Praha··7 min

Aplikace Záchranka nabídne Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích

Praha

Praha

Praha je hlavní město a současně největší město Česka, zároveň je 13. nejlidnatějším městem Evropské unie. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale není jeho součástí, jelikož je podle zákona č. 347/1997 Sb. samostatným samosprávným celkem. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran, hnutí a iniciativ a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v České republice.

Tisková zpráva
Záchranka - mobilní aplikace

Hlavní město spouští jako první kraj v České republice nový psychosociální modul v aplikaci Záchranka. Tento modul umožní Pražanům a návštěvníkům metropole vyhledat pomoc i v případě akutních duševních obtíží. Nová funkcionalita je výsledkem spolupráce týmu Aplikace Záchranka, hlavního města a jeho příspěvkové organizace Zahrada pro duši. Od dnešního dne je k dispozici všem uživatelům, kteří mají staženou aplikaci Záchranka ve svém telefonu a pohybují se na území metropole.

„Mým cílem je do dvou let vybudovat v Praze komplexní síť péče o duševní zdraví a nové „tlačítko“ pro psychosociální pomoc v aplikaci Záchranka je jedním z důležitých pilířů rychlé pomoci lidem, kteří se právě potýkají s duševními obtížemi. Aplikaci Záchranka podporujeme dlouhodobě, protože se naprosto osvědčila v krizových situacích ohrožujících život a zdraví Pražanů. Nová funkcionalita umožní rychlý a intuitivní přístup, protože stačí kliknout a během několika vteřin se zobrazí kontakty na krizové linky, chat nebo specializované organizace a zařízení, které jsou ve vašem v okolí. Věřím, že tak mnoho lidí najde rychlou a účinnou pomoc se svými duševními problémy a zároveň to pomůže i našim záchranářům. Díky tomu, že aplikace nasměruje lidi s akutními psychickými obtížemi na specializovanou pomoc, naši záchranáři využijí efektivněji své kapacity tam, kde jde opravdu o vteřiny,“ uvádí náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Počet výjezdů pražských záchranářů k lidem v krizových psychických stavech každoročně roste. V loňském roce vyjeli k bezmála šesti tisícům takových případů, což je o tisíc více než v roce 2023. Nejčastějšími důvody výjezdů jsou depresivní stavy, sebevražedné myšlenky, panické ataky a zhoršení duševního zdraví, často spojené s užíváním alkoholu nebo drog. „V každodenní praxi záchranné služby jednoznačně vidíme, že situace, kdy jde o zdraví a často i život, jsou zapříčiněny nejen fyzickými úrazy či nehodami, ale mnohdy také akutním zhoršením psychického stavu nebo dlouhodobým vlivem duševních onemocnění. Proto vítáme, že se velmi přínosný projekt Zahrada pro duši stává součástí mobilní aplikace Záchranka. Mimořádně důležitá péče o duševní zdraví tak bude pro veřejnost zase o něco dostupnější,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Psychosociální modul bude v aplikaci Záchranka viditelný všem uživatelům na území hlavního města, a to v sekci Lokátor. Poté, co jej uživatelé otevřou, zobrazí se seznam nejbližších center pomoci a zároveň ikona „Potřebuji pomoc“. Aplikace se zeptá, zda je uživatel nebo někdo jiný v ohrožení života. Pokud je vybráno „Ano“ nebo „Nejsem si jistý/á“, aplikace okamžitě nabídne možnost spojení s operátorem tísňové linky 155. Pokud život bezprostředně ohrožen není, uživatel/ka klikne na „Ne, ale hledám pomoc“, následně zadá další údaje a aplikace mu/jí v tomto případě nabídne kontakty na vhodné krizové i další specializované telefonické linky a chaty.

Jako druhou variantu může zvolit osobní konzultaci v některém ze spolupracujících zařízení. Po upřesnění problému, pro který uživatel hledá řešení (např. úzkosti a deprese, extrémní strach, ztráta blízkého, závislost a další), se nabídnou všechny organizace v blízkém okolí, které by mu mohly pomoci - řeší vybraný problém pro zadanou věkovou skupinu, mají volnou kapacitu a jsou v danou chvíli otevřeny. Aplikace také uživatele seznámí s možnými varovnými znaky akutních stavů a informuje jej o tom, kam se obrátit, pokud se některé z nich u něj nebo u jeho blízkých vyskytnou.

