. Čína je v sektoru strojírenství pro české výrobce obráběcích a tvářecích strojů 3. nejdůležitějším exportním trhem. Jejich exportní záměry na čínském trhu podpořil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Frélich účastí na zahájení veletrhu a v rámci setkání s obchodními partnery. O podpoře českých nejen strojírenských zájmů v teritoriu jednal také s náměstkem ministra obchodu ČLR Ling Ji.
Stát kupuje 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II

Stát kupuje 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.
9 z 10 starostů chce oživit brownfieldy. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program na jejich podporu

9 z 10 starostů chce oživit brownfieldy. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program na jejich podporu

Zájem o revitalizaci brownfieldů ze strany obcí a měst neklesá, právě naopak. Z aktuálního průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vyplývá, že toto téma aktivně řeší 89 % dotázaných starostů. Na projektovou přípravu i samotnou realizaci stavby jim ale mnohdy chybí finance. MPO proto chystá nový dotační titul, který bude požadavky starostů reflektovat.
Ministr Vlček: Moderní dřevostavby mají v Česku zelenou

Ministr Vlček: Moderní dřevostavby mají v Česku zelenou

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se zúčastnil semináře Velké dřevostavby, který se konal ve Žďáru nad Sázavou pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Hlavním tématem akce bylo širší využití dřeva ve stavebnictví, zejména v kontextu připravovaných změn stavebních norem a podpory udržitelného rozvoje. Součástí programu byla také exkurze čtyřpodlažních bytových domů ze dřeva.
Úspěšná mise českých med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů

Úspěšná mise českých med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů

Ve dnech 16.-18. dubna 2025 proběhla podnikatelská mise českých AI med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů. Mise se uskutečnila ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Abú Dhabí a zahraniční kanceláří CzechTrade v Dubaji pod vedením náměstka ministra průmyslu a obchodu pana Jana Kavalírka.
Rychlejší povolování plynových elektráren pro bezpečné dodávky elektřiny. Klíčová novela LEX Plyn prošla třetím čtením

Rychlejší povolování plynových elektráren pro bezpečné dodávky elektřiny. Klíčová novela LEX Plyn prošla třetím čtením

Poslanci schválili ve třetím čtení novelu energetického zákona LEX Plyn, která výrazně usnadní a zrychlí výstavbu plynových elektráren. Návrh nyní míří k projednání do Senátu. Novela reaguje na potřebu zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a stabilní provoz elektrizační soustavy v době postupného útlumu uhelných zdrojů. LEX Plyn je výsledkem široké shody napříč politickým spektrem i odbornou veřejností.
Nezmeškejte URBIS v Brně 10. – 12. 6. 2025: klíčové setkání měst a obcí s inovátory se blíží

Nezmeškejte URBIS v Brně 10. – 12. 6. 2025: klíčové setkání měst a obcí s inovátory se blíží

Česko ukázalo, že může být světové – a udávat směr v městských inovacích. Během loňského roku se Češi dostali mezi významné hráče na mezinárodní Smart City scéně. Přispěly k tomu zejména dvě velké události: restart a proměna brněnského veletrhu URBIS a historicky první česká oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. Té se zúčastnilo rekordních třicet inovativních firem a univerzitních pracovišť, za podpory deseti institucí a měst Prahy, Brna a Plzně.