Zájemci z řad veřejnosti měli 12. března příležitost seznámit se s Adaptační strategií, kterou pro město Hodonín vytváří Nadace Partnerství. Cílem setkání bylo nejen představit hlavní cíle a strukturu tohoto dokumentu, ale také umožnit lidem sdělit své závěrečné návrhy a připomínky.
Adaptační strategie je důležitým dokumentem, který pomáhá připravit město na výzvy spojené s klimatickými změnami.Z pohledu Hodonína jsou největší hrozbou vlny veder a s tím spojeného sucha v letních měsících. Nebezpečí však představují také přívalové deště, silný vítr a další přírodní živly. „Hodonín je místem, kde máme jedny z nejvyšších průměrných teplot v republice a je potřeba se na to připravit. To je také jeden z důvodů, proč necháváme adaptační strategii vytvořit. Jedná se o návrh souboru opatření ať už ve vztahu k občanům nebo například postupů při rekonstrukcích s ohledem na životní prostředí. Zahrnuje doporučení týkající se nakládání s dešťovou vodou, využití zeleně ve veřejném prostoru a další,“ řekl místostarosta Ondřej Fialík. Společným cílem je vytvořit z Hodonína místo, které bude odolné vůči klimatickým změnám, příjemné pro život a atraktivní pro své obyvatele.
Samotná strategie je rozdělena na čtyři kapitoly. Zatímco analytická část zahrnuje přehled možných rizik a dopadů na město, návrhová část již obsahuje návrh prioritních opatření směřujících k dosažení konkrétních cílů. Implementační část následně stanoví, jak zavést konkrétní opatření v praxi. Nejedná se přitom jen o hospodaření s vodou či úpravy zelených ploch, ale také o řadu drobnějších opatření zvyšujících komfort obyvatel, jako je třeba chlazení v budovách, pítka či stínění. Součástí je i akční plán, kde jsou uvedeny modelové projekty pro nejbližší období. „Je nutné říct, že řada těch opatření nejsou opatření samy o sobě, ale spojují se s jinými investicemi. Akční plán bude každoročně doplňován, aktualizován a samozřejmě je důležité, aby projekty byly skutečně průběžně realizovány, a aby se na ně každoročně našly prostředky v rozpočtu města,“ řekl vedoucí programu Adapterra Nadace Partnerství Martin Ander. Následná diskuze přítomných občanů se týkala zejména zeleně, kácení stromů, jejich výsadeb i následné péče.
Adaptační strategie není novinkou a je podkladem pro zavádění klimatických opatření i v jiných městech. Z nejbližších můžeme jmenovat například Břeclav či Uherské hradiště, z obcí pak Lužice, Hrušky, Prušánky, Dolní Bojanovice a další.
Zdroj: www.hodonin.eu