Na novém modulu několik měsíců spolupracovali odborníci příspěvkové organizace hlavního města Zahrada pro duši s týmem Aplikace Záchranka. „Dosavadní zkušenosti ukazují, že včasná pomoc může zásadně ovlivnit další průběh duševních obtíží a zvyšuje šanci na kvalitní a spokojený život člověka. A nejen to. Pokud člověk vyhledá pomoc včas, často se i jeho obtíže podaří vyřešit dříve a snadněji, než kdyby vyhledání pomoci odkládal. To vede k efektivnějšímu využívání celého systému péče. Proto jsme se rozhodli do projektu přizvat i organizace schopné poskytnout krizové služby nejen zdravotní, ale i sociální, a jednoduše a efektivně s nimi propojit lidi v krizových situacích. V Zahradě pro duši proto v září loňského roku vznikla expertní skupina specializovaná na koordinaci péče o duševní zdraví dětí, mladistvých i dospělých a ve spolupráci s týmem Aplikace Záchranka jsme pomohli vytvořit nový modul, který toto rychlé propojení umožňuje. Jsem ráda, že je nyní dostupný všem, kdo jej mohou potřebovat,“ doplňuje ředitelka Zahrady pro duši Markéta Školoudová.

Náměstkyně Alexandra Udženija při představení nové funkcionality aplikace dodala, že duševní zdraví je nedílnou součástí celkového lidského zdraví. Stejně jako zdraví fyzické může vyžadovat akutní péči a co nejrychlejší pomoc, naneštěstí však bývá často opomíjeno. Praha má tedy dalšího skvělého pomocníka, kterým je nový modul v aplikaci Záchranka a který je k dispozici zdarma všem, kteří jsou na území metropole.

„Psychosociální modul v aplikaci Záchranka je dalším krokem, jak pomocí dostupných technologií usnadnit krizovou situaci, tentokrát v oblasti duševního zdraví. Doufáme, že podobný projekt budeme moci zastřešit i v ostatních krajích v rámci České republiky, už nyní ho připravujeme pro Jihomoravský kraj,“ upřesňuje Klára Křížková, provozní ředitelka aplikace Záchranka.

„Hlavní město investovalo do vývoje a uvedení nového modulu do provozu 405 tisíc korun. Náklady na zajištění provozu, servis a údržbu budou 10 tisíc korun měsíčně. Věřím, že jsou to smysluplně investované peníze. Rozvoj péče o duševní zdraví je mojí prioritou a využití moderních technologií je budoucnost, která nám umožní efektivně a dostupně podporovat naše obyvatele v těžkých chvílích,“ uzavírá náměstkyně Alexandra Udženija.

Příloha

Zdroj: praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zrekonstruuje cesty v severní části Letenských sadů, hotové budou o letních prázdninách

Praha zrekonstruuje cesty v severní části Letenských sadů, hotové budou o letních prázdninách

Hlavní město vysoutěžilo dodavatele komplexních oprav parkových cest v severní části Letenských sadů. Dodavatelem se stala společnost PSS Bohemia s.r.o., nikdo se proti výběru dodavatele neodvolal. Práce tak začnou po podpisu smlouvy, hodnota zakázky je 15,9 milionu korun. Rekonstrukce by měla být hotova v červenci.
| Praha
Praha se připojuje ke Světovému dni zdraví. V Nové radnici připravila osvětový program pro veřejnost zcela zdarma

Praha se připojuje ke Světovému dni zdraví. V Nové radnici připravila osvětový program pro veřejnost zcela zdarma

Hlavní město se letos vůbec poprvé připojuje ke Světovému dni zdraví. V pondělí 7. dubna 2025 se v budově Nové radnice na Mariánském náměstí mohou lidé těšit na osvětový program, který bude zaměřen nejen na téma zdraví, ale také na správný pohyb nebo prevenci proti různým onemocněním. Akce je otevřena široké veřejnosti zcela zdarma a uskuteční se od 10.00 do 16.00 hodin. Na některé části programu je nutná předchozí registrace.
| Praha
Prahou proběhne 16 tisíc běžců, půlmaraton dočasně omezí dopravu v centru města

Prahou proběhne 16 tisíc běžců, půlmaraton dočasně omezí dopravu v centru města

V rámci 25. ročníku Generali 1/2Maratonu Praha vyběhnou v sobotu 5. dubna 2025 na trať vedoucí historickým centrem Prahy tisíce amatérských běžců i špičkových atletů. Závod opět nabídne nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek, ale také dílčí dopravní omezení, která se dotknou především centrální části hlavního města. Opatření se bude týkat zákazu parkování i uzavírek ulic na trase závodu, případně v jeho nejbližším okolí. Závod také ovlivní provoz městské hromadné dopravy.
| Praha
Hlavní město zavádí veřejnoprávní plánovací smlouvy podle nového stavebního zákona

Hlavní město zavádí veřejnoprávní plánovací smlouvy podle nového stavebního zákona

Hlavní město Praha pokračuje ve zvyšování transparentnosti a efektivity spolupráce s investory. Zastupitelstvo hlavního města schválilo, že Praha začne využívat veřejnoprávní plánovací smlouvy dle nového stavebního zákona. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie města, která od roku 2022 staví na jasně daných pravidlech pro spolupráci s investory podle schválené Metodiky spoluúčasti investorů.
| Praha
Nový program Sociálního nadačního fondu pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

Nový program Sociálního nadačního fondu pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

Sociální nadační fond hl. m. Prahy spouští nový pilotní Program podpory pro pozůstalé. Je určen Pražanům a Pražankám, kteří přišli o blízkého člověka a v důsledku toho se ocitli v tíživé životní situaci. O podporu mohou požádat lidé, kteří již vyčerpali dostupnou státní pomoc, ale přesto čelí ekonomické nejistotě, ztrátě stability domácnosti a zhoršení duševního zdraví.
| Praha
Praha podpoří rozšíření speciální školy pro děti s mentálním postižením

Praha podpoří rozšíření speciální školy pro děti s mentálním postižením

Hlavní město Praha schválilo poskytnutí finančního daru ve výši 10 milionů korun Diakonii Českobratrské církve evangelické. Tyto prostředky budou použity na činnosti související s rekonstrukcí a dostavbou budovy školy ZŠ a MŠ speciální Diakonie ČCE v Michli, která se specializuje na vzdělávání dětí se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, autismem nebo kombinovanými vadami.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Ve středu 2. dubna 2025 se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha
Praha získá dotaci přes 320 milionů korun na rekonstrukci a snížení energetické náročnosti Pragerových kostek

Praha získá dotaci přes 320 milionů korun na rekonstrukci a snížení energetické náročnosti Pragerových kostek

Ministerstvo životního prostředí ČR minulý týden rozhodlo o poskytnutí finančních prostředků ve výši 320,8 milionu korun na rekonstrukci administrativní části areálu Emauzy II, takzvaných Pragerových kostek, kde sídlí městská organizace Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a dlouhodobě zde funguje Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Praha tak získá významný zdroj financování pro obnovu architektonicky významných budov.
| Praha
Praha upevňuje evropská partnerství, městská společnost se připojila k prestižnímu sdružení

Praha upevňuje evropská partnerství, městská společnost se připojila k prestižnímu sdružení

Delegace hlavního města v čele s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou navštívila Brusel, kde se městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) oficiálně stala členem prestižního evropského sdružení CEDEC (Evropská federace místních a regionálních energetických společností). Toto členství přinese metropoli mimo jiné lepší přístup k legislativním novinkám EU v oblasti energetiky a umožní zapojení do inovačních projektů financovaných z evropských fondů. Pro Prahu to znamená i možnost ovlivnit budoucí směřování evropské energetické politiky optikou měst a jejich potřeb.
| Praha
Každý rok se do Prahy přistěhuje malé okresní město, přibližně polovina domů je dvoupatrových, říká analýza

Každý rok se do Prahy přistěhuje malé okresní město, přibližně polovina domů je dvoupatrových, říká analýza

Hlavní město úspěšně dokončilo aktualizaci svých Územně analytických podkladů (ÚAP), klíčového dokumentu pro plánování a rozvoj města. Dokument obsahuje nejnovější data o území nebo jeho hodnotách a limitech. Aktuální verze se mnohem více věnuje tématům udržitelnosti, zelené infrastruktury a občanské vybavenosti či dojíždění ze Středočeského kraje. Vznikl také zbrusu nový Portál ÚAP. Aktualizaci zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), proces pořizování vedl Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy. Dokument ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.
| Praha